Rajaleidja otsused

NB: Rajaleidja infosüsteemist pärinevaid andmeid uuendatakse EHISes kell 12.00 ja 24.00

1. Lapsevanema vaade

 

Tähelepanu!

Alates august 2021 on "Innove otsuste" uus nimi "Haridus- ja Noorteameti otsused". Sisulist muutust ei ole. 

 

Koolis käiva lapse vanem näeb oma Avalehel kastikest "Rajaleidja otsused".

Antud juhul Rajaleidja otsused ja vanema nõusolekud puuduvad. 

Kui lapsel on kehtiv(d) otsus(ed), info selle otsus(t)e kohta on jõudnud EHISsse ning vanem on koolile andnud oma nõusoleku(d) seda otsust näha, siis näeb lapsevanem selles jaotises infot otsuse vaatamiseks ja nõusoleku staatuse muutmiseks. Iga otsuse korral peab andma eraldi nõusoleku.

Kui lapsel on kehtiv otsus(ed), info otsus(t)e kohta on jõudnud EHISsse, kuid vanema nõusoleku(te)l puudub  otsuse kuupäev, siis kuvatakse Avalehel jaotises Rajaleidja otsused lühiinfot kõikide niisuguste otsuste kohta. Sel juhul on Rajaleidja otsuse vaatamiseks võimalik kohe klõpsata nupul "Vaata sisu" ning vanema nõusoleku staatuse muutmiseks klõpsata nupul [Muuda staatust].

Klõpsates nupul [Vaata sisu], avaneb vaade Lapse Rajaleidja andmed. Üleval keskel asuvad klõpsatavad nupud kõikide Rajaleidja otsuste ja -ajaloo vaatamiseks. 

Avanenud lehe üla- ja allääres asuvad klõpsatavad nupud tagasiliikumiseks Avalehele või Lapse andmetesse.

NB! Kui laps ei käi parasjagu üheski koolis (näiteks alles alustab kooliteed 1. septembril või lõpetas eelmise kooli ning ei ole veel uues alustanud), siis EHIS otsuse kohta infot ei väljasta ning ARNO Avalehel puudub jaotis Rajaleidja otsused.

Vanem saab muuta oma nõusoleku staatust, klõpsates nupul [Muuda staatust]. Avaneb vanema nõusoleku staatuse muutmise vaade. Vanem saab oma nõusolekut muuta kuni Rajaleidja otsuse kehtivuse viimase kuupäevani. Kui Rajaleidja otsus on aegunud, siis selle juures olevat vanema nõusolekut ei ole võimalik enam muuta.

Selles vaates on võimalik märkida, kas vanem soovib, et kool näeks tema lapse Rajaleidja otsuse andmeid. Soovi korral võib lisada ka kommentaari.

Kui vanem on oma otsuse teinud, saadetakse see EHIS-esse. Kui vanem on andnud nõusoleku, küsib EHIS Rajaleidja käest antud numbriga otsust antud lapse kohta.

EHIS-est tõmmatakse Rajaleidja otsuse sisu ka ARNOsse, kuid see võtab aega vähemalt järgmise päevani.

Kui vanemapoolne nõusolek on ARNOs olemas, kuid otsuse sisu puudub, siis tehakse vanema ARNOsse sisenemisel päring EHISesse Rajaleidja otsuse sisu küsimiseks.

Otsuste uuendamise ajal on vanema Avalehel Rajaleidja otsuses kastikese sisuks kiri: Palun oota, uuendan otsuseid...

Kui EHISe uuendus tagastab Rajaleidja otsuse sisu, kaob Rajaleidja otsuse info Avalehe vaatest ära.

Klõpsates Avalehel jaotises Minu lapsed lapse isikukoodil avaneb vaade Lapse andmed, kus on nähtavad ka Rajaleidja otsused.

2. Kooli esindaja vaade



Tähelepanu!

Alates august 2021 on "Rajaleidja otsuste" uus nimi "Haridus- ja Noorteameti otsused". Sisulist muutust ei ole. 

