Koolimineku taotluste masskomplekteerimine Gale-Shapley meetodiga

Koolide komplekteerimine käib põhimõtteliselt samamoodi nagu lasteaedade komplekteerimine Gale-Shapley meetodiga.

1. Tegevused, mida peab ametnik enne taotluste esitamist tegema

1.1 Koolide lisamine

Kui Arnos ei ole veel koole, siis tuleb need lisada. Kui asutused on olemas, jälgi õige aadressi olemasolu. Lisamiseks vali peamenüüst → Koolid → Vajuta nuppu [Lisa kool] → Täida Kooli andmed (kindlasti on oluline lisada ka aadress) ning salvesta.

 

Koolimineku-taotluste-MK-G-Shapley.png

 

1.2 Pakkujate kopeerimine uude ÕA-sse

Selleks, et vanemad saaksid koolimineku taotluseid esitada, tuleb teha järgmist:

  1. Teha uues õppeaastas RR-import (1.klassi minejad): kas avalehelt/ menüüst import - tulemus jääb sama

  2. Kopeerida pakkujad vanast õppeaastast uude: Admin -> Gale-Shapley Automaatpaigutamine: Pakkujad ja reeglid -> Esimesse klassi paigutamine 20/21 õa -> Kopeeri olemasolevad pakkujad -> Õppeaastast 20/21 Õppeaastasse 21/22 -> Kopeeri

  3. Avada klassifikaatorite alt koolimineku taotlus

1.3 1.klasside lisamine Arnosse

Igal aastal enne kohtade jagamist tuleb luua 1.klassid ning lisada vabad õppekohad. See õigus on nii ametnikul kui kooli esindajal. Kõikide teiste klasside puhul jääb üle vaid klassid kopeerida järgmisesse õppeaastasse.

Klasside lisamisel tehke järgnevalt:

Peamenüüst valige → Klassid → Lisa → Kooli klassi andmete lisamine: rippmenüüst avaneb valik nendele koolidele, mis olete juba varasemalt sisestanud, valige klassi number, klassiliik, kooliaste, kohtade arv. Muu täitmine on vabatahtlik.

Kui koolis asub ka paralleelklasse, siis tuleb juurde märkida ka paralleelklassi tunnus. Järgnevalt lisada nii palju paralleele, kui vaja on [Lisa] nupu abil.

 

Nüüd kui jõuab kätte järgmise õppeaasta toimetamise kord, tuleb klassid kopeerida kehtivast õppeaastast järgmisesse õppeaastasse. Toimib see selliselt, et nüüd nimekirjas olevad õpilased liiguvad üle 2. klassi ning vaid esimesed klassid tuleb uuesti luua (nupp [Kopeeri klassid] on nähtav ka üleeelmiselt pildilt).

1.4 Pakkujate lisamine

Kui koolid on lisatud, siis on võimalik ka pakkujaid lisada. Valikkuse tulevad vaid need pakkujad, mis on koolide all ning kus on vähemat üks klass.

Admin → Gale-Shapley automaatpaigutamine: Pakkujad ja reeglid → Esimesse klassi paigutamine → Vali õige õppeaasta → Lisa pakkuja

Pakkuja andmed: Haridusasutus; Keel; Õppeaasta on kohustuslikud

1.5 Pakkujate lisamine järgmisesse õppeaastasse

Selleks, et teha masskomplekteerimist järgmises õppeaastas, on võimalik kõik pakkujad praegusest õppeaastast järgmisesse õppeaastasse kopeerida.

Admin → Gale-Shapley automaatpaigutamine: Pakkujad ja reeglid → Esimesse klassi paigutamine → Nupp [Kopeeri olemasolevad pakkujad] → Kopeeri õppeaastast õppeaastasse → Vajuta nuppu [Kopeeri]

1.6 Reegli lisamine

Selleks, et masskomplekteerimist alustada, peab paika panema reeglid, mille alusel menetluses olevatele taotlustele pakkumised tehakse.

Admin → Gale-Shapley automaatpaigutamine: Pakkujad ja reeglid → Esimesse klassi paigutamine →  Nupp [Reeglid] → Nupp [Lisa reegel]

Reeglid on järgmised:

  1. Lapse elukoha kaugus asutusest (meetrites)

  2. Lapse elukoha kaugus asutusest (minutites)

  3. Lapsel on kooli asutuses KOV sissekirjutusega õde-vend

  4. Taotluse esitamise hetk

  5. Vanus nooremad enne (0-9a)

  6. Vanus vanemad enne (0-9a)

  7. Eraldi reeglit ei ole vanema eelistuse kohta, masskomplekteerimine arvestab vaikimisi vanema eelistust

Reeglite juurde tegemine on lisaarendus, küll aga võta meiega ühendust ja arutame asja läbi

Reegli lisamisel täida ära: lühinimi ja klotsid, NB! Klotside järjekord on oluline.

