Hüppa metaandmete lõppu
Mine metaandmete algusesse

Sa näed selle lehekülje vanemat versiooni. Näita uusimat versiooni.

Võrdle uusimaga Vaata lehekülje ajalugu

« Eelmine Versioon 80 Järgmine »


Menüüvalik "Lapsed": Antud lehel on kõikide õppeaastate koolikohustusega laste tabel.

Filtri kasutades saab piirata nimekirja sisestades lapse isikukoodi ja/või nime. Filtris on veel järgmised väljad: lapse paigutamise staatus, lapse andmetes puuduv väli, koolikohustuse õppeaasta ja tekkepõhjus. Filtri eemaldamiseks on nupp [Eemalda filter].

Tabeli andmete sorteerimiseks vajutage vastava veeru pealkirjale.utmise päring saadetakse EHISesse a


Lapse isikukood on lingitav ja viib lapse vaatesse.

Lapse vaade

Põhiandmed

Ühe lapse kohta esitatakse järgmised andmed:

  • Isikukood;
  • Eesnimi, perenimi;
  • Aadress, ADR-ID;
  • Kool (käesoleval aastal);
  • Kõik koolid. Kui lapsel on mitmetel õppeaastatel erinevad koolid, siis näidatakse kõikide koolide infot;
  • RR staatus: E, M, P või S;
  • Ametniku ja kooli esindaja märkused;
  • Koolipoolne staatus: pole märgitud, kinnitatud, paigutus tühistatud (varasem staatus: ebatõenäoline).

Paigutamise andmed

Lapse vaates on paigutamiste tabel valitud õppeaastal. Ees on juhendav tekst, millal saab last paigutada. Paigutamise tabelis on järgmised andmed: paigutusotsus, lisamise allikas ja kool; ametnik saab sisestada ka märkuse või aluse, miks laps niimoodi paigutati.

Kui oli tehtud mitu paigutamist, siis antud plokis näidatakse viimast paigutusotsust.

Paigutamislogi

Kõik paigutamisega seotud muudatused pannakse kirja paigutamiste logi tabelisse. Logis on järgmised andmed: õppeaasta, paigutusotsus (tärn otsuse taga näitab, et on paigutuse juurde on sisestatud märkus/alus/põhjendus, mida saab näha, minnes hiirega otsuse peale), allikas/kasutaja, määratud kool (kui on) ning hetk.

Lapse põhiandmete muutmise logi

Logi salvestatakse järgmiste andmete muutmise kohta:

  • Täisaadress;
  • RR-staatus.

"Manuaalne" tähendab manuaalset salvestamist, ehk kasutaja vajutas nupu [Salvesta]. Automaatne on see, kui nt RR-impordi käigus andmed muutusid.

Suhtlus lapsevanemaga valitud õppeaastal

Kui ametnik teavitab lapsevanemat väljaspool süsteemi, saab ta selle süsteemi lapse juurde kirja panna antud plokki. [Lisa] nupule klikates avaneb eraldi aken, kus saab lisada kuupäeva ja märkuse. Märkusesse võib lisada teavitamise viisi ja muu olulise info. Suhete plokki tulevad ka automaatsete emailide kohta märked.

Lapse taotlused

Plokides "Kooli taotlused" ja "Lasteaia taotlused" on kõik antud lapsega seotud taotlused. Veerg "Lapse andmed" on lingitav ja viib taotluse eelvaatesse.

Lapsevanema kontaktandmed

Plokis "Lapsevanema kontaktandmed" ametnik näeb lapsevanema kontaktandmeid, kui ta on neid sisestatud.

Kui lapsevanem ei ole kordagi Arno'sse sisse loginud, siis ametnikul on võimalik küsida andmeid Rahvastikuregistrist. Selleks on nupp [Küsi andmed] lapsevanema kontaktandmete plokis.

Päringu vastust ei salvestata, seega hiljem antud lehele tagasi tulles tuleb kasutajal päring uuesti teha. NB! Päringu tegemiseks kasutatakse kasutaja isikukoodi.