2.1 Vanema nõusoleku sisestamine

Lapse andmete vaates, jaotises Rajaleidja Rajaleidja otsused näeb kooli esindaja selle lapsega seotud Rajaleidja otsuseid, saab teha päringu EHIS-esse ning lisada vanema nõusoleku/mittenõusoleku vanema eest:

NB! Otsuse number jõuab EHISest Arnosse kahel moel: teeme automaatselt päringu EHISesse, kui lapsevanem logib Arnosse või kooli esindaja vajutab nuppu [Tee päring EHISesse]. Rutiinselt Arno ei küsi kõikide laste kohta, kas tema kohta on väljastatud otsuseid.

Saab vaadata ka Rajaleidja ajalugu klõpsates nupule [Vaata ajalugu].

NB! Kõik peale 01.02.2018 tehtud Rajaleidja otsused saab kätte tehes päringu Ehisesse. Kui otsus kohe ei ilmu, siis proovige palun mõne aja pärast uuesti. Kui otsus pole umbes 3 päeva jooksul päringut tehes ilmunud, võite võtta ühendust Ehise või Arno kasutajatoega.

Esialgu tuleb Arnosse Ehisest ainult otsuse number ja kuupäev. Otsuse sisu tekib siis, kui vanema nõusolek on sisestatud Arnosse ja Arno on saatnud selle Ehisesse. See protsess võib võtta mõned päevad aega. Kui vanema nõusoleku sisestamisest Arnosse on möödunud rohkem kui 5 päeva ja päring Ehisesse ei tõmba ära Rajaleidja otsuse sisu, siis on tõenäoliselt tekkinud tõrge. Võite võtta ühendust Arno (või Ehise) kasutajatoega.

Vanema nõusoleku saab lisada ka otsusele, mis on tehtud enne 01.02.2018. Sellekohane märge on näha ka vanema nõusoleku sisestamise vaates.

Kui need otsused kehtivad ka sellel õppeaastal, siis peaksid koolid kindlasti sisestama vanema nõusoleku soovituste rakendamiseks.

Puuduva vanema nõusoleku lisamiseks peab klõpsama nupul [Lisa vanema nõusolek vanale otsusele]. Avaneb vanema nõusoleku sisestamise vaade.

Otsuse numbri sisestusväljale peab kirjutama selle otsuse numbri, mille kohta nõusolek sisestatakse (otsuse kuupäevaks saab “enne 01.02.2018”). Nõusoleku andmise kuupäev on vaikimisi tänane. Kuupäeva väljal klõpsates on võimalik sisestada tegelik nõusoleku kuupäev. Kommentaari väljale on võimalik kirjutada muud infot, kui sisestaja seda soovib. 

Kahte sama numbriga otsust lisada ei saa, kuid olemasoleva Rajaleidja otsuse juures saab muuta vanema nõusolekut/mittenõusolekut.

Juba sisestatud vanema nõusolekut/mittenõusolekut on võimalik muuta vastupidiseks klõpsates nupul [Muuda nõusolekut].

Avaneb vanema nõusoleku/mittenõusoleku muutmise vaade.

Kui nõusolek on olemas, siis on võimalik märkida kõiki erivajadusi.

Saab anda ka mittenõusoleku. Kui vanema nõusolek puudub või vanem ei ole nõus andma luba uue Rajaleidja otsuse vaatamiseks, siis kooli esindaja otsuse sisu ei näe. Kui mittenõusolek on antud vanale otsusele, siis kool ei saa märkida kõiki erivajadusi.

Kui lapsel on mitu kehtivat Rajaleidja Rajaleidja otsust, peab sisestama vanema nõusoleku igale otsusele eraldi.

Peale vanema nõusoleku/mittenõusoleku sisestamist on Lapse andmete vaates, jaotises Rajaleidja Rajaleidja otsused, näha otsuse number, -kuupäev ning nõusolek/mittenõusolek. 

Nõusoleku muutmise vaates on soovi korral võimalik sisestada kommentaar ning muuta nõusolek mittenõusolekuks või vastupidi. Vaikimisi tekib vanema nõusoleku kuupäevaks tänane kuupäev. Vanema nõusoleku kuupäeva saab muuta, aga see ei tohi olla varasem kui otsuse kuupäev.

