Sisselogimise leht ja sisselogimise võimalused
SPOKU kasutamiseks on vaja avada brauser (Mozilla FireFox, Google Chrome) ning sisestada aadressiribale oma KOVi SPOKU keskkonna aadress. Jõudes avalehele, näeb kasutaja, mida saab süsteemi kaudu teha, ning võimalusi sisse logimiseks. See on igas omavalitsuses erinev.
Tartu näitel, kui valida sisse logimiseks esimene variant, siis suunatakse kasutaja peale sisse logimist Sissejuhatuse lehele. Kui valida sisse logimiseks teine variant, siis suunatakse kasutaja peale sisse logimist nimekirjade kinnitamise lehele.
Võimalused Spoku infosüsteemi sisenemiseks:
Vaikimisi on sisselogimine ID-kaardiga. Ülejäänud võimalused tekivad siis kui on seadistatud (vastavad seadistused teeb arendaja ning selleks palume pöörduda SPOKU kasuatajatoe poole).
ID-kaardi abil - kasutajal peab olema kehtiv ID-kaart, kasutatava arvuti küljes peab olema töötav ID-kaardi lugeja ning arvutisse peab olema installitud sobiv ID-kaardi tarkvara (tarkvara installimiseks mine lehele https://installer.id.ee/);
Mobiil-IDga - Mobiil-ID omanikul peab olema sõlmitud leping oma mobiilioperaatoriga;
Smart-IDga - kasutajal peab olema Smart-ID;
Pangalinkide kaudu - kasutajal peab olema vastavas pangas konto.
ID-kaardiga sisenemine
ID-kaardiga sisse logimiseks peab kasutajal olema kõigepealt ID-kaart kaardilugejas ning seejärel tuleb vajutada nupule ID-kaart. Järgmisena avaneb kasutaja identifitseerimise soovi leht, kus tuleb valida oma infoga sobiv sertifikaat ning vajutada OK. Seejärel tuleb kasutajale ette leht, kus tal tuleb sisestada oma PIN1 (neli numbrit) ning vajutada taas OK. Peale selle vajutamist on kasutaja sisse logitud ning ta saadetakse edasi vastavalt kas sissejuhatuse või nimekirjade kinnitamise lehele.
Mobiil-IDga sisenemine
Mobiil-IDga sisse logimiseks tuleb kõigepealt sisestada kasutaja telefoninumber ning isikukood. Seejärel on sisselogimiseks kasutatava seadme ekraanil näha kontrollkood, mille samasust tuleb kontrollida mobiilis nähtava kontrollkoodiga. Kui kood on sama, tuleb seejärel sisestada PIN1 kood telefonis ning see kinnitada. Kui kõik on korras, siis saadetakse kasutaja edasi tema soovitud lehele.
Pangalingi kaudu sisenemine
Panga kaudu Spokusse sisenemiseks tuleb valida oma panga logo ning vajutada selle peale. Edasi saadetakse kasutaja vastavalt pangale oma panga autentimise lehele, kus tuleb sisestada panka sisse logimiseks sobivad andmed vastavalt sellele, kuidas soovitakse panka siseneda. Kui panka on sisse logitud, küsitakse kasutaja käest, kas ta on nõus, et alltoodud andmed edastatakse teenusepakkujale. Edasi minemiseks tuleb vajutada, et kasutaja on nõus saatma andmed teenusepakkujale ning seejärel suunatakse kasutaja edasi soovitud lehele.
Smart-IDga sisenemine
Smart-IDga sisse logimiseks tuleb sisestada oma isikukood. Seejärel on sisselogimiseks kasutatava seadme ekraanil kontrollkood, mida tuleb võrrelda nutiseadmes nähtava kontrollkoodiga. Kui kood on sama, tuleb sisestada PIN1 kood telefonis. Kui kood on õige, siis suunatakse kasutaja edasi soovitud lehele.
Esmakordne sisselogimine ja kasutaja loomine
Kui kasutaja logib sisse esmakordselt, siis luuakse automaatselt uus asutus (taotleja) ja esindamine ning seotakse sisse loginud isik sellega.
Isiku sisselogimisel tehtavad päringud
Sisselogimisel ja asutuse loomisel vaadatakse riiki:
kui riik ei ole EE, siis X-tee päringuid ei tehta;
kui riik on EE, siis tehakse järgmised päringud:
Sisselogimisel:
RR41isikPohiandmed -- (rahvastikuregister) selleks, et saada isiku andmed (nimi ja aadress).
Kontaktandmete salvestamisel:
ADSaadrotsing -- (aadressiandmete süsteem) selleks, et uuendada isiku aadressi andmed;
esindus_v1 -- (äriregister) selleks, et pakkuda isikule taotlejate valikuks temaga seotud ettevõtteid.