Harku KKK
1. Erivajadustega laste lasteaedadesse paigutamine
Seda tuleb teha käsitsi. Hetkel on nii, et Arno eristab ära missuguse taotlusega on tegemist (kas erivajadusega või mitte), kuid siiski erivajadusega lapse taotluse peab menetlema ametnik käsitsi. Kui ka lapsevanem lisab erivajaduse info, siis ta jäetakse jagamisalgoritmist välja, kuna ta on nö erivajadustega taotluste järjekorras.
2. Lasteaia pakkujate nähtavus ja seadistus: ametnikule
Harku reeglite jaoks on seadistus, et a) pean järjestama kõik pakkujad ning b) kindlasti ei soovi variant on peidus.
Admin --> Süsteemi seadistused ---> kerida kõige alla ja seal on kaks vastavat seadistust, mis tuleb ära muuta.
Taotlusel on lubatud märkida asutusi, kuhu kindlasti ei soovi pakkumist saada --> ei
Taotlusel peab järjestama kõik võimalikud koha pakkujad--> jah
3. Lasteaiakohajagamise reeglid
Vanuse puhul arvestatakse, et 3 aastased ennem, siis neljased ja siis alles 1,5-3 aastased (1,5 - 3 on mõeldud kuni kolm ehk < 3).
Eraldi rühmad ja neljaaastane ja kuni 3 aastane ei konkureeri samale kohale.
4. Lasteaia kohapakkumise vastuvõtmine
Pakkumine ei ole vaikimisi vastuvõetud ega taotlus menetletud.
Määrus ütleb hetkel ,et lapsevanem loetakse pakkumise kohast loobunuks, kui ta 10 kalendripäeva jooksul ei vasta. NB: Arno ise ei märgi neid loobujaks, ametnik peab seda siis ise käsitsi tegema.
5. Koolimineku taotlus ja katsetega kool
Kui nt. XXX koolis on tulemas katsetaga klass, siis need saab jätta masspaigutusest välja. Tavaliselt on nii, et need kohad, kes katsetega tegelevad, võtavad oma lapsed enne ära. Annavad tulemused teada ja neid masspaigutusse ei kaasata.
6. Taotluste esitamine ja sissekirjutus
Kõik, kes on taotlemis-ja jagamisperioodi hetkeks Harku valla elanikud peavad saama esitada avaldusi. Ehk siis ka täna ennast sisse kirjutav elanik peab saama sellel perioodil taotluse esitada. Kui vanem on kolinud Harku valda, siis tema aadress uueneb ka Arnos ning koolikohustuse lisamisel (ametnik peab eraldi selle lisama) saab ta ka taotluse esitada. Nendel, kes on väljapoolt Harku valda ning ei taha sissekirjutust teha kehtib ikkagi reegel, et nemad saavad kohti taotleda pärast 15.juunit, kui on vabu kohti koolides.
7. Gümnaasiumi 10.klassi taotlus
9. klassi lõputunnistuse+ hinnetelehe kohta ei tule dokumente esitada vaid see päring tehakse EHISest automaatselt. Klassitunnistuse dokumendi sisestamise võimalus jääb dokumentide alla.
8. Koolimineku taotluse esitamine ja masskomplekteerimine
1.klass
1. Etapp: Koolimineku taotlus (avatud perioodil, mis on määratud klassifikaatorite alt)
piirang: lapsel peab olema koolikohustus- kas siis KOV koolikohuslane või ametnik on käsitsi määranud lapsele koolikohustuse- siis saab lapsevanem taotluse esitada
masskomplekteerimise reeglid hetkel:
Järjekord on oluline!
