Kooli esindaja juhend
- 1 1. Süsteemi sisselogimine
- 2 2. Avalehe vaade
- 3 3. Koolid vaade
- 4 4. Lasteaiad vaade
- 5 5. Huvikoolid vaade
- 6 6. Taotlused vaade
- 7 7. Klassid vaade
- 8 8. Huvitegevuse vaade
- 9 9. Kooli andmed vaade
- 10 10. Teatised
- 11 11. Koolilõuna
- 12 12. Nõusolekud
- 13 13. Õpilaspiletid
- 14 14. Filiaalivahetus
- 15 15. Õppepuhkus
- 16 16. Haridus- ja Noorteameti otsused
- 17 17. Klassikursuse kordaja
- 18 18. Välisriiki õppima mineja
- 19 19. Laste koolist lahkumine/lõpetamine ja lõpetamise põhjuste selgitused
- 20 20. Muud süsteemi osad ja võimalused
NB! Uue kooli lisamisel pöörduda Pikseli poole (et andmeid edastada EHIS-esse, tuleb teha volikiri).
1. Süsteemi sisselogimine
Süsteemi saab sisse logida panga kaudu, ID-kaardi, Smart- ID või Mobiil-ID abil. Valikud olenevad sellest, mis vald/linn soovinud on.
Mobiili-ID kasutamiseks on vaja eelnevalt sõlmida vastav leping oma mobiilioperaatoriga. Kui kirjutada lahtrisse oma telefoninumber (võib kasutada +372 prefiksit, aga ei ole kohustuslik) või isikukood, siis saadetakse mobiilile teenussõnum koos ekraanil nähtava 4-kohalise koodiga. Sõnumi infos peab olemas autentija nimi (antud juhul on selleks "Piksel PASS"). Kui nimi on õige ja kood identne, siis toksida mobiili klaviatuuril Mobiili-ID PIN1.
Sisselogimisel kontrollitakse e-maili/telefoni olemasolu. Kasutaja viiakse esmalt lehele, kus ta peab sisestama oma kontaktandmed (e-maili või telefoni), enne edasi minna ei saa.
Kui kasutaja sisenes, aga andmeid ei sisestanud (nt. pani brauseri kinni), siis järgmisel korral küsitakse andmeid uuesti.
Kui te olete märgitud haridusasutuse esindajaks, siis vaikimisi kuvatakse teile kooli avalehte. Kui te olete lapsevanem ja soovite enda lapse kohta (või enda kohta) taotlust esitada, siis tuleb teil ülevalt paremast nurgast rolli vahetada. Samamoodi on ka mitme asutusega. Kui teid on määratud nii põhikooli kui ka gümnaasiumi juures kooli esindajaks, siis tuleb valida ripp-menüüst põhikooli või gümnaasiumi osa.
2. Avalehe vaade
2.1 Arvud
Tabelis "Arvud" on kirjas õppekohtade arv, nimekirjas olevate laste arv, vabade kohtade arv, kinnitatud laste arv, staatuseta laste arv ning tühistatud paigutusega laste arv.
2.2 Vaja menetleda
Tabelis "Vaja menetleda" olevad arvud näitavad, kui palju taotlusi on kooli esindajal vaja menetleda. Kui taotluste arv on suurem kui 0, siis on taotluse liigi nimi sinine ja lingib vastavasse vaatesse, kus saab taotlusi menetleda.
2.3 Taotlused
Tabelis "Taotlused" saab esitada lapsele taotluse kooli, mille esindaja kasutaja on. Vastavale nupule klõpsates avaneb vastava taotluse vorm.
Kooli esindaja saab sisestada vastuvõtutaotluse oma asutusse. Taotlusel on lubatud märkida alguskuupäev ka minevikku 18 päeva (seadistusega muudetav). Lapsevanemal on taotlusel lubatud vaid alates tänasest tulevikku.
2.4 Ehis eksport
Antud tabel on nähtav vaid siis, kui on tekkinud vigu, vastasel juhul seda tabelit näha ei ole.
Tabelis "Ehis eksport" on ära toodud EHISe ekspordiga seotud vead ehk siis mingisuguste andmete saatmisel Arnost EHISesse on tekkinud viga. Antud logil tasub kooli esindajatel silma peal hoida, kuna nii saate aimu, milliste laste andmetega peab tegelema. Näiteks, kui on ujumisandmed märkimata või lapsele ei saa märkida alustamise aega varasemaks, kui eelmisest koolis lõpetamise kuupäev jne. Kui saate, siis võite andmed ära parandada ja ööga lähevad andmed korda. Kui esineb vigu, kus teie laste andmeid parandada ei saa, siis tuleb võtta ühendust oma ametnikuga ja tema aitab.
Sõna "Vealogi" on sinist värvi ja lingitav, nii jõuate EHISe ekspordi vigade logisse.
Tabelis on järgmised veerud: Tegevuse hetk, asutus, laps, muutus, vaja saata, viimati saadetud, teade ja rühm. Lapse lingile klõpsates avaneb lapse andmete vaade.
2.5 Lapse otsing
Tabelis "Lapse otsing" saab otsida koolis olevaid lapsi.
2.6 Teatised
Tabelis "Teatised" näeb kui mitu teatist on saabunud ning lingi kaudu on võimalik minna teatiste vaatesse.
Rohkem infot teatiste kohta leiate antud juhendi eraldi peatükist "Teatised": Kooli esindaja juhend | 10. Teatised
2.7 Teavitused
Teavituste tabelis kuvatakse kõik teavitused.
2.8 Koolilõunata päevad
Tabelis "Koolilõunata päevad" kuvatakse koolilõunata päevade arvu, lingile "Vaata" klõpsates suunatakse vaatesse "Toitlustaja kalender".