Klassikursuse kordaja

Ehises ei ole ranget õppeaasta alustamist ja lõpetamist. On ainult nõue, et õpilasega peab ajavahemikul 15.05 kuni esimese kinnitamiseni sügisel septembris olema tehtud klassi muudatus või klassikordamise märge. See muudab ära õpilase juures oleva õppeaasta numbri.

9 ja 12 klassi kordaja

Selleks, et jätta last klassikursust kordama  on vaja algul kopeerida järgmisesse õppeaastasse klassid 1-8 või 10-11, sest kopeerimisel uude õppeaastasse tekivad siis ise 9 ja 12 klass.

Menüüs "Klassid" -> nupp [Kopeeri klassid]. Enne klasside kopeerimist filtris tuleb valida Haridusasutus.

Avanenud aknas tuleb valida klassid, mida soovite kopeerida ja vajutada nuppu [Kopeeri].


Kui klassid on kopeeritud, siis jooksvas ÕAs teha 9 või 12 klassi nimekiri lahti (kus nimekirjas on laps, kes jääb klassi kordama) -> linnutada laps ja vajutada nuppu "Valitud õpilane" (Kopeeri õa-sse  XX/XY [Valitud õpilane]) → avaneb pop-up aken, kus on vaja valida õige klassi number, kindlasti peab olema linnutatud "Jääb klassikursust kordama" (see on ka vaikimisi peal), kontrollida üle õige üleviimise kuupäev (enne 31. august, sest augusti viimasel kuupäeval andmed lähevad EHISesse) ja vajutada [Kopeeri järgmisesse õppeaastasse]. Laps ilmub (järgmises) ÕA XX/XY kopeeritud klassi nimekirja.


Kui tegu ei ole 9 ja 12 klassi kordajaga tuleb kõigepealt käesolevas õa lapse andmete vaatest märkida külge klassi kordamine:

Lapse andmete vaate kaudu märkida kordama jäämine. Vali jooksvas õppeaastas lapse juures [Muuda andmeid] →  "Paigutamine" tabelis on nupp [Muuda õppimise andmed] →  Lapse kooli andmete muutmine -> märkida linnuke "Jääb klassi kordama".

Ning alles siis kopeerida klassid järgmisesse ÕAsse ja siis uuel ÕAl üle viia last õigesse klassi.


Välisriiki õppija mineja

Kindlasti tuleb märkida HEV-andmete all hariduslikud erivajadused: Õppimine välisriigis ja Tugiteenuste toe liigid: Üldine tugi ning salvestada. Kõike seda teha selles õppeaastas, kus ta reaalselt välismaal õpib. Kui ülejärgmisel õppeaastal tuleb õppuril jätkata klass noorematega koos õppimist, siis tuleb ta märkida klassikordajaks (juhend 4.1.8.) Kindlasti tuleb ka HEV andmetest siis ka tunnused käsitsi eemaldada.

Varasemalt pidi märkima ka õppevormi teiseks aga nüüd seda vaja teha ei ole, EHISe vastus 18.06.2021: Kord on muutunud ning enam õppevormi muutma ei pea, seega tuleb lihtsalt õpilasele HEV andmetesse tunnus "Õppimine välisriigis" ja "üldine tugi" lisada. Õpilase naasmisel tuleb need tunnused eemaldada.

Topeltlapsed

Sama lapse kirje tekib topeltlaps tabelisse siis kui:

  • isikukoodi prefiks kattub ja eesnimi ja perenimi on sarnased (siin loeb ka kattuvus, nt isikukoodita laps Mari ja isikukoodiga laps Maria);
  • isikukoodi prefiks kattub ja eesnimi või perenimi on täpselt sama;
  • eesnimi ja perenimi on täpselt samad (isikukood ei pruugi olla).

Topeltlaste tekkimisel ilmub Arnos ametnikule nähtavale avalehel kastike "Topeltlapsed" ja sellisel juhul tuleb antud lastega tegeleda.