1.õde/vend KOV
2. kaugus meetrites
2. Etapp: Gale-Shapley masskomplekteerimine
Vaadata üle, kas on lapsi, kellele tuleks anda koht nö järjekorraväliselt ning teha need paigutused enne käsitsi ära
Teha masskomplekteerimine
Kinnitada masskomplekteerimine ja saata teated
Saada teated info leiab → admin→ tekstid→ Teie lapsele on määratud elukohajärgne kool
NB! Sinna teksti juurde peaks lisama, et millal algab dokumentide esitamine ehk põhikooli taotluse esitamine konkreetsesse kooli, kuhu pakkumine saadi (06.04.2020 hetkel)
3. Etapp: lapsevanem kinnitab
Siis kui ametnik on masskomplekteerimise kinnitanud ja teated välja saatnud, siis 10 päeva on aega kohta kinnitada/loobuda/tõsta ümber (Arno tähtaega ette ei anna, ametnik ise peab need siis loobujaks märkima)
Kui kinnitab, siis: tähendab, et ta on pakutud kohaga nõus ja jääb ootama uut kuupäeva (06.04)
Kui loobub, siis: tähendab, et ta loobub kohast üleüldse
NB: Saab ka teha “Tühista loobumine”, siis: tähendab, et ta kaotab oma pakkumise ja peab alustama uut koolimineku taotlust.Kui tõstab ümber, siis: tähendab, et ta ei ole nõus selle kohaga, kuhu ta pakkumise sai ja teeb nüüd uue taotluse, mis läheb vallale menetlemisele. Seda taotlust tuleb nüüd käsitsi menetleda!
4. Etapp: 06.04 põhikooli vastuvõtu taotlus avada
piirangud:
1) saab esitada ainult oma elukohajärgsesse kooli
2) KOV piirang
NB! Need piirangud kaovad ära 15. juuni. Ehk siis kui keegi KOV laps on venitanud, siis muutub KOV laps võrdväärseks mitte KOV lapsega. Taotlused lähevad otse koolidesse.
Küsimus: Kas 15. juuni tahab vald endale midagi saada veel või see on ok et otse koolile? Jah, sobis nii, et lähevad otse koolile.
Põhikooli taotlus läheb otse koolile, koolimineku taotlus vallale. Ja nüüd kui teha teise masskomplekteerimine kooliminekutaotlustele, saavad vabade kohtade olemasolul kohad ka mitte KOVid (NB: kauguse reeglit ei saa mitte-KOVide puhul arvestada).
Reegli muutmine:
Ja nii koolide kui ka lasteaedade puhul, kui masspaigutamisel soovid kohta pakkuda ka mitte KOVidele, siis pead reeglit selliselt muutma, et seal ei kajastuks sees kaugus, kuna kaugust ei arvutata välja väljaspool Harku piirkonda.
9. Lapsele kooli määramine käsitsi ja kooli masskomplekteerimine
Need, kellele on vaja ise käsitsi kool määrata, siis neile peab ametnik taotluste vaatest, mitte lapse andmete vaatest nupu "määra elukohajärgne kool" kaudu seda tegema. Teha tuleks seda kindlasti enne masskomplekteerimist, sest nii on hiljem lihtsam toimetada masskomplekteerimisega.
1. Enne masskomplekteerimist otsida üles lapse taotlus, kellele on vaja käsitsi kool määrata.
2. Taotlusel valida lahter "Määra kool" ning valida rippmenüüst, millist kooli vaja on.
3. Kinnitada taotlus ja taotluse olek muutub "Menetletud"
4. Taotlus on menetletud ja jõuab lapsevanemani. Nüüd peab lapsevanem koolikoha kinnitama. Kui lapsevanem ei ole koolikohta kinnitanud enne kui alustada masskomplekteerimist, siis sellest ei juhtu midagi. Kuna antud taotlus on menetletud, siis seda masskomplekteerimisse ei võeta.
10. Haridusasutuse esindaja ja luba muuta õppekohtade arvu
Klassi kohtade arvu tavaolukorras tõesti ei saa muuta - mõnel pool koolid ei tohi seda ise teha
Admin --> Süsteemi seadistused on olemas koht, kus saab seda lubada.
pohikoolide_klassi_opilaste_arv_muutmine_kooli_esindaja → Põhikooli klassi suurus muudetav kooli esindaja poolt
11. Kui on lasteaias rühmade komplekteerimine tehtud, hiljem selgub, et mõni laps, kes oleks pidanud lõpetama, on siiski saanud koolipikenduse otsuse. Kas on võimalik tagantjärgi lapsele lõpetamise kuupäeva käesolevas õppeaastas muuta ja siis ta nö. tagantjärgi kandub ka uue aasta nimekirja edasi?
Jah, lapsel võib märkida rühma andmetes hilisema lõpetamise kuupäeva. Kui rühmad on juba kopeeritud, siis saab selle ühe lapse käsitsi uude õppeaastasse üle viia
12. Kui on tehtud koolikoha pakkumised. Kas kool kuskil näeb oma Arno vaates seda infot, kes on tema kooli pakkumise saanud?