Rohkem infot Koolilõuna kohta leiate antud juhendi eraldi peatükist "Koolilõuna": Kooli esindaja juhend | 11. Koolilõuna .
2.9 Minu asutuse nõusolekud
Tabelis "Minu asutuse nõusolekud" lingile "Vaata nõusolekuid" klõpsates suunatakse nõusolekute vaatesse, kus kuvatakse koolis käivate lastega seotud nõusolekute andmeid.
Rohkem infot nõusolekute kohta leiate antud juhendi eraldi peatükist "Nõusolekud": Kooli esindaja juhend | 12. Nõusolekud .
2.10 Kooli lisatud lapsed
Tabelis "Kooli lisatud lapsed" kuvatakse lapsi, kes on ametniku poolt otse kooli lisatud (koolitaotlust pole esitatud).
2.11 Õpilaspiletid
Tabelis "Õpilaspiletid" kuvatakse kehtivate õpilaspiletite arvu. Lingile "Kõik õpilaspiletid" klõpsates suunatakse vaatesse "Koolilaste õpilaspiletid".
Rohkem infot õpilaspiletite kohta leiate antud juhendi eraldi peatükist "Õpilaspiletid": Kooli esindaja juhend | 13. Õpilaspiletid .
2.12 Lapsed vaade
Lapsed vaatesse saab klõpsates menüünupul [Lapsed].
Lapsi saab filtreerida järgmiste filtrite abil: Lapse isikukood/nimi, on HEV, koolitoidu saldo miinuses, õppuril puudub, paralleel, HEV, vanema isikokood/nimi, haridusasutuse poolne staatus, tasuta toit, klassi number, vastuvõtutaotlus tehtud, laps on KOV. Filtri eemaldamiseks on nupp [Eemalda filter].
Tabelis on järgnevad veerud: Isikukood, eesnimi, perenimi, aadress, asutusepoolne staatus, klass, vastuvõtutaotlus tehtud. Tabeli veerud on sorditavad. Lapse isikukood on lingitav ja viib lapse andmete vaatesse.
Nupule [Excel eksport] on võimalik tabel muuta Excelis avatavaks failiks.
2.13 Lapse andmete vaade
Põhiandmed
Ühe lapse kohta esitatakse järgmised andmed:
Isikukood;
Eesnimi, perenimi;
Telefon;
E-mail;
Aadress;
Haridusasutus (käesoleval aastal);
Asutusepoolne staatus: pole märgitud, kinnitatud, paigutus tühistatud (varasem staatus: ebatõenäoline);
Kõik haridusasutused. Kui lapsel on mitmetel õppeaastatel erinevad koolid, siis näidatakse kõikide koolide infot;
Haridusasutuse esindaja märkus;
On orb;
Koolimineku aasta;
Õpinguraamatu kande number;
Õpilaspileti number;
Emakeel (kodune või 1. keel).
Paigutamise andmed
Lapse vaates on paigutamiste tabel valitud õppeaastal. Paigutamise tabelis on järgmised andmed: haridusasutus, koolipoolne staatus, õppima asumise kuupäev, klass, õppekeel, õppevorm, õppekava, jääb klassi kordama, riiklikul ülalpidamisel, toit tasuta, põhikooli viimane klass, gümnaasiumi viimane klass. Kui lapsel on olnud mitu paigutamist, siis antud jaotises näidatakse viimast paigutusotsust.
Õppuri võõrkeeled
Jaotises kuvatakse lapse võõrkeelevalikud.
Vajadusel saab "Muuda" nupuga võõrkeele infot muuta ja muudatus saadetakse ka EHISesse.
Võõrkeele õppimise andmed peavad EHISes olemas olema juba alates I kooliastmest (vähemalt 3. klassist) ja kajastuma gümnaasiumiastme klassideni välja.
I kooliastme õpilaste andmetes peab üldjuhul olema A-võõrkeel, II ja III kooliastme õpilastel A-võõrkeel ja B-võõrkeel.
Gümnaasiumiastme õpilaste andmetes peab üldjuhul olema B1 keeletaseme võõrkeel ja B2 keeletaseme võõrkeel. Erisused kehtivad IB õppekava õpilastele ja õpilastele, kes õpivad eesti keelt teise keelena.Eesti keelt teise keelena õppiva põhikooli õpilase andmetes peab olema A-võõrkeel ning väärtus "eesti keel teise keelena". B-võõrkeel ei ole sel juhul kohustuslik ja B-võõrkeele väärtuseks on sel juhul korrektne märkida väärtus "puudub". Kui põhikooli õpilase võõrkeeleks on hetkel valitud "eesti keel", on tegemist veaga, mis tuleb parandada!
Eesti keelt teise keelena õppiva gümnaasiumiastme õpilase andmetes peab olema üks B1 või B2 keeletasemel võõrkeel ja väärtus "eesti keel teise keelena". Teise võõrkeele õppimine ei ole kohustuslik, mistõttu on selle kohta korrektne märkida väärtus "puudub".
Keelekümblusprogrammiga liitunud koolidel, kus õpitakse varajase keelekümbluse meetodil – õpilaste õppekeeleks "eesti (keelekümblusprogramm)" – palume tähele panna, et hetkel tuleb nende õpilaste võõrkeelte andmetesse märkida ka "eesti keel teise keelena" väärtusega "puudub". Vastasel juhul ei lase süsteem õppurite andmete õigsust kinnitada. Muudame kinnitamise kontrolli ära esimesel võimalusel ja anname teile sellest teada, aga seni palume määrata väärtus "puudub".