Selleks klikkida sõnale "topeltlapsi" ja seal vaates toob Arno nähtavale lapsed, keda Arno arvab, et võiks olla tegemist ühe ja sama lapsega. Nt lapsel ei olnud enne isikukoodi ja sai Arnosse toodud vaid sünnikuupäeva alusel.

Kui vajutada isikukoodita lapsele ja isikukoodiga lapsele, siis saab üle kontrollida, kas tegu on sama lapsega või mitte. Kui tegu on sama lapsega vajutada nuppu [On sama laps] ja kui tegu ei ole sama lapsega, siis vajutada nuppu [Ei ole sama laps].


Laste koolist lahkumine/lõpetamine ja lõpetamise põhjuste selgitused

9.klassi ja 12. klasside ehk kooli lõpetamine

  • Kooli esindaja läheb EHISesse ja väljastab lõpudokumendid;
  • Kooli esindaja märgib KINDLASTI KA Arnos lapsed lõpetanuks põhjusega "Kooli lõpetamine" - saab korraga märkida 1 paralleeli kaupa klassi nimekirja vaatest;
  • Lapsevanem ei pea taotlust tegema.

Kui Laps läheb teise kooli ehk siis liikumine vaheklasside vahel (nt lõpetab 6.klassi):

  • Lapsevanem teeb koolist lahkumise taotluse ja kooli esindaja menetleb selle. Nii saadetakse lõpetamine ka EHISesse (laps jääb klassi nimekirja vaates staatusesse: teise kooli ülemineku ootel);
  • Vajadusel saab seda teha ka kooli esindaja vanema eest (nt laekub taotlus paberkandjal).

Mingisugune Muu põhjus

  • Kooli esindaja saab lapsele märkida koolist lahkumise klassi nimekirja vaatest ilma taotlust tegemata.

NB: Kui vanem (või kooli esindaja ise) on esitanud koolist lahkumise taotluse, siis tuleb kindlasti taotlus menetleda, mitte liikuda klassi nimekirja vaatesse last lahkujaks märkima, kuna vastasel juhul jääb lahkumise taotlus ülesse ja seda ei ole võimalik enam menetletuks saada.

Lõpetamise põhjused:

  • koolist väljaheitmine - Kui laps on koolikohuslane, siis ei saa sellist põhjust valida. Andmed liiguvad EHISesse;
  • lahkus välismaale - andmed liiguvad EHISesse;
  • omal soovil - Kui laps on koolikohuslane, siis ei saa sellist põhjust valida. Andmed liiguvad EHISesse;
  • surm - andmed liiguvad EHISesse;
  • teise kooli üleminek (ootel) - koolikohuslane laps jääb vana kooli nimekirjas seni kuni uus kool ta vastu võtab (siin on oluline jälgida vanast koolist lahkumise kuupäeva ja uues koolis alustamise kuupäeva). Andmed liiguvad EHISesse;
  • õpib mujal - andmed liiguvad EHISesse;
  • ümberkorraldamine - andmed liiguvad EHISesse;
  • koolist väljaarvamine (mittekoolikohuslane) - andmed liiguvad EHISesse;
  • Kooli lõpetamine - lõpudokumendid väljastatakse Ehise kaudu ja andmed ei liigu Ehisesse, välja arvatud IB õppe ja lisaõppe puhul, kus andmed liiguvad Ehisesse.


NB: kui tegemist on koolikohuslasest õpilase lahkumisega ja põhjuseks on märgitud "teise kooli üleminek", siis läheb õpilane "ootel" staatusesse "Dokumendid väljastatud". Lõplikult lahkunuks loetakse õpilane alles siis, kui ta on Ehises kinnitatud teise kooli (see info jõuab ka Arnosse ja lapse staatus Arnos muutub siis "Lahkunuks"). Arno poolel kinnitatakse selline õpilane automaatselt vanasse kooli tagasi, siis kui ta on olnud "Dokumendid väljastatud" staatuses rohkem kui 3 kuud suvel või 1 kuu muul ajal. Tegemist on reegliga, mis ütleb, et koolikohuslane ei tohi olla ilma koolita.

