Sisukord |
---|
Lapse andmetesse pääseb, vajutades "Lapsed" peamenüüst lapse isikukoodi peale:
Pilt 1. Laste andmeid näeb ametnik peamenüü "Lapsed" abil.
...
Uue lapse lisamine
Lapse andmed tulevad Arnosse kas importimise teel (EHISe andmed, järjekorra andmed või Rahvastikuregistri import) või kui vanem on keskkonda sisse loginud. Kui Arnos veel last ei ole, siis saab ta lisada nupu [Lisa laps] abil, mis asub Lapsed peamenüüst avaneva tabeli kohal (vt Pilt1).
Avanevas vaates on kohustuslik vaid isikukood ning seejärel tuleb vajutada [Tõmba andmed RR-ist]. Nüüd võib lapse salvestada ja tema kohta saab esitada taotlust. Kõiki teisi andmeid saab alati muuta ja täiendada lapse andmete vaatest.
Pilt 1a. Uue lapse andmete sisestamine Arnosse.
...
Märkmed lapsevanemaga suhtlemisest
Ametnik saab lisada suhtlus lapsevanemaga:
...
Vajutades nupule [Lisa] tuleb ette aken, kus saab panna märkusesse, mis teemal suhtlus oli ning mis kuupäeval:
Pilt 3. Toimunud suhtluse kohta info lisamine.
...
Taotluste esitamine lapse kohta
Lapse andmetes on olemas taotluste esitamiseks nupud, saad valida just seda taotluse nupp, mis sind huvitab ning esitada taotlust:
...
Lapse andmete muutmine
Tulevad ette kõik andmeid, mis Arnos selle lapse kohta on. Siit pääseb ka otse tema taotluste juurde. Kui on vaja midagi muuta, siis [Muuda andmeid] nupuga saab seda teha:
...
Pilt 5. Ametnik saab algatada lapsevanema eest taotluste esitamist või muuta lapse andmeid manuaalselt.
Näiteks uuendada RR'st andmeid, vajutada nuppule [Tõmba andmed RR-st]:
...
Pilt 6. Ametnik võib uuendada andmeid Rahvastikuregistrist, kui tundub, et mingil põhjusel ei ole need ajakohased.
Lapse paigutused
Lapse vaates on paigutamiste tabel valitud õppeaastal. Tabelis on toodud ära paigutamisotsus, paigutuse liik, märkus (lisada saab ametnik), asutusepoolne staatus, alguse kuupäev, lõpetamise kuupäev ja rühm.
Paigutamise tabelis on ära toodud kõik lapse paigutused valitud õppeaastal.
...
Juhul kui lapse koht on lasteaias lõppenud, on lapse paigutuse asutusepoolne staatus endiselt "Kinnitatud". Jälgima peab lapse rühmas alustamise algus- ja lõpetamiskuupäevi.
...
Juhul kui lapse koht ei ole lasteaias kinnitatud, on paigutamise staatus "Märkimata". Staatuse taga on sulgudes lapse lasteaia taotluse link.
...
Juhul kui lapsele on tehtud rühmavahetus, siis on ka see paigutamise tabelis kirjas. Sel juhul on paigutuse liiguks "Rühmavahetus" ning lisatud on ka muudatuse kuupäev, mis päevast laps vastavas rühmas alustab..
...
Kui laps on lasteasutusest juba lahkunud, siis ei ole võimalik lõpetamise kuupäeva enam muuta, kuna lapse lõpetamine on ka EHISesse saadetud
Lapse lahkumise kuupäeva saab muuta vaid juhul, kui koha lõpetamise kuupäev on tulevikus ning uus lõpetamise kuupäev on kuni 18 päeva minevikus.
Lasteaias alustamise kuupäeva ja lõpetamise kuupäeva muutmise piirangud on seotud EHISe reeglitega, sellepärast ongi vaja võimalikult varakult õiged kuupäevad paika panna. Neid reegleid ei saa kuidagimoodi koordineerida Arno süsteem.
Kõik paigutamisega seotud muudatused pannakse kirja paigutamislogi tabelisse. Logis on järgmised andmed: õppeaasta, paigutusotsus (tärn otsuse taga näitab, et on paigutuse juurde on sisestatud märkus/alus/põhjendus, mida saab näha, minnes hiirega otsuse peale), allikas/kasutaja, hariduasutus ning hetk.
...
Koha määramine
Kui soovite lapsele lisada jooksval õppeaastal koolikohustust või määrata lapsele käsitsi lasteaeda (manuaalselt), siis saab seda teha siit samast Paigutamise tabelist:
Pilt 7. Ilma taotluseta või kohapakkumiseta saab siit lapsele koolikohustuse või lasteaia määrata.
...