Võõrkeelte õppimise andmeid saab EHISes õpilastele märkida õppurite registris menüülehel "Tegevused gruppidega", valides tegevuseks "Võõrkeeled" ja otsingu tingimuseks konkreetse klassi või üksiku õpilase korral isikukoodi. Võõrkeelte märkimise juhendi leiab ka EHISe kasutusjuhendist: projektid.edu.ee.
Paigutamine huvikoolides
Selles jaotises näeb lapse paigutamist huvikoolides. Jaotise tabelis on info õppuri huvikoolis osalemise õppeaasta, rühma, osalemise aja ning staatuse kohta.
Ujumine
Ujumise andmetes näeb kooli esindaja lapse osalemist ujumistrennis. Jaotises näeb kooli esindaja millises koolis käib laps ujumas, millisel õppeaastal ja kes on tema treener. Samuti kuvatakse infot läbitud tundide, kui palju tunde on kokku ning millisel taseme on laps saavutanud.
Õppuri puudumised
Selles jaotises saab kooli esindaja lisada nupu [Muuda] abil lapsele põhjuseta puudumise päevi. Avanenud vaates tuleb lisada perioodi tundide arv kuus ning puudutud tundide arv kokku. Pärast andmete sisestamist klõpsata nupule [Salvesta].
Õppuri pikapäevarühmad
Selles jaotises kuvatakse pikapäevarühmad, milles laps käib.
Lapsevanema kontaktandmed
Kooli esindaja näeb siin lapsevanema kontaktandmeid. Kui lapsevanem ei ole kordagi Arno'sse sisse loginud, siis kontaktandmed puuduvad. Kui on näha, et ka lapsevanema info puudub, siis on kooli esindajal võimalik küsida andmeid Rahvastikuregistrist. Selleks on lapsevanema kontaktandmete jaotises nupp [Küsi andmed]. NB: rahvastikuregistrist saadakse päringu tulemusel Arnosse lapse vanemad, kellel on lapse hooldusõigused olemas, küll aga ei tule rahvastikuregistrist kontaktandmeid.
Lapsevanema kontaktandmed taotluste juurest
Jaotises kuvatakse lapsevanema kontaktandmed, mille on lapsevanem taotlust esitades sisestanud.
Õppuri huviringid
Jaotises kuvatakse huviringid, milles laps osaleb.
Õppuri huviringide muutused
Selles jaotises kuvatakse õppuri huviringis käimise muutused (huviringi lisamised ja sealt lahkumised).
Õppuri üksikud ained
Jaotises kuvatakse õppuri aineid juhul kui lapse õppevorm on "eksternõpe" või "üksikud õppeained mittestatsionaarses õppes" ning õppeained on valitud.
Õppuri puudulikud aastahinded XXXX/XX
Jaotises saab [Muuda] nupu abil märkida lapse puudulike aastahinnetega õppeained. Puudulikke aastahindeid saab märkida õppeaastasse, mille vaates reaalselt ollakse. Nt: Käimas on õppeaasta 2022/23 kuid puudulikku aastahinnet soovitakse märkida õppeaastasse 2021/22. Sel juhul tuleb õppeaastate alt valida õa 2021/22 ning märkida lapse juures selle õppeaasta puudulikud hinded. Märgitud puudulikud aastahinded on nähtavad ainult selles õppeaastas, kuhu need märgiti.
Haridus- ja Noorsooameti otsused
Jaotises saab teha lapse kohta EHISe päringu, lisada vanema nõusolek või näha, lingile "Vaata ajalugu" klõpsates, lapse Haridus- ja Noorteameti otsuste andmeid.
HEV andmed
Jaotises kuvatakse lapse HEV andmed. Vajutades nupule [Muuda] saab kooli esindaja muuta lapse erivajadusi ja tugiteenuseid.
Erivajadused ja tugiteenused (kuni PP.KK.AAAA)
Tugiteenust ei saa lisada ilma erivajaduseta. Kui erivajadused ja tugiteenused on olemas, siis on nende muutmiseks nupp „Muuda" ka andmete kastikese sees.
Lapse õpilaspilet
Jaotises on ära toodud lapse kõik õpilaspiletid. Nupu [Lisa õpilaspilet] või [Lisa kleebiskiip] abil saab lapsele lisada kas õpilaspileti või kleebiskiibi. Nupu [Muuda] abil aga juba olemasoleva õpilaspileti/kleebiskiibi andmeid muuta. Lingi "Kõik õpilaspiletid" kaudu suunatakse vaatesse "Koolilaste õpilaspiletid", kus saab otsida ja hallata terve kooli laste õpilaspileteid.
Kutseõpe
Jaotises saab kooli esindaja [Muuda] nupu kaudu lapsele lisada kutseõppe või seda muuta/kustutada.
Rohkem infot nõusolekute kohta leiate antud juhendi eraldi juhendis "Kutseõpe": Kutseõpe .
Koolilõuna
Koolilõuna jaotises kuvatakse infot lapse koolilõuna kohta.
Kooli taotlused
Jaotises kuvatakse kõik lapse kohta tehtud koolitaotlused.
2.13.1 Lapse andmete muutmine
Lapse andmeid saab muuta klõpsates lapse andmete vaates nupule [Muuda andmeid].
Muudetavad on ainult tegelik elukoht, märkus, on orb, koolimineku aasta, õpinguraamatu kande nr ja emakeel.
Ametnikul ja kooli esindajal on kummalgi oma märkuse lahter, teise poole märkust saavad nad vaadata, aga mitte muuta.
2.13.2 Lapse õppimise andmete muutmine
Lapse õppimise andmeid saab muuta kui lapse andmete vaates, jaotises "Paigutamine XXXX/XX", klõpsata nupule [Muuda õppimise andmeid].
