Ukrainast alates 24.02.2022 sõja eest pagenud ja Eesti üldhariduskooli või lasteaeda õppima asunud õppurite andmetega palume Arnos toimida järgnevalt:
Table of Contents |
---|
1.Etapp on kõigil ühine: AMETNIK lisab isikukoodita lapse Arnosse
...
Ametnikule: Peamenüüs on nupp "Lapsed" → [Lisa laps]
...
"Lisa laps" vaates tuleb linnutada "Isikukood puudub" ning siis tekib ette lahter "Sünnikuupäev", kus tuleb kirjutada lapse sünnikuupäev, eesnimi, perenimi ja rippmenüüst valida sugu → ning seejärel salvestada. →
...
Tulemus: Laps on Arnosse lisatud ning nüüd saab talle hakata haridusasutust lisama.
...
1.1 Lisame lasteaialapsele lasteaia ja HEV andmed "Uussisserändaja (UA)"
Variant: Ametnik määrab lapsele käsitsi lasteaia, ilma taotluseta.
NB: Kes kasutavad lepingute genereerimist: sellise variandi puhul ei saa lepingut genereerida ega allkirjastada Arnos, tuleb teha seda Arno väliselt.
Ametnik liigub lapse profiilile ning vajutab nuppu [Muuda andmeid] → ning [Määra lasteaed]:
...
...
Uue Lasteaia lisamine → Valida rippmenüüst lasteaed → Rühm → märkida koormus (vaikimisi 1,0) → Algus kuupäev → (lõpetamise kuupäev ja märkus võivad jääda tühjaks, lõpetamise kuupäeva arvutab Arno automaatselt ise välja, vajadusel saab seda hiljem rühma andmetest muuta) → [Kinnita otsus].
...
Otsuse kinnitamise tulemusel on lapsel kinnitatud lasteaiakoht, lasteaiaesindaja ei pea eraldi last kinnitama →Variant: Laps lisatakse läbi taotluse lasteaeda
NB: antud variandi puhul on võimalik ka lepingut genereerida Arno keskkonnas
Ametnik teeb lapsele "Lasteaiakoha taotluse".
...
Kuna suure tõenäosusega puudub ka vanemal Eesti isikukood, siis tuleb "Lapsevanema andmed: isikukood" reale kirjutada vanema sünnikuupäev ning seejärel täita ära kõik muud vajalikud taotluse lahtrid:
Seejärel on taotlus "Menetlemisel" ning ametnik saab pakkuda koha ning ametnik saab kohapakkumise ka vanema eest vastu võtta → nüüd on lapse staatus "Märkimata" ehk siis lasteaiaesindajal tuleb koht vastu võtta.
...
Lasteaiaesindaja kinnitab koha ning laps on nüüd staatuses "Kinnitatud":
NB: Need, kes kasutavad lepingute genereerimist antud etapis, siis tuleb samamoodi ikkagi vajutada nuppu "Kinnitamine" → "Loo leping" → ning seal on valik kas:
1) Genereeri leping → sellisel juhul peab vanem saama Arnosse siseneda ning lepingu Arnos genereerima (Kuna Ukrainast tulijatel kohe Eesti isikukoodi pole, siis tuleb valida 2) variant)
2) kui leping on tehtud väljaspool Arnot, laadida ülesse lepingu fail ning kui
2.1) leping on digiallkirjastatud, vajutada nuppu "loe allkirjad failist" → salvesta failina lisatud leping või
2.2) kui fail ei ole digiallkirjastatud, siis sisestada allkirja andnute andmed käsitsi allkiri 1 ja allkiri 2 → salvesta failina lisatud leping
...
...
-------->
...
Kui nüüd laps on staatuses "Kinnitatud", siis ametnik või lasteaiaesindaja saab lapsele märkida "HEV" andmeid.
Lapse profiilil on nupp "Muuda HEV andmeid" → Erivajaduste alt linnutada "Uussisserändaja (UA)" ning salvestada:
...
1.2 Lisame koolilapsele kooli ning HEV andmed "Uussisserändaja (UA)"
Siin on 2 varianti:
Ametnik teeb ise põhikooli vastuvõtutaotluse ning kool menetleb
Lapse profiililt vajutada nuppu "Põhikooli vastuvõtu taotlus": Kuna suure tõenäosusega puudub ka vanemal Eesti isikukood, siis tuleb "Lapsevanema andmed: isikukood" reale kirjutada vanema sünnikuupäev ning seejärel täita ära kõik muud vajalikud taotluse lahtrid:
...
Nüüd kui taotlus on "Menetlemisel", saab kooli esindaja antud taotluse ära menetleda ning laps on kooli kinnitatud:
...
NB:
Õppekeel peaks reeglina olema ka Ukrainast saabunud õpilaste puhul eesti keel (olenemata sellest, et reaalsuses ehk õpitakse vene ja eesti keele kaudu). Vaid need koolid, kes õpetavad vene keeles, saavad andmetesse märkida vene keele, vastasel juhul tekib kohe lapse EHISesse saatmisel veateade "Viga: Õppekeel ei ole koolis kasutatavate õppekeelte hulgas."
