Klasside kopeerimine

1. Klasside kopeerimise põhimõtted

  • Luuakse järgmisesse õppeaastasse uus klass, klassinumbrit suurendatakse 1 võrra. Ehk 3A klassi saab üle viia 4A klassiks;

  • Vaikimisi on paralleeli ja liitklassi tunnused samad, mis üleviidaval klassil. Muud andmed jäävad ka samaks;

  • 9-ndat ja 12-ndat (G3, G12) klassi üle viia ei saa;

  • Kui kooli andmetesse on sisestatud "Viimane klass koolis" 6. klass, siis ei saa viia üle selle kooli 6-ndat klassi järgmisesse õppeaastasse;

  • Üleviimisel tehakse ka kontroll, et klassi üleviimisel selline klass uuel õppeaastal juba ei eksisteeri, ehk kui 3A on üleviidud 4A-ks, siis 3A klassi ei saa üle viia 4A-ks uuesti;

  • Enne kopeerimist veenduda, et lapsed, kes on vaja lõpetajaks märkida, on lõpetajaks märgitud ja alles siis kopeerida.

NB: Uude õppeaastasse ei teki kopeerimisega 1.klassid ehk kui on vaja võtta vastu lapsi uude õppeaastasse 1.klassi, siis 1.klassid tuleb uue õppeaasta alla luua.

Erakooli esindaja saab 1.klassid ise lisada, aga munitsipaalkooli esindaja ei saa: Kui õppeaasta pole veel alanud, siis kool ei tohi muuta 1.klassides kohtade arvu, ega luua juurde ühtegi 1.klassi.

2. Kuidas kopeerida?

Selleks, et viia lapsed üle koos lastega uude õppeaastasse on vaja lapsed koos klassidega kopeerida.

Seda saab teha nii kooli esindaja ise, kui ka vajadusel ametnik.

Peamenüüst klassid → Ja antud vaatest leiate nupu [Kopeeri klassid]:

Vajutades [Kopeeri klassid] nupule avaneb järgnev vaade:

Antud vaates saate, kas kõik klassid korraga üle kopeerida või märkida iga klass eraldi, mida te soovite üle kopeerida (tuleb teha linnuke konkreetse klassi rea ette). See järel tuleb vajutada nuppu [Kopeeri] ja nii jõudsid klassid koos lastega uude õppeaastasse.

3. Millal peab kopeerimist tegema?

  • Siis kui soovitakse võtta uued õpilased uude õppeaastasse vastu ehk taotluste menetlemine;

  • üks õppeaasta lõpeb ja teine algab.

4. Liitklasside kopeerimine

  1. Liitklasside kopeerimine, kus klassi andmetes ei ole märgitud kooliastet ehk siis koos on ühes klassis erinevate kooliastmete lapsed.


    Kopeerimine käib täpselt samamoodi, lapsed liiguvad kopeerides ühe võrra suurematesse klassidesse. Kui nüüd on laps, kes jooksvas õppeaastas käis 3.klassis, kooliastmes: I kooliaste - 1.-3. klass, siis kopeerides muutub automaatselt koos klassi numbriga ka kooliaste: II kooliaste - 4.-6. klass.

  2. Kopeerin liitklassi, kus I kooliaste - 1.-3. klass on klassi andmetes märgitud AGA kopeerimise tulemusel on uues õppeaastas ikkagi I ja II kooliastme lapsed koos, siis tuleb uues õppeaastas kooliaste klassi andmetest maha kustutada, kooliastmed laste andmetes ei kustu. Edaspidi tuleb ka, lapsi sinna klassi lisades, jällegi kooliaste märkida siis lapse andmetest külge.

  3. Kui kopeerida liitklass, kus kooliaste on klassil küljes ja lapsed uues õppeaastas ka kooliastet ei vahetanud, nt on klassis 2. ja 3. klassi lapsed, siis uues õppeaastas ei pea klassi andmetega midagi tegema.

5. Millised HEV-andmed tulevad kopeerides kaasa, millised mitte?

Kopeerides klassid vanast õppeaastast uude, siis üldhariduses erivajadused jäävad õppeaasta vahetudes alles, aga tugiteenused kustutatakse ära. Ehk õpilase hariduslikud erivajadused nagu näiteks ajutine õpiraskus, koduõpe, arvutamiseraskus, andekus jm samas plokis olevad erivajadused jäävad alles, aga kooli poolt märgitud ja rakendatavad erivajadused nagu toe liik (üldine-, tõhustatud- ja eritugi) ja tugispetsialistide teenused (eripedagoog, logopeed, sotsiaalpedagoog, psühholoog) ning õppekorralduslikud rakendatavad tugimeetmed nagu näiteks õpiabirühm, IÕK rakendamine jm samas plokis märgitud tugimeetmed kustuvad.


6. Võimalus klassides olevaid lapsi kopeerida eraldi uude õppeaastasse

On võimalus klasse eraldi kopeerida uude õppeaastasse. Selleks on vaja minna klassi õpilaste vaatesse. Esmalt märkida ära lapsed kes kindlasti liiguvad edasi järgmisesse klassi uuel õppeaastal ja jäetakse lapsed märkimata, kelle osas pole veel kindlust kas jäävad klassikursust kordama või mitte.

[Peale kopeerimist tekib ka klass uude õppeaastasse ja on võimalus menetleda taotlusi teistesse klassidesse uueks õppeaastaks.]
Lapsed kelle osas pole veel selgunud kas jäävad klassikursust kordama või mitte tuleb kopeerida alles siis, kui otsus on kindel.
Kuid neid tegevusi tehes peab väga kindel olemas, kes jäävad klassikurust kordama ja kes mitte.

Antud võimalust tuleks kasutada erandjuhtudel.

Näide 1

Klassi õpilaste vaade.

2.A klassist kopeeritakse uude õppeaastasse 5 õpilast.

Uues õppeaastas on need 5 õpilast 3. A klassis.

Näide 2

Klassi õpilaste vaade.

2.A klassist on linnutatud ära 1 õpilane, kes kindlasti jääb klassi kordma.

NB! Joonis 3 on näidatud, mida peab silmas pidama, kui laps jääb klassikursust kordama.

Klassi õpilaste vaade.

2.A klassist on linnutatud ära 1 õpilane, kes kindlasti jääb klassikursust kordma.

Enne kui viiakse õpilane õppeaastasse 24/25 tuleb olla väga tähelepanelik, et kindlasti jääks klass õige (kui laps jääb 2. klassi kordama siis peab valima klass 2).

Tuleb lisada linnukene: Jääb klassikursust kordama- antud märge tekib ka lapse andmetesse.

Seejärel kui klõpstakse nupule [Valitud õpilane]- kopeertakse õpilane uude õppeaastasse ja 2. klassi.