Avaneb lapse kooli andmete muutmise vaade:
Selles vaates saab muuta lapse klassi, õppekava, -keelt ja õppevormi. Lisada toitlustamise ja õpilaskoduga seotud infot. Lisaks saab selles vaates lisada/muuta lapse võõrkeelevalikuid.
Juhul kui lapse õppevormiks on märgitud "üksikud õppeained mittestatsionaarses õppes" või "eksternõpe" ning lapsele on sisestatud üksikuid õppeaineid ja lapse õppevormi soovitakse muuta kas statsionaarseks või mittestatsionaarseks õppeks ilma üksikuid õppeaineid eemaldamata, siis kuvatakse veateade: Lapsel on kehtivaid üksikuid õppeaineid, palun võtta need maha enne õppevormi muutmist!
Sel juhul tuleb üksikud õppeained eemaldada ning alles siis lapse õppevormi muuta.
3. Koolid vaade
Peamenüüst → Koolid: Antud lehel on kogu valla/ linna koolide nimekiri, kes on Arnoga liitunud.
Filtrit kasutades saab piirata nimekirja, sisestades kooli nime ja/või kooli liigi. Kui linnuke on pandud 'Näita peidetuid', siis koolide nimekirjas näidatakse valitud õppeaasta ainult peidetuid koole. Filtri eemaldamiseks on nupp [Eemalda filter]. Kooli nimed on lingitavad ja viivad kooli andmete/avalike andmete vaatesse.
Kooli esindaja näeb kooli nimele klõpsates vastava kooli andmeid, kuid kui see pole tema enda esindatav kool, siis ta ei saa neid andmeid muuta.
Juhul kui kooli esindaja klõpsab enda esindatava kooli peale, siis on võimalik kooli esindajal muuta kooli andmeid, lisada söökla seadmeid, lisada/hallata pikapäevarühmasid ning huviringe.
4. Lasteaiad vaade
Peamenüüst → Lasteaiad: Antud lehel on kogu valla/ linna lasteaedade nimekiri, kes on Arnoga liitunud. Lasteaedasid saab otsida nime järgi.
Klõpsates lasteaia nimele avaneb lasteaia andmete vaade, kus kuvatakse lasteaia kohta käiv info.
5. Huvikoolid vaade
Peamenüüst → Huvikoolid: Antud lehel on kogu valla/ linna huvikoolide nimekiri, kes on Arnoga liitunud. Huvikoole saab otsida nime ja liigi järgi.
Klõpsates huvikooli nimele avaneb huvikooli andmete vaade, kus kuvatakse huvikooli kohta käiv info, vastava õppeaasta rühmad ning huvikooli õppekavad.
Klõpsates huvikooli rühma nimele avaneb huvikooli rühma andmete vaade, mis sisaldab vastava rühma kohta käivat infot.
6. Taotlused vaade
Peamenüüst → Taotlused. Selles vaates näeb kooli esindaja oma asutusega seotud taotluseid.
Erinevatel taotlustel on erinevad filtrid, mille järgi saab taotlusi välja filtreerida. Filter "Õppeaasta" on automaatselt täidetud käesoleva õppeaastaga. Tabelis on kuvatud lapsed, kellele on vastav taotlus tehtud. Tabeli veerud on sorteeritavad.
Lapse andmete lingile klõpsates avaneb lapse taotluse vaade.
6.1 Taotluse menetlemine
Vastuvõtutaotluse menetlemiseks tuleb vastuvõtu taotluste vaates klõpsata taotluse lingile.
Seejärel avaneb taotluse vaade:
Taotlust saab kinnitada, tagasi lükata või lisada taotlusele faile.
Taotluse tagasi lükkamisel avaneb hüpikaken, kus saab valida taotluse tagasi lükkamise põhjuse ning lisada vajadusel ka märkuse. Seejärel tuleb klõpsata nupule [Lükka tagasi]. Taotluse staatus muutub "Menetlemisel" → "Tagasilükatud".
Taotluse kinnitamiseks tuleb klõpsata nupule [Kinnita taotlus]. Avaneb hüpikaken taotluse kinnitamiseks.
Selles vaates on automaatselt täidetud kõik väljad, kuid neid on võimalik muuta. Kui väljad on korrektselt täidetud, siis klõpsata nupule [Kinnita].
NB! Juhul kui lapse asutusse kinnitamise hetkel on lapsel olemas kinnitatud koht teises asutuses, siis kuvatakse hoiatus.
Hoiatus kuvamise tingimuseks on, et laps peab olema samast omavalitsusest. Kui laps tuleb teisest omavalitsusest, siis antud hoiatust ei ole:
Hoiatusest hoolimata on võimalik last oma asutusse kinnitada.
Kui lapsel ei ole kinnitatud kohta teises asutuses siis avaneb vaade "Lapse kooliandmete muutmine". Selles vaates on võimalik lisada lapse andmetesse täiendavat infot.
Pärast vajalike väljade täitmist klõpsata nupule [Salvesta]. Laps on asutusse kinnitatud.
6.2 Taotluse juurde lisatavad dokumendid
Taotluse juurde on võimalik dokumente lisada:
Taotluse esmakordsel esitamisel ja seejärel vajutada nuppu "Esita taotlus" → nii on taotlus esitatud, staatus on "menetlemisel" ja dokumendid on lisatud:
Taotlus esitatakse ilma dokumentideta või soovitakse dokumente pärast esitamist veel juurde lisada, taotluse staatus on "menetlemisel":
Taotlusel on vanemal/kooli esindajal/ametnikul nupp "Muuda" → Seejärel laadida vajalikud dokumendid ülesse, kui dokumentide ridu on vähe, vajutada kõigepealt nupule "Lisa" ja salvestada.