Rajaleidja otsusel puudub elektrooniline sisu kui:

  1. otsus ei ole ARNOsse jõudnud;

  2. otsus on tehtud enne 01.02.2018.a.

Kui otsus ei ole automaatselt ARNOsse jõudnud, võib kool teha päringu EHIS-esse selle küsimiseks.

NB! Kooli esindaja saab anda vanema eest nõusoleku ka uutele otsustele (mis on antud pärast 2018.aastat). Selleks vajutada nupule [Muuda nõusolekut] ning märkida vajadusel kommentaar, nõusoleku kuupäev ning vajutada nuppu [Jah, vanem on nõus]:

Vanem ning kooli esindaja saavad muuta vanema nõusolekut nii kaua kuni otsus on kehtiv. Juhul kui otsus on aegunud, siis vanem ega kooli esindaja ei saa muuta otsuse juures olevat vanema nõusolekut.

Juhul kui Haridus- ja Noorteameti otsus on aegunud, siis vastavaid HEV andmeid ei kuvata enam lapse HEV andmete jaotises.

2.2 Rajaleidja otsuste vaatamine/ajalugu

Rajaleidja otsuseid ja ajalugu saab vaadata klõpsates nupule:

  • Lapse andmete vaate jaotises Rajaleidja Rajaleidja otsused “Vaata (otsuseid ja) ajalugu" või

  • Lapse HEV andmete muutmise vaates “Rajaleidja otsused”.

 Kui lapsel otsused ja vanema nõusolek(ud) puuduvad avaneb Lapse Rajaleidja andmete vaade lapse nime ja isikukoodiga.

Kui lapsel on üks või mitu Rajaleidja otsust avaneb Lapse Rajaleidja andmete vaade, millel on kuvatud järjekorras esimene otsus. Selles vaates on klõpsatavad nupud otsuse numbriga ning nupp otsuste ajaloo vaatamiseks.

Klõpsatavad nupud tagasi liikumiseks HEV andmete muutmise-, lapse andmete- või kõikide laste vaatesse asuvad lehe üla- ja allääres.

Kopeerides klassid vanast õppeaastast uude, siis üldhariduses erivajadused jäävad õppeaasta vahetudes alles, aga tugiteenused kustutatakse ära. Ehk õpilase hariduslikud erivajadused nagu näiteks ajutine õpiraskus, koduõpe, arvutamiseraskus, andekus jm samas plokis olevad erivajadused jäävad alles, aga kooli poolt märgitud ja rakendatavad erivajadused nagu toe liik (üldine-, tõhustatud- ja eritugi) ja tugispetsialistide teenused (eripedagoog, logopeed, sotsiaalpedagoog, psühholoog) ning õppekorralduslikud rakendatavad tugimeetmed nagu näiteks õpiabirühm, IÕK rakendaine jm samas plokis märgitud tugimeetmed kustuvad.

2.3 Üldise toe määramine ja HEV andmete märkimine (Rajaleidja otsused puuduvad)

Kui lapsel puuduvad Rajaleidja otsused, siis on koolil võimalik ilma vanema nõusolekut sisestamata määrata ainult üldist tuge.  Üldist tuge rakendatakse õpilasele, kellel tekib takistusi koolikohustuse täitmisel või mahajäämus õpitulemuste saavutamisel. Saab märkida ka üldise toega kaasnevaid erivajadusi. Üldist  tuge on võimalik märkida jaotises HEV andmed Lapse andmete vaates klõpsates nupule [Muuda]. 

Uussisserändaja (UA) - Märgitakse õpilase puhul, kes on pärast 24. veebruarit 2022 saabunud Eestisse sõjapõgenikuna Ukrainast ning alustab õpinguid Eesti haridussüsteemis. Märke tegemise aluseks on koolikoha taotlemise avaldus.

Avaneb Lapse HEV andmete vaade, kuhu on võimalik märkida lapse erivajadused, -toe liigi, -tugispetsialistide teenused, -õppekorralduslikud tugimeetmed jms. 

Enne teenuste ja meetmete märkimist peaks läbi mõtlema, missugust abi konkreetne laps vajab ja mida koolil on võimalik pakkuda. Soovi korral on võimalik jaotistele lisada ka kommentaar.