Liitklassi tunnuse märkimine ei ole antud laste puhul kohustuslik. Klassi võib märkida numbriliselt või jätta neile ka "määramata" sõltuvalt sellest, kuidas kool neid paigutada saab/soovib, aga kooliastme valik tuleb Arnos mõlemal juhul teha. Kui tahta laps lisada "Määramata" klassi, siis tuleb Arnos igal juhul liitklass tekitada.
Ametnik määrab elukohajärgse kooli ning seejärel saab juba kool ise põhikooli vastuvõtutaotluse esitada ning menetleda. Kui see jätta tegemata, siis kooli esindaja ei näe Arnos last ning pole võimalik taotlust esitada.
Kooli esindaja küll näeb oma avalehel tabelit: "Taotlused → Vastuvõtutaotlused" aga seal ei ole võimalik lapse sünnikuupäeva alusel taotlust esitada. Antakse veateade: "Lapsele ei saa RR-ist andmeid pärida, sest tal puudub täielik isikukood".
Ametnik lisab koolikohustuse: "Muuda andmeid" → "Lisa uus koolikohustus" → valida klass, kuhu laps peab minema → vajadusel kirjutada "Alus", aga see pole kohustuslik → "Kinnita otsus"
Kui otsus on kinnitatud, siis "Paigutamine 2021/22" tabelis on "Manuaalselt (paigutamata), Klassinumber: 4."
Nüüd tuleb uuesti liikuda "Muuda andmeid" nupule → ja valida "Elukohajärgne kool" → rippmenüüst valida kool ning kinnitada otsus → nüüd on laps valitud koolis "Märkimata" staatuses ning koolil on võimalus lapsele ise teha põhikooli vastuvõtutaotluse ning menetleda.Kooli esindaja näeb kohe avalehel manuaalselt kooli lisatud lapsi "Kooli lisatud lapsed" tabelist:
→ →
Võib vajutada lapse nimele ning nii viiakse teid lapse profiilile, kust saab esitada põhikooli vastuvõtutaotluse:
Kuna suure tõenäosusega puudub ka vanemal Eesti isikukood, siis tuleb "Lapsevanema andmed: isikukood" reale kirjutada vanema sünnikuupäev ning seejärel täita ära kõik muud vajalikud taotluse lahtrid:→
→
Seejärel on taotlus "Menetlemisel" ning kooli esindaja saab koha kinnitada:
Õppekeel peaks reeglina olema ka Ukrainast saabunud õpilaste puhul eesti keel (olenemata sellest, et reaalsuses ehk õpitakse vene ja eesti keele kaudu). Vaid need koolid, kes õpetavad vene keeles, saavad andmetesse märkida vene keele, vastasel juhul tekib kohe lapse EHISesse saatmisel veateade "Viga: Õppekeel ei ole koolis kasutatavate õppekeelte hulgas."Seejärel on laps kooli kinnitatud. NB: Liitklassi tunnuse märkimine ei ole antud laste puhul kohustuslik. Klassi võib märkida numbriliselt või jätta neile ka "määramata" sõltuvalt sellest, kuidas kool neid paigutada saab/soovib, aga kooliastme valik tuleb Arnos mõlemal juhul teha. Kui tahta laps lisada "Määramata" klassi, siis tuleb Arnos igal juhul liitklass tekitada.
Olenemata emmast-kummast valikust, tuleb pärast lapse kinnitamist KOOLI ESINDAJAL märkida külge ka HEV-andmete alt "Uussisserändaja (UA)" ning "Üldine tugi" ja kindlasti salvestada:
→
1.3 Liitklassi loomine Arnosse ning "määramata" klassi lisamine lapsele
Liitklassi lisamisel jälgida, et liitklass oleks Arnosse sisestatud järgmiselt:
Klassi number valida "määramata"
Paralleelklassi tunnus jätta sisestamata
Liitklassi tunnus tuleks märkida näiteks vastavalt klassidele, kes seal käivad (kooli nime lühend; klassid, kes seal käivad 1.-3.klass vms)
Klassiliik: "eriklass"
Kooliaste vastavalt kooliastmele
Kui on vaja juba lisatud liitklassi muuta, siis seda saab teha "Klassid" nimekirja vaatest, konkreetse klassi järel oleva "muuda" nupuga.
...
Klassi numbri määramine käib lapse profiili kaudu: Lapsed → otsida isikukoodi/nime järgi ülesse → "Muuda andmeid" → "Muuda õppimise andmeid" → "Klass" jätta "Määramata" ja "Klassi number" märkida see, kus laps päriselt käib. Antud õigused on nii ametnikul kui ka kooli esindajal.
...
Kui tekib olukord, kus eri kooliastme lapsed peavad õppima ühes liitklassis koos, siis liitklassi loomisel jätke kooliaste tühjaks ning siis tuleb kooliaste märkida lapse "Muuda õppimise andmeid" alt.
2. Isikukoodita lapsed saavad ühel hetkel isikukoodid ning nii tekivad Arnosse topeltlapsed
Isikukoodita ja isikukoodiga lapsed saab kokku liita vaid AMETNIK! Ametnikul on avalehel tabel "Topeltlapsed".
...
Ametnik saab võtta Arnost exceli failid HEV-andmetega
Lasteaialapsed → peamenüüst "Lasteaiad" → "HEV laste eksport"
Koolilapsed → Peamenüüs "Lapsed" → "Koolilapsed" → filter HEV: Uussisserändaja (UA) → Excel eksport