→
Taotluse staatus on "Menetletud" ehk siis kooli esindaja on lapse kooli kinnitanud
Siin on seadistus:
vv_taotlus_menetletud_lisa_dokument_kuni | Enne seda kuupäeva saab lisada dokumente menetletud vv taotlustele. Formaat KK-PP või -1 (alati saab lisada) |
Ehk siis olenevalt seadistusest, on võimalik pärast menetlemist ka dokumente taotlusele juurde lisada nupuga [Lisa faile]:
Nupule [Lisa faile] klõpsates tekib võimalus taotluse juurde faile lisada.
Nupule [Lisa] klõpsates on võimalik lisada lisatavate failide ridu. Kui vajalikud failid on lisatud, siis klõpsata nupule [Salvesta failid]. Taotluse vaatesse tekib jaotis "Taotlusega seotud dokumendid".
6.3 Taotluste sätted
Taotluste vaates nupule [Taotluse sätted] klõpsates on võimalik muuta taotluste sätteid. Võimalik on siis oma kooli lõikes märkida, kas teie kool on taotlusel valitav või mitte.
Avaneb vaade "Taotluste sätted".
Taotluse taga olevale nupule [Muuda] klõpsates avaneb vastava taotluse sätete muutmise vaade.
Kui vajalikud muudatused on tehtud, siis klõpsata nupule [Salvesta].
Klõpsates nupule [Muuda] kui taotluse suletud staatuse taga on tärn [*], siis ei ole võimalik taotluse sätteid muuta.
6.4 Koolivalmiduskaardid
Nupu alt [Koolivalmiduskaardid] avaneb tabel, kus on kõik lapsed, kellel on aktiivne (menetlemisel, menetletud) vastuvõtutaotlus 1. klassi valitud õppeaastas. Kui taotlusele on lisatud koolivalmiduskaart failina, siis kuvatakse seda samuti siin.
Iga kaardi kohta on eraldi rida. Juhul, kui lapse kohta on lisatud mitu kaarti (nt üks läbi Arno failina ning teine Eliisist tulnud), siis kuvatakse selle lapse kohta infot mitme reana.
Tabeli filtrid:
Lapse nimi
Isikukood
Lasteaed - koolivalmiduskaardi väljastanud asutus. Info on olemas vaid Eliisist pärit kaartide korral.
Allikas - kas fail on tulnud Eliisist või on see käsitsi lisatud taotlusele.
Olek - Olemas / puudub. Võimaldab leida lapsed, kelle kohta pole üldse mingit kaarti (ei ole üles laaditud ega ka Eliisist tulnud).
Nõusolek - vanema nõusolek olemas / vanema nõusolek puudub. Võimaldab filtreerida, kellel kehtib vanema nõusolek koolivalmiduskaartide küsimiseks ja kellel mitte.
Tabeli väljad:
Kõik väljad on sorteeritavad veeru pealkirjale klõpsates. Veergude tähendused on järgmised:
Märkeruut - allalaadimiseks kaartide märkimine
Jrk
Lapse nimi
Isikukood
Lasteaed - koolivalmiduskaardi väljastanud asutus. Info on olemas vaid Eliisist pärit kaartide korral.
Kaardi nimi - õpetajad võivad teha mitu kaarti ühele lapsele ja määrata erinevad nimed.
Allikas - Taotlus või Eliis
Lapsevanema kinnituse kuupäev - kuupäev, mil vanem kinnitas Eliisis lapse koolivalmiduskaardi
Teade - kui andmete küsimisel Eliisist on tulnud veateade, kuvatakse seda siin
Tegevused koolivalmiduskaartide vaates:
Laadi alla ZIP valitud kaartidest
Eelnevalt märgi linnukesega, milliseid kaarte soovid alla laadida. Kõige kiirem on piirata valik filtritega ning valida "Märgi kõik" ehk märkeruut tabel päises.
Kui valik on tehtud, saab teha kaartidest ZIPi klõpsates [Laadi alla ZIP valitud kaartidest].
Kui faile ei leita, siis tuleb teade "Ühtegi kaarti pole valitud".
Kaardi nimi on kokku pandud järgmiselt: "nimi perenimi isikukood (allikas)". Näide: Malle Jurisoo 38803031239 (eliisist).pdf
Laadi koolivalmiduskaardid Eliisist
Nupp [Laadi koolivalmiduskaardid Eliisist] küsib kaardid kõikide nende kohta, kes on valitud õppeaastal 1. klassi astumas (esitatud on taotlus kooli ning see on menetletud või menetlemisel), olemas on vanema nõusolek ning hetkel on lapsel veel kaart Eliisist tõmbamata. Kui taotlusel on varasemalt tehtud päring ja selle tegemisel pole viga tulnud, siis siin me uut päringut ei tee.
Kasutajat küsitakse üle, kas ta on omas valikus kindel.
Andmete laadimine toimub taustas ehk samal ajal võib Arnos ringi liikuda ning vaadet värskendada.
Kui andmete laadimine juba käib, ei ole lubatud selle uuesti käivitamine. Sel ajal on andmete laadimise nupp peidus. (vaata eelmist pilti)
Ükshaaval laste kohta päringu tegemiseks on rea lõpus nupp [Laadi Eliisist].
Seda nuppu ei kuvata juhul, kui vanem ei ole andnud nõusolekut andmete küsimiseks.
Kui kaart on kord tõmmatud Eliisist, siis lapse rea lõpus (kus on Eliisist kaart) paistab nupp [Laadi uuesti].