Näeb küll, kui kooli esindaja võtab lahti “Lapsed” vaate, õige õppeaasta valik ja kohe on seal laste nimekiri nähtav. Samuti on nähtav ka lapse taga, kas ta on teinud või mitte vastuvõtutaotluse. Ja see nimekiri ongi siis lastest, kes on tema kooli pakkumise saanud.
13. Koolikohtadest loobumine, kui ette antud periood vastamiseks on läbi saanud
Ametnik: Meie 10 päeva kinnitamiseks on nüüd läbi ja kõik, kes ei ole kinnitanud koolikohta või esitanud ümbertõstmise taotlust märgitakse nüüd kohast loobunuteks. Sain aru, et seda peaksin mina käsitsi tegema, aga kas see tähendab, et ma lapse andmetest peaksin tühistama koolipaigutuse? Koolikohast loobumise nuppu ma ei suuda kuskilt leida. Mulle kuvab nupu kinnita koolikoht, aga mitte loobumine.
Piksel: Koolikohast loobumise nupp on tõesti ainult vanema vaates. Ametnikuna saad jah koolipaigutuse tühistamise teha, see võtab siis määratud kooli küljest ära. Põhimõtteliselt saaks sealtkaudu ka märkida, et laps sai koolipikenduse või läheb teise KOVi kooli, aga kui sul seda infot hetkel veel ei ole, siis saab lihtsalt tühistada paigutuse kooli.
Ametnik: Ja sellisel juhul jääb laps kohast ilma ning kui vanem siiski hiljem leiab, et tahab koolikohta, saab ta seda ainult juhul, kui teeb uuesti Põhikooli vastuvõtu taotluse ja koolil on vabu õppekohti?
Piksel: Kui Ümbertõstmise taotluse esitamine on kinni pandud, siis jah, saab ainult Põhikooli vastuvõtu taotlust teha
14. Kas keskkond lubab neil kinnitada taotlusi, kui laps on parasjagu 6.klassi nimekirjas teises koolis uude õppeaastasse 1.09? Kas on võimalik, et mõni kool võib näiteks juba varem augusti lõpus oma nimekirja kinnitada, info läheb EHISesse ja lapsevanem kooli sellest ei teata? Mis sellise stsenaariumi puhul võib juhtuda?
Keskkond lubab taotlusi kinnitada. Oluline on jälgida kuupäeva taotlusel. Nii kaua kuni taotlusel alustamise kuupäev on 1. sept 2020, ei liigu see info EHISesse enne kui päev kätte jõuab. Kui taotlusel on alustamise kuupäev kogemata täna või juuni vms, siis läheb info EHISesse sel päeval, mis taotlusele märgitud on.
Kui laps on enne kinnitatud mõnda teise asutusse, siis andmete saatmisel EHIS annab vea ja ütleb, et laps on teises koolis.
15. Kuidas Arno mõõdab kaugust õppehoonest, kas linnulennu või mööda teed kaudu?
Mõõtmine on mööda teed (jalgsi). Aga mitte täpselt selle maja trepini vaid ruudustiku keskpunkti, milles hoone asub. Ehk kui panna aadressid mapsi, siis võib saada mõnikümmend meetrit erineva tulemuse.
16. Lasteaiakohtade paaride nimekirja tulemused (milline täht järjekorrasõnas näitab venna või õe olemasolu)
Olenevalt reegli sees klotside järjestusest liiguvad järjekorrasõnas ka tähed A= Jah, X= Ei. Nt kui reegel on 1. Laps sobib vanuse poolest lasteaia rühma + 2. Lapsel on LA asutuses KOV sissekirjutusega õde-vend + 3. Lapse elukoha kaugus asutusest (meetrites), siis järjekorrasõna AX0528000000e8b tähendab, et laps sobib vanuse poolest rühma, aga tal puudub lasteaiaasutuses KOV õde-vend. Viimased 8 kohta tähendavad unikaalsuse tunnust, kõik peavad olema erinevad, et saaks üheselt järjestada.
17. Need lapsed, kelle taga süsteem ütleb, et ei leidnud vanusele sobivat kohta (Arno jaoks on oluline kõik tühjad kohad täita) tegelikkuses ta nendele vanematele kohapakkumist ei saada?
Jah, just. Pakkumist neile ei saadeta, kellel on juures ei leidnud vanusele sobivat kohta.