Koolikohustuse lisamine (laps läheb varem kooli)
Juhul, kui lapsel puudub koolikohustus, aga on vaja see määrata, siis soovivad last varem kooli panna, siis peab ametnik lisama lapsele koolikohustus, vajutades Paigutamise tabelis nuppu [Lisa uus koolikohustus] saab seda teha. Saab valida, mis klassi koolikohustus tuleb ning mis alusel see tehtud on:
Pilt 8. Koolikohustuse lisamine lapsele.. Tuleb tähele panna, et õppeaasta tööjärg, kuhu soovitakse koolikohustus märkida, peab olema vähemalt “koolikohuslased välja selgitatud ja imporditud” (see muutub automaatselt kui teha RR import 1. klasside kohta või saab ka manuaalselt märkida minnes admin - õppeaastad - muuda nupp soovitud õppeaasta real).
...
Koolipikenduse märkimine
Ametnik saab lisada koolipikenduse lapse andmete vaatest ([Muuda andmeid] nupu alt), kindlasti jälgida õppeaastat, kuhu soovite seda märkida:
...
Seejärel saab lasteaia esindaja (või vajadusel ametnik) lihtsalt muuta lasteaia rühma andmetes koha lõpetamise kuupäeva ning kopeerida rühma vaates laps järgmise õppeaastasse.
...
Juhul, kui ametnik soovib määrata lapsele lasteaeda, saab seda teha "Paigutamise" tabelist nupuga [Määra lasteaed] :
...
Tuleb valida: mis lasteaeda, mis rühma, mis koormusega ja mis päevast laps läheb. Lõpetamise kuupäev ei ole kohustuslik, selle arvutab Arno automaatselt vanuse järgi (lapse 7-aastase saamine).
Kui lasteaeda on vaja muuta, siis seda saab teha siin samas nupuga [Muuda]:
...
Pilt 10. Lapse olemasoleva lasteaia muutmine
Märkus: kui lapsel on ka taotlus, siis tuleks see pärast lasteaia määramist või muutmist tühistada.
Lapsevanema kontaktandmed
Pilt 11. Lapse registrijärgsed ja volitatud esindajad ning nende kontaktandmed.
...
Peatatud koha leidmine
Kui tekib vajadus vaadata, kelle koht on peatatud, siis tuleb minna "Admin" → "Lasteaiakoha pakkumiste logi" → aktiveerida veerg "Koht vaba kuni". Selle veeru järgi filtreerides saab teada, millistel lastel on koht peatatud.
...
Rühma laste nimekirjas peatatud ja ajutine koht on omavahel seotud. Peatatud koha lapse rida on hall ja järjekorra number on sulgudes. Ilma sulgudeta numbriga on ajutine koht.
...
Koha andmete muutmine rühma vaates
Rühma laste nimekirjas lapse rea lõpus on nupp [Muuda], mis avab järgmise dialoog-akna:
Pilt 14. Koha andmete muutmise dialoog-aken.
...
Muuta saab õppima asumise kuupäeva, lõpetamise kuupäeva, lõpetamise põhjust, koormust, koha kasutamise tingimusi (kohustuslik poolekoormusega kohtade puhul), märkust. „Kasutab HEV kohta" linnukest saab panna ainult sobitusrühmas.
Lõpetamise põhjuse all on linnuke (vaikimisi valitud) "Märgi lõpetajateks ka teistel õppeaastatel". See on vajalik juhul, kui märgitakse lõpetamise põhjus ning rühma lapsed on kantud üle juba järgmisesse õppeaastasse – ehk siis laps märgitakse lõpetajaks mõlema õppeaasta rühmas.
...
Kui lapse lõpetamise kuupäev on möödunud ning lapse andmed on saadetud EHISesse, siis pole võimalik enam lapse õppima asumise kuupäeva, lõpetamise kuupäeva ja lõpetamise põhjust muuta.
Pilt 15. Koha andmete muutmise dialoog-aken juhul kui lapse lõpetamise andmed on EHISesse saadetud.
...
Koha peatamine
Rühma laste nimekirjas rea lõpus on nupp [Peata], millega saab teha lapse koha kasutamise peatamisel. Nupp avab dialoogakna peatamise ajavahemiku sisestamiseks:
...
Peatamise vahemik peab olema vähemalt 9 kuud. Peatamise tulemusena lõpetatakse lapse olemasolev koht ja luuakse talle samasse rühma tulevane koht.
Kui peatamise alguskuupäev on tulevikus, on laps rühma nimekirjas selle kuupäevani nähtav, lõpetamise kuupäeva järel on märkus "peatatud" ja rea lõpus on nupp [Tühista peatamine].
...
Kui peatamise kuupäev on minevikus, kaob laps nimekirjast ära (tuleb nähtavale, kui vajutada nuppu "Näita ka lõpetanuid"). Nähtavale tuleb lapse tulevane paigutus antud rühmas:Pilt 18. Lpase tulevane paigutus.
...
Kuna lapse koha kasutus algab tulevikus, siis on selle peatamise tõttu antud rühmas üks ajutiselt vaba koht.
...
Rühma laste nimekirjast saab märkida lapse lõpetajaks, valides linnukesega üks või mitu last: Pilt 19. Laste linnutamine.
...