Uuesti laadimisel küsitakse üle "See tegevus kustutab olemasolevad Eliisist laaditud koolivalmiduskaardid! Kas soovid jätkata?"
Kui lapsel on kaart Eliisist tõmmatud ja lapse juurest eemaldatakse nõusolek, siis uuesti laadimisel fail jääb alles.
Kui taotluses muudetakse soovitud kooli, siis Eliisit tõmmatud koolivalmiduskaardid kustutatakse Arnost.
Koolivalmiduskaart taotlusel
Eliisi kaudu tulnud koolivalmiduskaarti kuvatakse taotlusel nii vanemale, koolile kui ka ametnikule. Failil on uus otstarve "Koolivalmiduskaart Eliisist (esimesse klassi vastuvõtmise taotlemisel)".
Faili ei saa kustutada ning faili otstarvet muuta ei saa.
Kui taotluse failid ZIPina alla laadida, siis on nende hulgas ka Eliisist tulnud kaart.
Taotluste CSV väljavõttes on info, kas taotlusele on kaart lisatud.
7. Klassid vaade
Peamenüüst → Klassid. Antud lehel on toodud kõik antud kooli klassid. Klasse saab filtreerida klassi numbri järgi. Samuti saab peidetud klasse tuua nähtavale lisades linnuke kasti "Näita ka peidetuid".
Veergu "Märkus" näeb ja saab muuta vaid ametnik ning vastava kooli esindaja.
Klassi taga oleva nupu [Muuda] abil saab muuta klassi andmeid. Nupule [Õpilased] klõpsates avaneb vastava klassi õpilaste nimekiri.
Nupuga [Saada teavitused] saab saata Klassis olevatele lastele teavitusi. Teavitusi saab saata üksikutele lastele (märkida lapse ette linnuke) või tervele rühmale korraga (märkida linnuke järjekorra numbri ette).
Nupule [Saada teavitused] klõpsates avaneb teavituse saatmise hüpikaken, kus on ära toodud lapsed, kelle vanematele kiri saadetakse. Sulgudes on arv, mitu kirja lapse kohta saadetakse vastavalt vanemate e-mailide olemasolule.
Juhul kui vanemal ei ole Arnos e-mail sisestatud, siis saadetakse teavitus taotlusel olevale e-mailile. Juhul kui taotlusel olev e-mail on erinev vanema Arnos olevast e-mailist, siis saadetakse teavitus vanema Arnos olevale e-mailile.
Väljad "Kirja saatja e-mail", "Kirja teema", "Kirja sisu" ja "Kirja allkiri" on muudetavad, väljad "Valitud lapsed" ja "Vanemate e-mailid" ei ole muudetavad.
Pärast vajalike väljade täitmist klõpsata nupule [Saada teavitused]. Seejärel kinnitada, et soovite teavitusi saata klõpsates nupule [Jah].
Teavitusi ei saadeta välja kohe, vaid kirjad lisatakse saatmisjärjekorda.
Saadetud teavitusi saab näha teavituste logist, klõpsates nupule [Teavituste logi].
Avaneb teavituste logi vaade.
Teavituste logi tabelis on järgmised veerud: Tegevuse hetk, kasutaja, saaja e-mail, laps, teema, sisu ning tulemus. Logi kõik veerud on sorditavad.
Tulemuse veerus on võimalikud staatused: Saatmata (kirja pole veel välja saadetud), Korras (kiri on edukalt välja saadetud), Ebaõnnestunud (Kirja saatmine keelatud), Korduvalt ebaõnnestunud (saatmine peatatud) (Kirja saatmine keelatud) ning Tühistatud. Kirja välja saatmist saab tühistada ametnik. Ebaõnnestunud kirja saatmise puhul võib tegemist olla näiteks vigase e-maili aadressiga.
7.1 Ujumisandmete koondvaade
Klasside vaade → [Ujumise andmed]. Antud vaates kuvatakse laste ujumise andmeid. Andmeid on võimalik filtreerida lapse isikukoodi/nime järgi, klassi, treeneri, taseme ja grupi suuruse järgi. Tabeli veerud on sorditavad. Nupuga [Eemalda filter] saab valitud filtrid eemaldada.
Lapse rea lõpus olevale nupule [Muuda] klõpsates avaneb lapse ujumise andmete muutmise vaade. Pärast vajalike muudatuste tegemist klõpsata nupule [Salvesta & tagasi].
Ujumistreenerite/abistajate andmete nägemiseks tuleb klõpsata nupule [Treenerid/Abistajad].
Selles vaates on võimalik tulemusi filtreerida tüübi (treener, abistaja) ja isikukoodi/nime järgi. Tabelis kuvatakse isikukoodi, eesnime, perenime, haridusasutust, tüüpi ning õpilaste arvu. Tabeli veerud on sorditavad.
Nupule [Muuda] klõpsates on võimalik lisada/muuta ühe või mitme ujumise andmeid. Enne tuleb valida laps(ed).
Avaneb hüpikaken "Ujumine".
Pärast vajalike väljade täitmist klõpsata nupule [Salvesta].
7.2 Ekspordid
Excel eksport - Nupule [Excel eksport] klõpsates luuakse ja laetakse alla .xlsx formaadis fail. Fail sisaldab kõigi koolis käivate laste andmeid.
CSV võõrkeelte eksport - Nupule [CSV võõrkeelte eksport] klõpsates luuakse ja laetakse alla .xlsx formaadis fail, mis sisaldab õppurite võõrkeelevalikute andmeid.