18. Masskohapakkumise teatega läheb kaasa tekst, mis on selle aliase all: kiri_kohapakkumine_lapsevanem_la
Just
19. Arno jagab rühma nime põhiselt kohad. Kas vanemale läheb ka pakkumisega see rühma nimi nähtavaks?
Vanemale ei lähe rühma nime - vanem näeb lasteaiapõhiselt pakkumist ja rühma nimi muutub nähtavaks alles siis kui koha kasutamise algus kätte jõuab; mõnikord lasteaiad soovivad lapsi ümber tõsta ja siis see väldib segadust.
20. Küsimus Arno ja lasteaiakohtade jagamisega.
Nt: Mul on XXX Lasteaias vaba koht. 1 vanem on avaldanud soovi, et tahaks sinna saada. Nimekirja ja kõige muu alusel olekski tema see, kes järgmisena sinna koha saaks. Kas palun lapsevanemal oma lasteaiakohast loobuda ning määran talle manuaalselt lapse andmetest lasteaia?
On kaks võimalust. Kas vanem märgib loobumise, või ametnik saab ka lapse taotluse vaates vajutada nuppu "Loobu kohast". Kui see on tehtud, siis taotluse olek on jälle menetlemisel ning taotluse andmete all on nupp "Tee pakkumine". " Tee pakkumine" nupu abil saab ametnik ise määrata talle lasteaia ja siis vanem saab selle vastu võtta.
21. XXX lasteaed ei saa kinnitada last XXX uueks õppeaastaks nimekirja. 2019/2020 õppeaastal käis ta xxx Lasteaias ning lõpetamise kuupäev seal on märgitud selle õppeaasta lõpuks. Veateateks kuvatakse, et lapsel on kinnitatud koht teises asutuses.
Kui püüda kinnitada koht varem kui kohakasutamine käesoleval õppeaastal lõpeb, siis Arno annabki antud veateate. Selle annab lahendada selliselt, et käesoleva õppeaasta lõpukuupäev on päev varasem, kui soovitakse kinnitada last uude õppeaastasse uude nimekirja. Nt: käesoleva õppeaasta lõpukuupäev on 31.08.2020, siis 01.09.2020 kuupäevaga saab kinnitada lapse uue õppeaasta nimekirja.
22. Millal ilmub vanemale nähtavaks klassitunnus (a, b või c) Kui kool praegu nimekirja kinnitab, kas vanem saab kohe klassitunnuse teada?
Kooli paralleeli näeb vanem siis, kui õppeaasta tööjärg on "Kooliaasta alanud". Seda saab käsitsi muuta ja väga mõistlik on seda teha septembri alguses. Võib teha ka veidike varem kui tahta avalikustada.
Tööjärg on avalehel ja Admin --> Õppeaastad.
01.09 muutub see automaatselt ka Kooliaasta alanuks, kui ametnik pole varem ise seda muutnud.
23. Gümnassiumisse uut 10. klassi lisades oli seal sõna "kinnipeetavad", millele oli võimalus linnuke teha, mida see sõna täpsemalt endas peidab?
Kinnipeetavad on EHISe jaoks vajalik klassifikaator - nad koguvad infot, kui mõni selline õppur ka klassis on. Kinnipeetav ehk viibib kinnipidamisasutuses.
24. Küsimus koolivahetustaotluse kohta- tagasi lükkamisel on 2 nuppu, üks tärniga. Kumba vajutama peab? mis nende erinevus on?
Ümbertõstmise taotlust menetledes on kolm võimalust: kinnita, lükka tagasi ja lükka tagasi *.
Kinnita tähendab kinnitamist,
lükka tagasi tagasi lükkamist.
Erisus on nupuga "lükka tagasi*". Kui vajutada antud tärniga nuppu genereeritakse vastus " Koolis ei ole vabu kohti. Vabade kohtade tekkimisel võetakse Teiega ühendust", mis on nähtav ka lapsevanema vaates taotlusel. Nüüd kui tekib vallas vabu kohti, siis saab minna vaatama koolivahetuse taotluseid, filtreerida välja "Tagasilükatud*" ning vaadata, kes on sellise põhjendusega tagasi lükatud.
25. Kui edaspidi hakkab kool oma vabade kohtadega toimetama, nemad ju ei näe, kes jäid kohast ilma, sest koolis polnud ruumi? Just läbi selle ümbertõstmise taotluse siis.
Oletame, et vanem on teinud ümbertõstmise taotluse. Laps käib hetkel Ühisgümnaasiumis ja soovib minna ümbertõstmise taotluse alusel XXX kooli.