Sellisel juhul tuleb laps uuesti lahkunuks märkida "Klassi õpilaste nimekirjast" nupuga "Märgi lahkunuks". Kui lahkumise põhjuseks valida "teise kooli üleminek", siis jääb laps jälle kuni 1 või 3 kuuks (olenevalt märkimise ajast) staatusesse "Dokumendid väljastatud" ja kui ta 1 või 3 kuu (olenevalt märkimise ajast) pärast ei ole Ehises ühtegi kooli kinnitatud, siis kinnitab Arno lapse uuesti automaatselt teie kooli. Samas kui laps on koolikohuslane, siis ei saa teda ka "omal soovil" välja arvata. Küll aga kui kui koolikohuslane kolib välismaale, siis võib põhjuseks märkida "lahkus välismaale" ja sellisel juhul automaatne tagasi kinnitamine ei aktiveeru.

Lapse manuaalne sisestamine

Lapse manuaalseks sisestamiseks on menüüvalikus "Lapsed" nupp [Lisa laps].

Nuppu ei saa kasutada, juhul kui RR-import on tegemata või pooleli (õppeaasta tööjärg on 'Puhas plats').

Lapse sisestamisel lisatakse automaatselt ka tema koolikohustus valitud õppeaastasse.

Lapse lisamiseks piisab isikukoodi sisestamisest; seejärel klõpsata nupule [Tõmba andmed RR-st].

Kui RR-st saadud andmetes puudub ADR-ID, siis ametnik saab seda käsitsi sisestada. Selle leidmise abiks on lingitav tekst 'Leia ADR-ID Maa-ametist', mille peale vajutades avaneb Maa-ameti aadressiandmete süsteem. Avanenud aknas tuleb sisestada võimalikult täpne lapse aadress. Tulemuseks on aadressiobjekti(de) nimekiri. Objekti andmete vaatamamiseks tuleb klikkida vastavale aadressi reale. Täisaadress on RR-st tulnud aadress. "Aadressi" väljal näidatakse ADR-ID põhjal Maa-ametist saadud aadressi, juhul kui see on olemas; vastasel korral näidatakse täisaadressi. Lisaks RR-st saadud andmetele saab ametnik sisestada lapse kohta märkuse.

Laps lisatakse süsteemi pärast salvestamisnupu vajutamist.

  • [Salvesta] - Salvestatakse uue lapse andmed ning jäetakse samale lehele;
  • [Salvesta & tagasi] - Salvestatakse uue lapse andmed ja minnakse tagasi 'Lapsed' lehele;

  • [Salvesta & lisa uus] - Salvestatakse uue lapse andmeid ja minnakse uue lapse lisamise lehele.

Kui proovitakse lisada last, kes on juba andmebaasis olemas, siis salvestamise hetkel antakse veateade, et isikukood peab olema unikaalne.

Lapse andmete muutmine

Lapse andmete muutmise saab algatada kas lapse vaates (nupp [Muuda andmeid])

või "Lapsed" tabelis (nupp [Muuda]).

Muudetavad on ADR-ID, X-koordinaat, Y-koordinaat, tegelik elukoht, ametniku märkus, koolimineku aasta ja õpilaspileti kaardi nr / õpilasraamatu kande nr.

Lapse andmete värskendamiseks on nupp [Tõmba andmed RR-st].

Ametnikul ja kooli esindajal on kummalgi oma märkuse lahter, teise poole märkust saavad nad vaadata, aga mitte muuta.