Kui võõrkeelte väljundis paistab pärast I kooliastet üksik klass, mille juures ei ole ühtegi võõrkeele tähist, viitab see, et võõrkeelte andmed on jäänud ühele klassile märkimata ja andmeid tuleb kogu klassi osas täiendada.
Kui võõrkeelte väljundis paistab klassi kohta üksikuid õpilasi, kelle juures ei ole ühtegi võõrkeele tähist, viitab see, et õpilasele pole märgitud võõrkeele andmeid ja need tuleb talle lisada.
Põhikooli õpilaste võõrkeelte andmed on puudulikud, kui väljundist paistavad õpilaste juures B- või C-võõrkeele tähised, kuid puuduvad tähised A-võõrkeele kohta.
HEV õppeainete Excel eksport - Nupule [HEV õppeainete Excel eksport] klõpsates luuakse ja laetakse alla .xlsx formaadis fail, mis sisaldab lapsi, kellele on tugiteenus määratud.
HEV laste eksport - Nupule [HEV laste eksport] klõpsates luuakse ja laetakse alla .xlsx formaadis fail, mis sisaldab laste andmeid, kellel on HEV märge.
7.3 Klassi lisamine
7.3.1 Vaheklasside lisamine
Klassi lisamiseks tuleb kooli klasside vaates klõpsata nupule [Lisa].
Avaneb kooli klassi andmete vaade, kus saab lisada vajaliku klassi. Paralleelklassi tunnus ja liitklassitunnus ei ole kohustuslikud väljad.
Klassi lisamisel võimalikud veateated:
Klassi number ei kattu kooliastmega
Kohtade arv on määramata!
Klassiliik ja kooliaste peavad olema valitud
Selliste andmetega klass on juba olemas
Kui vajalikud andmed on sisestatud, siis klõpsata nupule [Salvesta & tagasi]. Lisatud klass ilmub kooli klasside nimekirja.
7.3.2 1.klassi lisamine
Kooli esindaja poolt 1.klassi lisamine uude õppeaastasse sõltub seadistusest, kas see on lubatud või mitte, kui kooli liigiks on märgitud "Elukohajärgne kool" . Kui kooli liik on "muu kool" või "Gümnaasium", siis 1.klassi lisamisel piiranguid ei ole.
Seadistus Pikselile: pohikoolide_klassi_opilaste_arv_muutmine_kooli_esindaja → variandid jah/ei
Kui seadistus on "EI", siis kooli esindaja vaates, klassi lisamisel, antakse kohe ka hoiatus "Kui õppeaasta pole veel alanud, siis kool ei tohi muuta 1.klassides kohtade arvu, ega luua juurde ühtegi 1.klassi." Piirang rakendub siis, kui klassi õppeaasta ei ole käesolev õppeaasta, ehk siis piirang kaob uue õppeaasta algusega (01.09) ja pole seotud õppeaasta tööjärjega.
Kui seadistus on "JAH", siis kooli esindaja, klassi lisamise vaates eelmainitud hoiatust ei kuvata ja piirangud ei rakendu ja 1.klassi saab kenasti luua.
Kui seadistust on vaja muuta, siis palun võtke ühendust Arno kasutajatoega.
7.3.3 Liitklasside lisamine
Liitklassiks loetakse klassi, mille klassi numbriks on "Määramata" ning millele on lisatud liitklassi tunnus.
Liitklass võib olla nii tavaklass kui ka eriklass. Paralleelklassi tunnus ei ole oluline.
Klassi lisamiseks tuleb kooli klasside vaates klõpsata nupule [Lisa]. Avaneb kooli klassi andmete vaade, kus saab lisada vajaliku liitklassi.
7.4 Klasside kopeerimine
Klasside kopeerimise põhimõtted
Luuakse järgmisesse õppeaastasse uus klass, klassinumbrit suurendatakse 1 võrra. Ehk 3A klassi saab üle viia 4A klassiks;
Vaikimisi on paralleeli ja liitklassi tunnused samad, mis üleviidaval klassil. Muud andmed jäävad ka samaks;
9-ndat ja 12-ndat (G3, G12) klassi üle viia ei saa;
Kui kooli andmetesse on sisestatud "Viimane klass koolis" 6. klass, siis ei saa viia üle selle kooli 6-ndat klassi järgmisesse õppeaastasse;
Üleviimisel tehakse ka kontroll, et klassi üleviimisel selline klass uuel õppeaastal juba ei eksisteeri, ehk kui 3A on üleviidud 4A-ks, siis 3A klassi ei saa üle viia 4A-ks uuesti;
Enne kopeerimist veenduda, et lapsed, kes on vaja lõpetajaks märkida, on lõpetajaks märgitud ja alles siis kopeerida.
NB: Uude õppeaastasse ei teki kopeerimisega 1.klassid ehk kui on vaja võtta vastu lapsi uude õppeaastasse 1.klassi, siis 1.klassid tuleb uue õppeaasta alla luua.
Erakooli esindaja saab 1.klassid ise lisada, aga munitsipaalkooli esindaja ei saa: Kui õppeaasta pole veel alanud, siis kool ei tohi muuta 1.klassides kohtade arvu, ega luua juurde ühtegi 1.klassi.
Klasside kopeerimiseks tuleb kooli klasside vaates klõpsata nupule [Kopeeri klassid].
Avaneb klasside kopeerimise vaade.
Klasse saab järgmisesse õppeaastasse kopeerida kas ühekaupa (märkides linnukese vastava klassi ees olevasse kastikesse) või kõik korraga (klõpsates nupule [Vali kõik] märgitakse kõik klassid) ning seejärel klõpsates nupule [Kopeeri].