Peale vajalike teenuste ja meetmete märkimist peab andmed salvestama. Seda saab teha, klõpsates lehe allservas oleval nupul [Salvesta] või [Salvesta & tagasi].

2.4 HEV andmete muutmine

HEV andmete sisestamiseks ja muutmiseks peab klõpsama Lapse andmete vaate HEV andmete jaotises olevale nupule [Muuda].

Avanenud vaates on võimalik vaadata valitud õpilase Rajaleidja otsusest tulenevaid erivajadused ja tugiteenused ning märkida neid, mida koolil on võimalik pakkuda. Rajaleidja otsusest tulenevad erivajaduste ja tugiteenuste märked on vastavatesse ruutudesse eeltäidetud. 

Erivajaduste ja tugiteenuste rakendamiseks peab kõik muudatused kindlasti salvestama. Lapse HEV andmete muutmise vaate kõige all asuvad klõpsatavad nupud sisestatud muudatuste salvestamiseks ning Rajaleidja otsuste avamiseks ja vaatamiseks.

2.4.1 Lapsel on ainult uus kehtiv Rajaleidja otsus

Kui lapsel on kehtiv Rajaleidja otsus, mis on väljastatud pärast 01.02.2018.a, siis kooli esindaja ei saa muuta ega lisada Rajaleidja märgitavaid erivajadusi. Kool näeb Rajaleidja soovitusi ning saab määrata sobivat tuge ja meetmeid.

Pildil on kooli määratavad erivajadused ning täiendavalt otsusest tulenev hariduslik erivajadus, mida kool ei saa ära võtta.

Otsuse ülejäänud soovitused on näidatud linnukestena toe liikide, tugispetsialistide teenuste, õppekorralduslike tugimeetmete ning kooliväliste spetsialistide teenuste juures.  Kui Rajaleidja otsuses on soovituse juures kommentaar on seda võimalik vaadata klõpsates nupule "Vaata kommentaare". Kui soovituses kommentaar puudub, siis puudub ka vastav nupp. HEV muutmise vaates on soovi korral võimalik lisada koolipoolne kommentaar tugispetsialistide teenuste, õppekorralduslike tugimeetmete ning kooliväliste spetsialistideteenuste rakendamise kohta. Vastav jaotis lõpeb kommentaari väljaga.

Tugispetsialistide teenused: Rajaleidja soovitused on toodud hallide linnukestena, kuhu kõrvale kool saab märkida, milliseid teenuseid ta rakendab. Täiendavalt saab lisada kommentaari, mis saadetakse ka EHISesse.

 

Õppekorralduslikud tugimeetmed: Rajaleidja soovitused on toodud hallide linnukestena, kuhu kõrvale saab kool märkida, milliseid teenuseid ta rakendab. Täiendavalt saab lisada kommentaari, mis saadetakse ka EHISesse.

 

Hooldusõpet soovitab õpilasele rakendada kooliväline nõustamismeeskond oma otsusega ja koolil tuleb hooldusõppe rakendamist kajastada EHISes nii õpilase HEV andmete menüülehel (õppekorralduslike tugimeetmete sektsioon) kui ka õppetöö andmetes (õppekava all: põhikooli lihtsustatud riiklik õppekava hooldusõpe).

Kui koolivälise nõustamismeeskonna otsuse raames on soovitatud ka õpet eriklassis ja kool seda rakendab, siis tuleb täpselt samamoodi kajastada eriklassis õppimist nii õpilase HEV andmete menüülehel (märge „õpe eriklassis“) kui õppimise andmete lehel klassi liigi all (klassi liigiks „eriklass“).

 

Kooliväliste spetsialistide teenused: lisada saab kooli poolt rakendatud teenuse linnukese ning kommentaari, mis saadetakse ka EHISsse.

 

Kõik kooli poolt märgitud rakendatud meetmed ja kommentaarid saadetakse pärast salvestamist öösel EHISesse. Salvestamise hetkel rakenduvad samad piirangud, mis EHISes sisestamisel. Lühikokkuvõte piirangutest allpool. 