Seejärel vajutades nuppu [Märgi lõpetajaks] laste nimekirja tabeli kohal, tuleb ette dialoogaken, kus saab märkida lõpetamise kuupäev. Kindlasti tuleb valida ka põhjus (vastasel juhul ei saadeta lõpetamist korralikult EHISesse) ja soovi korral sisestada märkuse:
...
"Märgi lõpetajaks ka teistel õppeaastatel" on oluline juhul kui lapse rühm on kopeeritud juba järgmisesse õppeaastasse.
...
Rühmavahetuseks tuleb linnukesega valida üks või mitu last ja seejärel vajutada nuppu [Tõsta teise rühma] tabeli kohal. Avanevas dialoogaknas tuleb valida rühmavahetuse kuupäev (vaikimisi tänane) ja rühm, kuhu soovite valitud last/lapsi tõsta. Soovi korral võite sisestada ka märkuse.
Siit samas saab lapse üle tõste teise rühma jooksval õppeaastal, pannes lapse nime vastas linnukest ja vajutades nuppu ülevalt [Tõsta teise rühma], tuleb ette aken, kus saad valida mis kuupäevast ja kuhu rühma soovid lapse üle viia:
...
Rühmavalikus näidatakse kõiki rühmasid, kus on mõni vaba koht. Vajutades [Tõsta teise rühma] tehakse kontroll, kas valitud rühmas on olemas vabad kohad valitud vanuses lapsele/lastele. Kui kohti ei ole, antakse veateade:
...
Laste ümbertõstmine filiaalide vahel
...
On vaja panna linnuke lapse vastas ning vajutada nupule [Tõste teise maja rühma]:
...
Siis tuleb ette aken, kust saab valida kuhu maja, mis rühma ning mis kuupäevast soovite last ületõsta:
...
Näita ka lõpetanuid
Nupuga [Näita ka lõpetanuid] saab näha ka neid lapsi, kes on antud rühmast ära läinud ning nupuga [Peida lõpetanud] saad neid peita:
...
Teavituste saatmine
Nupuga [Saada teavitused] saab saata rühmas olevatele lastele teavitusi. Teavitusi saab saata üksikutele lastele (märkida lapse ette linnuke) või tervele rühmale korraga (märkida linnuke järjekorra numbri ette).
...
Nupule [Saada teavitused] klõpsates avaneb teavituse saatmise hüpikaken, kus on ära toodud lapsed, kelle vanematele kiri saadetakse. Sulgudes on arv, mitu kirja lapse kohta saadetakse vastavalt vanemate e-mailide olemasolule.
Juhul kui vanemal ei ole Arnos e-mail sisestatud, siis saadetakse teavitus taotlusel olevale e-mailile. Juhul kui taotlusel olev e-mail on erinev vanema Arnos olevast e-mailist, siis saadetakse teavitus vanema Arnos olevale e-mailile.
...
Väljad "Kirja saaja epost", "Kirja teema", "Kirja sisu" ja "Kirja allkiri" on muudetavad, väli "Valitud lapsed" ei ole muudetav.
...
Kui teavitused on saadetud, kuvatakse vastavasisuline teade, mille võib nurgast kinni panna.
...
Saadetud teavitusi saab näha teavituste logist, klõpsates nupule [Teavituste logi].
...
Avaneb teavituste logi vaade.
...
Teavituste logi tabelis on järgmised veerud: Tegevuse hetk, kasutaja, saaja e-mail, laps, teema, sisu ning tulemus. Logi kõik veerud on sorditavad.
...
Lapse kustutamine on lubatud juhul kui:
Lapsel ei ole paigutusi (koolis, lasteaias, huvikoolis) - arvesse lähevad ka "Lahkunud" ja "Märkimata" staatuses kohad;
Laps ei ole KOV (lapse andmetes oleva linnukese järgi);
Lapsele ei ole ühtegi taotlust, v.a. taotlused staatuses "Tühistatud" ja "Tagasilükatud";
Laps ei ole lepinguliste huviringide nimekirjas;
Lapsel ei ole ühtegi lepingut;
Lapsel ei ole ühtegi huviringi.
Juhul kui kõik tingimused on täidetud ning lapse kustutamine on lubatud, tekib lapse andmete vaates lapse juurde nupp [Kustuta laps]:
Pilt 31. [Kustuta laps] nupp lapse andmete vaates
...
Nupule klõpsates avaneb hüpikaken, kus tuleb sisestada kustutamise põhjus, kui see väli tühjaks jätta, siis tuleb veateade: Kustutamise põhjus on kohustuslik!
Pilt 32. Veateade juhul kui kustutamise põhjust ei sisestata
...
Pärast põhjuse sisestamist ning nupule [Kustuta] klõpsamist suunatakse tagasi vaatesse "Lapsed", kus ei ole otsinguga võimalik enam kustutatud last leida.
Kustutatud isikuid on võimalik näha kustutamise logist: ARNO-URL/ctrl/ee/Logid/index/kustutatud_isik
...
Kustutatud isikute logis saab isikuid otsida isiku isikukoodi ning ID põhjal.
...