1.7 Reegli lisamine korraga kõigile pakkujatele

Selleks, et ei peaks iga pakkuja külge eraldi reeglit panema, toimi järgmiselt:

Admin → Gale-Shapley automaatpaigutamine: Pakkujad ja reeglid → Esimesse klassi paigutamine →  Nupp [Lisa kõigile reegel] → Kinnita valik.

Reegli rippmenüüsse ilmuvad vaid need reeglikombinatsioonid, mida Teie olete eelnevalt lisanud. Kindlasti linnutada ära ka kast "Lisa kõigile".

1.8 Taotluste avamine klassifikaatorite alt

Iga taotluse vormi juures jälgida, et "Kasutuses → JAH" on märgitud, vastasel juhul nuppu vanemale ei ilmu. Kindlasti jälgida ka "Avatud alates" ja "Avatud kuni" perioodi, kas aastaarvud on õigesti sisestatud.

Vajalikud taotlusevormid:

  • Koolimineku taotlus;

  • Lapse ümbertõstmine → kui see on suletud, siis ei teki ka vanemale nuppu [Kinnita koolikoht];

  • Põhikooli vastuvõtu taotlus.

1.9 Reegel koolikohtade jagamiseks Harku valla näitel

Reegel on järgnev: 1. Lapse elukoha kaugus asutusest (meetrites) + 2. Lapsel on kooli asutuses KOV sissekirjutusega õde-vend.

NB: Nii koolide kui ka lasteaedade puhul, kui masspaigutamisel soovite kohta pakkuda ka mitte KOVidele, siis peate reeglit selliselt muutma, et seal ei kajastuks sees kaugus, kuna kaugust ei arvutata välja väljaspool omavalitsuse piire.

2. Lapsevanema tegevused koolikoha taotlemisel

  1. Lapsevanem esitab Koolimineku taotluse.
    Piirang: lapsel peab olema koolikohustus - kas siis juba RRi impordiga määratud või ametnik on käsitsi sisestanud lapsele koolikohustuse - siis saab lapsevanem taotluse esitada.

  2.  Ametnik on masskomplekteerimise kinnitanud ja teated välja saatnud. Harku poolt on öeldud, et 10 päeva on aega kohta kinnitada/loobuda/tõsta ümber (NB: Arno tähtaega ette ei anna, ametnik ise peab siis sellisel juhul taotlused loobujaks märkima.)

  3. Lapsevanemal on pärast kohapakkumise saamist võimalik toimida kolmel moel
    1) Kui kinnitab, siis: tähendab, et ta on pakutud kohaga nõus ja jääb ootama uut kuupäeva, millal saaks esitada põhikooli taotluse (dokumentide esitamise) konkreetsesse kooli (muid koole rippmenüüsse ei tule), kuhu kohapakkumine saadi. Kui vanem teeb kohe põhikooli vastuvõtu taotluse määratud kooli (ilma [Kinnita koolikoht] nupuvajutuseta), siis läbi selle muutub koht ka automaatselt kinnitatuks lapsevanema poolt. Ehk siis põhikooli vastuvõtu taotluse esitamisega seotult kaob ka [Kinnita koolikoht] nupp ära.
    2) Kui loobub, siis: tähendab, et ta loobub kohast vallas üleüldse. NB: Saab ka teha “Tühista loobumine”, siis: tähendab, et ta kaotab oma pakkumise ja peab alustama uut koolimineku taotlust.
    3) Kui tõstab ümber, siis: tähendab, et ta ei ole nõus selle kohaga, kuhu ta pakkumise sai ja teeb nüüd uue taotluse, mis läheb vallale menetlemisele. Seda taotlust tuleb nüüd käsitsi menetleda!
    Ametniku rollis on ümbertõstmise taotlus nähtav avalehel koolivahetustaotluse all. Kui nüüd avada koolivahetustaotlused, siis see on märgitud selliselt:
    ÜT: Eesnimi, perenimi isikukood. Nüüd taotluse menetledes on kolm võimalust: kinnita, lükka tagasi ja lükka tagasi *. Kinnita tähendab kinnitamist, lükka tagasi tagasi lükkamist. Erisus on nupuga [Lükka tagasi*]. Kui vajutada antud tärniga nuppu genereeritakse vastus "Koolis ei ole vabu kohti. Vabade kohtade tekkimisel võetakse Teiega ühendust", mis on nähtav ka lapsevanema vaates taotlusel. Nüüd kui teil tekib vallas vabu kohti, siis saate minna vaatama koolivahetuse taotluseid, filtreerida välja "Tagasilükatud*" ning vaadata, kelle te olete sellise põhjendusega tagasi lükanud.
    Antud taotlus annab võimaluse vanemal anda märku sellest, et ta soovis siiski mujale kooli kohta, kui see mis MK tulemusel pakuti. Samas see on valla enda otsustada, kas seda võimalust anda või mitte. Kui vanem peab olema rahul sellega, mis talle pakuti, siis seda ümbertõstmise taotlust ei pea klassifikaatorite alt avama.