Kui ametnik määrab taotlusel lükka tagasi* , siis XXX kooli esindaja saab välja filtreerida koolivahetustaotlused-> tagasilükatud* (või siis avalehelt: koolivahetustaotluse kaudu minna). Nüüd kui minna lapse taotluse vaatesse, siis taotluse all on nupp "Võta laps enda kooli"-> kooli esindaja vajutab nuppu ja asutusepoolne staatus: märkimata. Nüüd saab vanem teha vastuvõtu taotluse XXX kooli. Kui näiteks ümbertõstmise taotlust vaatab Ühisgümnaasiumi esindaja, siis temal seda nuppu "Võta laps enda kooli" ei ole.
26. Kui ei ole massjagamisega lapsele kohapakkumist võimalik teha, siis tema taotluse staatus muutub pärast komplekteerimist tagasi lükatuks? Ehk siis neile ei lähe ühtegi teadet selle kohta, et nad tegelikult lasteaiakohta ei saa, kui just käsitsi neid tagasi ei lükka?
Kui käivitada masskomplekteerimine, kinnitada ja need, kes kohapakkumist ei saanud, siis nende taotlus jääb olekusse "Menetlemisel", seniks kuni kas siis käivitatakse uus masskomplekteerimine või menetletakse käsitsi.
Neile, kes ilma jäid saab teavituse ka saata. Taotlused-> Lasteaia taotlused-> Järjekorra menetlemine-> Jõuad vaatesse " Masskomplekteerimine", siin kuvatakse vaid menetlemisel taotlusi-> Nupp "Saada teavitused". Kui filtreerida vanuste kaupa taotlused, siis saadetakse teavitused vaid neile.
Ehk siis automaatselt teadet välja ei saadeta, aga ametnikul on võimalus ise teavitus välja saata.
27. Kas põhikooli vastuvõtu taotlusel vanem saab ka pärast taotluse kooli poolset kinnitamist dokumente juurde lisada?
Jah, juba menetletud taotlusele saab dokumente lisada kuni 31.12. Hetkel on selline seadistus peal. Kui on soovi võib ümber muuta muuks kuupäevaks või teha ka alati avatud (kuni 31.12. taotluse õppeaasta).
28. Küsimus lasteaia HEV taoltuste osas. Kui vanem on nõustamiskomisjoni otsuse lisanud. Otsusest selgub, et ta vajaks teise lasteaeda üle viimist, kuid mitte erirühma. Kuidas ma saan lapsele lasteaiakoha pakkumist teha?
Hev järjekorra taotlused on eraldi nähtavad Arnost-> Peamenüüst Taotlused-> HEV järjekord-> nüüd on näha kõik HEV taotlused. Sealt saab teha kohe ka pakkumise, kui kohta on. "Pane siia" nupp on nähtav siis kui Rühma liik on lapse järel valitud. Lapse saab sealt tõsta sobitusrühma aga mitte "tavarühma". Kui lasteaias ei ole sobitusrühma, siis ei tule nähtavale ka "Pane siia" nupp. Vaikimisi on staatus kohe vastuvõetud, ehk vanem ei pea kinnitama kohapakkumist, aga ta saab loobuda.
Kui HEV laps panna tavarühma, tuleks vajutada tema Registreerimise hetke peale, kerida alla välja ning võtta HEV linnuke tagant ära ja salvestada. Nüüd kui lehte värskendada, siis tekkis nupp "Tee pakkumine" või lähed vaatama tavajärjekorda, siis laps on seal olemas ja saad sealtkaudu pakkumise teha. Nüüd tuleb aga lapsevanemal pakkumine siiski vastu võtta.
Registreerimise hetke leiab siis ikkagi taotlused-> HEV järjekord.
29. Kui vanem esitab koolist lahkumise taotluse koolile, siis kas kooliesindajal tekib kinnitamise, tagasi lükkamise koht ja kas kooli esindaja saab ka koolist lahkumise kuupäeva vajadusel muuta taotluse kinnitamisega?
Kooli esindajal on võimalik koolist lahkumise taotlusele lisada dokumente ning kinnitada taotlus.
Ametnik saab koolist lahkumise taotlusele lisada dokumente, muuta (saab muuta ka lahkumise kuupäeva) ja tühistada taotlus. Vanem saab esitatud taotlust muuta veel seni, kuni seda ei ole menetletud kas siis ametniku või kooli esindaja poolt.