2.4.2 Lapsel on ainult vana kehtiv Rajaleidja otsus

Kui lapsel on kehtiv Rajaleidja otsus, mis on väljastatud enne 01.02.2018.a, siis pärast vanema nõusoleku sisestamist saab kool sisestada kõiki erivajadusi ning saab määrata ja eemaldada sobivat tuge ja meetmeid. Otsuse elektroonilist sisu EHISest ARNOsse ei tule - see tuleb kooli poolt sisestada.

Valitavate erivajaduste nimekiri on pikem, kuna vana otsuse sisu sisestab kool. Eelduseks on vanema nõusolek otsuse sisu rakendamiseks.

 

Valitavate tugimeetmete juures Rajaleidja linnukesi ei ole, kuna otsuse elektrooniline sisu EHISes (ARNOs) puudub. Juhinduda tuleb vana otsuse sisust, mis on koolile varem saadetud (sageli paberil). Salvestamisel rakendatakse täiendavaid kontrolle andmete korrektsusele, need on kirjeldatud allpool.

Kooli poolt märgitud rakendatud meetmed ja sisestatud kommentaarid saadetakse pärast salvestamist öösel EHISesse.

2.4.3 Lapsel on nii vana kui ka uus kehtiv Rajaleidja otsus

Kui lapsel on kehtiv vana otsus, väljastatud enne enne 01.02.2018.a ning lisaks ka uus elektrooniline Rajaleidja otsus, mis on väljastatud pärast 01.02.2018.a, siis otsuste rakendamiseks peab jälgima, et oleks olemas vanema nõusolek uuele otsusele ning sisestama vanema nõusoleku vanale otsusele. Lapse HEV andmete muutmise vaates kuvatakse:

  • uue otsusega seotud erivajadusi ja soovitusi halide linnukestena - neid ei saa muuta;

  • vana otsusega seotud erivajadusi - neid saab kool eemaldada (kui vanema nõusolek on olemas). Vana otsusega seotud erivajaduse eemaldamisel kaob see valik nimekirjast ära.

Kui vana otsusega seotud erivajadus eemaldatakse või muudetakse tugimeetmeid, saadetakse need öösel EHISesse. Sarnaselt eespool kirjeldatule, võib lisada ka kommentaare. Salvestamisel rakendadakse samad kontrollid, mis EHISesse sisestamisel ning nende reeglite kokkuvõte on allpool.

2.4.4 Vanem ei ole nõus otsuse sisu rakendamisega (mittenõusolek)

Kooli esindaja ei saa lisada ega eemaldada Rajaleidja märgitavaid erivajadusi. Lapsele ei ole võimalik määrata tõhustatud tuge ja erituge - nende rakendamiseks on vajalik otsus ja vanema nõusolek. Erivajaduste sisestamisel kehtivad piirangud: näidatakse vaid kooli poolt muudetavaid erievajaduste liike.

Erivajaduste nimekirjas kuvatakse vaid neid, mida kool saab ise muuta. Ilma Rajaleidja otsuseta ja vanema nõusolekuta saab tugiteenustest määrata üldist tuge. Kuna otsused puuduvad, siis Rajaleidja lahtrid on tühjad.

Tugimeetmete juurde on võimalik ka siin lisada kommentaare. Andmete täiendamisel saadetakse muudatused öösel EHISesse. Salvestamisel rakendatakse kontrollid alljärgnevalt.

2.5 HEV andmete muutmise ja salvestamise kontrollid

  • Kui lapsele on määratud hariduslik erivajadus, siis tuleb valida ka tugiteenuste toe liik (see hõlmab ka näiteks koduõpet, andekust ja välismaal õppimist);

  • Tugiteenuste toe liikidest tuleb märkida korraga vaid üks;

  • Kui puudub otsus või vanema nõusolek otsuse rakendamiseks, tohib kool määrata vaid üldise toe;

  • Õppekorralduslike tugimeetmete IÕK rakendamisel üksikutes ainetes, õppeainetest vabastamisel või õpitulemuste vähendamise all, tohib valida vaid õppekava alusel kohustuslikke aineid. Valikaineid ei saa tugimeetmete all valida.