3. Ametnik pärast lapsevanema poolt taotluse esitamist

3.1 Automaatne kohtade jagamine

  1. Vaadata üle, kas on lapsi, kellele tuleks anda koht nö järjekorraväliselt ning teha need paigutused enne käsitsi. Selleks sobib kooliminekutaotluse menetlemine.

  2. Käivitada masskomplekteerimine (Admin → Gale-Shapley automaatpaigutamine → Paigutamised → Valida õige õppeaasta → Valida Esimesse klassi paigutamine → Alusta paigutust)


    Nende "mustade joonte" asemele ilmub info, millist paigutust te millal teinud olete kuupäeva ja kellaajaliselt. Lisaks näidatakse mitu paigutust tehti, palju tehtud sai ja kas oli ka vigu. Tüüpiline viga võiks olla näiteks: lapsel puudub kaugus. See juhtub siis, kui lapsel pole ADRID-d (selle saab lapse andmetesse käsitsi sisestada).

  3. Kui kohtade jagamine on jõudnud lõpule, ilmub tulemus alla tabelisse, kus on kaks nuppu [Tulemused] ja [Kinnita]. Nupule [Tulemused] vajutades näete, kes on kohapakkumised saanud (midagi ei ole veel vanematele saadetud). Kui sealt edasi vajutada nupule [Paaride nimekiri], siis näete juba täpsemat vaadet, miks üks sai pakkumise ja teine mitte.

  4. Kui tulemuste vaates kõik sobib, tuleb vajuta nuppu [Kinnita]. 

  5. Kui olete nuppu "Kinnita" vajutanud, ilmub sinna järgmine nupp [Saada teavitused].
    Teadete sisu on täpselt selline nagu ise soovite. Selle teate modifitseerimise koha leiab siit → Admin→ Tekstid→ Teie lapsele on määratud elukohajärgne kool (sinna saate kirjutada oma soovile vastava sisu. Soovitame juurde märkida ka, millal avatakse põhikooli vastuvõtutaotluste esitamine konkreetsesse kooli).

  6. Nüüd tuleks avada ka teile sobival kuupäeval Põhikooli taotlused (vt eelmises punktis vanematele välja hõigatud kuupäev)
    Piirangud:
    1) saab esitada ainult oma elukohajärgsesse kooli
    2) KOV piirang
    NB! Need piirangud kaovad ära seadistustes määratud kuupäeval, Harku näitel 15. juunil. Põhikooli taotlus ehk dokumentide esitamine läheb otse koolile (koolimineku taotlus on suunatud vallavalitsusele).

  7. Klassifikaatorite alt võib avada ka "Lapse ümbertõstmise" taotluse alates sellest hetkest, kui koolimineku taotlus kinni läheb. Sellisel juhul tekib nüüd lapsevanema vaatesse ka nupp [Lapse ümbertõstmine], mis on vajalik selleks, et kui vanemale ei meeldi ikkagi automaatpaigutuse tulemusel saadud kohapakkumine, võib ta paluda kooli vahetada.

  8. Kui vanem loobub koolikohast, siis eeldatakse, et ta suundub kooli teise omavalitsusse. Pärast koolikohast loobumist tuleks uuesti koha saamiseks esitada uus taotlus.

3.2 Automaatselt saadetavad teavitused

Juhul kui vanem on teinud koolimineku taotluse ning ametnik on teinud esmased kohapakkumised ning vanem ei ole pakkumisele reageerinud, siis saadetakse vanemale 5. ja 8. päeval pärast kohapakkumise tegemist automaatsed meeldetuletused pakkumisele reageerimiseks.

Nt: Ametnik teeb kohapakkumised 10. mai. Kui vanem ei ole kohapakkumisele reageerinud, siis saadetakse talle meeldetuletav kiri 15. mai. Kui vanem endiselt pole kohapakkumisele reageerinud, siis saadetakse uus meeldetuletav kiri 18. mai.