Lapse manuaalne haldus

Paigutamise muutmise algatamiseks tuleb minna lapse muutmisvaatesse: lapse vaates (nupp [Muuda andmeid]) või 'Lapsed' tabelis (nupp [Muuda]). Kui paigutamine ei ole lubatud (RR-import on tegemata, õppeaasta on lõppenud), siis nupud on küll olemas, aga neile vajutades tuleb veateade. Lapse manuaalne paigutamine:

Kui koolikohustus on valitud õppeaastal olemas, on lubatud tegevused:

  • Elukohajärgse kooli määramine (sellest on põhjalikumalt kirjutatud järgmises punktis);
  • Ülelinnalise/HEV kooli määramine;
  • Muu Tartu kooli määramine;
  • Linnast lahkunuks märkimine;
  • Varem kooli läinuks märkimine;
  • Koolipikenduse määramine;
  • Paigutuse tühistamine.

Lapse muutmise vaade > Plokk "Paigutamine":

Iga otsuse juures saab lisada märkuse/aluse/põhjenduse.

Näide: Koolipikenduse määramisel saab sisestada aluse.


Lisatud märkust/alust/põhjendust saab vaadata paigutamislogi tabelis minnes hiirega paigutusotsuse peale (kui märkus on olemas, on paigutusotsuse järel tärn).


Kui koolikohustust valitud õppeaastal ei ole, on lubatud ainult üks tegevus: Uue koolikohustuse lisamine. Igal õppeaastal saab lapsel olla määratud uus koolikohustus.

Selleks, et alustada uue koolikohustuse lisamist, tuleb minna lapse muutmisvaatesse. Plokis "Paigutamine" on nupp [Lisa uus koolikohustus].

Manuaalne elukohajärgse kooli määramine

Lapse elukohajärgse kooli määramise lehel on lisaks järgmised andmed:

Lapse kaugused koolidest. Ametnik näeb 3 kaugust: meetrites, minutites ja koefitsiendiga läbi korrutatud.

Ametnik näeb ka alati vabade kohtade arvu. [Vaata kaarti], mille taga on kaardivaade, kus on üks laps ja kõik elukohajärgsed koolid. Koolid on määratud 3 värvi täituvuse järgi: pole vabu kohti, on vabu kohti reservis, on vabu kohti. Kooli infokastis näidatakse kooli nime ning vabade kohtade arvu / reservis kohtade arvu / juba paigutatud õpilaste arvu koolis.

Manuaalselt elukohajärgse kooli määramine on lubatud ka enne automaatpaigutust.

Lapse õppimise andmete muutmine

Lapse õppimise andmeid saab muuta kui klõpsata lapse andmete vaatest nupume [Muuda andmeid] ning sealt edasi jaotisest "Paigutamine XXXX/XX" klõpsata nupule [Muuda õppimise andmeid].

Avaneb lapse kooli andmete muutmise vaade:

Selles vaates saab muuta lapse õppima asumise kuupäeva (kuid mitte rohkem kui 15 päeva varasemaks kui oli algne kuupäev), klassi, õppekava ja -keelt, õppevormi ning lõpetamise kuupäeva ning põhjust (juhul kui lapsele on tehtud lõpetamine taotluse või klassi nimekirja kaudu).

Lõpetamise põhjuse muutmine:

  • Lapse lõpetamist põhjust saab muuta ainult ametnik ning juhul kui lapse lõpetamise kirjet ei ole EHISesse saadetud.
  • Kui lapse lõpetamise põhjuseks on "Teise kooli üleminek (ootel)", siis muutub lapse staatus Kinnitatud → Dokumendid väljastatud, isegi kui lõpetamine on tulevikus.
  • Kui lapse lõpetamise põhjuseks on ükskõik mis muu põhjus peale "Teise kooli üleminek (ootel)", siis jääb lapse staatus Kinnitatud kuni lapse lõpetamise kuupäevani. Lõpetamise kuupäevast alates muutub staatus Kinnitatud → Lahkunud.
  • Kui enne oli lõpetamise põhjus "Kooli lõpetamine" ja nüüd ma määran mõne muu põhjuse (nt "Teise koooli üleminek" või "Lahkus välismaale"), siis saadab Arno EHISesse lõpetamise kirje.

Lõpetamise kuupäeva muutmine:

  • Lapse lõpetamise kuupäeva saab muuta ainult ametnik ning juhul kui lapse lõpetamise kirjet ei ole EHISesse saadetud.
  • Kui lapse staatus on Kinnitatud, siis on võimalik lõpetamise kuupäeva muuta nii minevikku kui ka kaugemasse tulevikku.
  • Kui aga lapse staatus on Lahkunud või Dokumendid väljastatud, siis on lõpetamise kuupäeva võimalik muuta ainult minevikku, tulevikku muutes annab veateate: Lõpetamise kuupäeva ei saa enam muuta tulevikku!


Keelekümblusprogramm

Kui laps on keelekümblusprogrammis, siis "Õppekeel" andmetes tuleb salvestada väärtuse kas "Eestikeelse õppetöö maht >40% õa jooksul" või "Eestikeelse õppetöö maht >60% õa jooksul"


Õppuri võõrkeelte muutmine/lisamine:

Lapse võõrkeelt saab muuta/lisada neljal erineval viisil:

  • Vaates "Kooli lapse andmete muutmine" kaudu. Lapse andmed → [Muuda andmeid] → [Muuda õppimise andmeid];
  • Otse lapse võõrkeelte jaotisest. Lapse andmed → [Muuda andmeid] → Jaotis "Võõrkeeled" kõpsates nupule [Muuda];
  • Klassi õpilaste nimekirjast võõrkeelte muutmine/lisamine. Klassi õpilaste nimekiri → valid õpilase(d) → klõpsata nupule [Võõrkeeled];
  • Kooli esindaja kohe pärast kooli kinnitamist.


NB! Info (veebruar 2023)

Kui õpilasel on keelekümblusprogramm, siis hetkel "eesti keel teise keelena" tuleb valida "puudub". Vastasel juhul ei lase süsteem õppurite andmete õigsust kinnitada. 

Täpsema info leiab siit: Kooli esindaja juhend > Lapse andmete vaade > Õppuri võõrkeeled: Kooli esindaja juhend#Lapseandmetevaade

Lapse kustutamine süsteemist

Süsteemist saab last kustutada ainult ametnik.

Lapse kustutamine on lubatud juhul kui:

  • Lapsel ei ole paigutusi (koolis, lasteaias, huvikoolis) - arvesse lähevad ka Lahkunud ja Märkimata staatuses kohad;
  • Laps ei ole KOV (lapse andmetes oleva linnukese järgi);
  • Lapsele ei ole ühtegi taotlust, v.a. taotlused staatuses Tühistatud ja Tagasi lükatud;
  • Laps ei ole lepinguliste huviringide nimekirjas;
  • Lapsel ei ole ühtegi lepingut;
  • Lapsel ei ole ühtegi huviringi.

Juhul kui kõik tingimused on täidetud ning lapse kustutamine on lubatud, tekib lapse andmete vaates lapse juurde nupp [Kustuta laps]:

Nupule klõpsates avaneb hüpikaken, kus tuleb sisestada kustutamise põhjus, kui see väli tühjaks jätta, siis tuleb veateade: Kustutamise põhjus on kohustuslik!

Pärast põhjuse sisestamist ning nupule [Kustuta] klõpsamist suunatakse tagasi vaatesse "Lapsed", kus ei ole otsinguga võimalik enam kustutatud last leida.

Kustutatud isikuid on võimalik näha kustutamise logist: ARNO-URL/ctrl/ee/Logid/index/kustutatud_isik

Kustutatud isikute logis saab isikuid otsida isiku isikukoodi ning ID põhjal.

Tabelis on ära toodud isiku ID, isiku isikukood, kustutamise hetk, kustutaja ID ning kustutamise põhjus. Kõik tabeli veerud on sorditavad.


Automaatselt kustutatakse tingimustele vastav laps ühe kuu möödumisel tema süsteemi lisamisest.

  • Pole silte