Pärast kopeerimist suunatakse tagasi vaatesse "Kooli klassid", kui minna uuesti klasside kopeerimise vaatesse, siis sellisel juhul ei kuvata nimekirjas neid klasse, mis on juba järgmisesse aastasse kopeeritud.
Juhul kui klassi soovitakse kopeerida kaugemasse tulevikku (Nt. ülejärgmisesse ÕA-sse), kuvatakse hoiatus: Kas te tõesti soovite kopeerida last/lapsi nii kaugele tulevikku?
Kui siiski on soov kopeerida klass kaugemale tulevikku, klõpsake nupule [Jah].
Millal peab kopeerimist tegema?
Siis kui soovitakse võtta uued õpilased uude õppeaastasse vastu ehk taotluste menetlemine;
üks õppeaasta lõpeb ja teine algab.
8. Huvitegevuse vaade
Huvitegevuse vaates näeb kooli esindaja kõiki oma asutuse huviringe. Tabelis on ära toodud huviringi nimi, valdkond, toimumise aeg, avatud kõigile, vastuvõtt kutsega ja vanuse/klassi piirang.
Nupule [Kopeeri huviringid] klõpsates avaneb vaade Huviringide kopeerimine õppeaastasse: YYYY/YY.
Huviringe on võimalik kopeerida ühekaupa (märkides vastava huviringi ette linnuke) või siis kõik korraga (märkides ära kõik huviringid).
Klõpsates nupule [Kopeeri] kopeeritakse ainult huviringid;
Klõpsates nupule [Kopeeri koos juhendajatega] kopeeritakse ring(id) koos juhendajate ning kaasjuhendajatega.
Üle viiakse kõik ringi andmed ilma õpilasteta ning toimumisaeg asendatakse valikuga "Toimumisaeg täpsustamisel".
NB! Kuupäevalisi väärtusi: registreerimise algus ja lõpp, eelregistreerimise algus ja lõpp ning ringi toimumisaeg ei kopeerita.
Juhul kui huviringi soovitakse kopeerida kaugemasse tulevikku (Nt. ülejärgmisesse ÕA-sse), kuvatakse hoiatus: Kas te tõesti soovite kopeerida huviringi nii kaugele tulevikku?
Kui siiski on soov kopeerida huviring kaugemale tulevikku, klõpsake nupule [Jah].
8.1 Huviringi andmete vaade
8.1.1 Huviringi andmete muutmine
Vaates "Kõik huviringid" saab klõpsata huviringi nimele.
Avaneb vaade "Huviringi andmed".
Klõpsates nupule [Muuda] avaneb huviringi muutmise vaade.
Selles vaates on võimalik muuta huviringi andmeid ja toimumisaja andmeid. Samuti on võimalik selles vaates ka huviring kustutada, kasutades selleks nuppu [Kustuta].
8.1.2 Huviringi õpilaste nimekiri
Huviringi andmete vaates nupule [Õpilased] klõpsates avaneb huviringis käivate õpilaste vaade.
Lapse taga olevale nupule [Muuda osalust] klõpsates avaneb lapse osaluse muutmise vaade antud huviringis.
Kooli esindaja saab muuta lapse huviringis osalemise algus- ja lõpukellaaega. Pärast muudatuste tegemist klõpsata nupule [Salvesta & tagasi].
Juhul kui laps käib huviringis osalise ajaga, on seda näha huviringi õpilaste nimekirja vaates. Sel juhul on veergu "Osalise ajaga" märgitud "Jah (Nädalapäev ja ajavahemik, mil laps ringis osaleb)".
Lapse huviringis osalise käimise määramisel süsteem jälgib, et laps ei käiks samal ajal kuskil mujal huviringis.
Lapse lisamine huviringi:
Selleks, et last vastavasse huviringi lisada ilma vanema poolse taotluseta, tuleb huviringi õpilaste nimekirjas klõpsata nupule [Lisa laps huviringi]. Nupule klõpsates avaneb hüpikaken "Lapse lisamine huviringi". Huviringi saab lisada nii enda kooli kui ka koolivälise lapse.
Selles vaates tuleb sisestada lapse isikukood või sünnikuupäev. Seejärel klõpsata nupule [Edasi]. Avaneb vaade "Lapse lisamine huviringi".
Juhul kui lapsel pole vastava kooliga seoseid, siis tuleb talle ripp-menüüst valida kool, milles ta käib. Valida huviringi lisamise põhjus ning seejärel klõpsata nupule [Kinnita laps huviringi].
Juhul kui laps käib samas koolis, on lapse kooli andmed juba automaatselt täidetud ning vajalik on vaid põhjuse valimine ripp-menüüst. Seejärel klõpsata nupule [Kinnita laps huviringi].
Pärast lapse kinnitamist tekib lapse kohta huviringi nimekirja kirje. Lapse staatus on märkimata.
Lapse koht tuleb seejärel kinnitada või kohast loobuda. Seda saab teha lapse rea lõpus olevate nuppudega [Kinnitan koha] ja [Loobun kohast]. Koha kinnitamisel muutub lapse staatus Märkimata → Kinnitatud. Kohast loobumise korral eemaldatakse laps huviringi nimekirjast.
Lapse huviringi muutmine/lisamine:
Õpilas(t)e huviringi on võimalik muuta korraga tervel ringil või ainult mõnel õpilasel. Klõpsates nupul "Muuda lapse huviringi" saab ühe rühmaga seotud õpilast lisada ka teise rühma või -tõsta ühest rühmast teise. Avaneb muudatuse aken.
Selles aknas on kaks sisestusvälja: Huviring ja Muutmise põhjus. Mõlemad väljad peavad olema täidetud. Huviringi puhul peab klõpsama huviringi lahtril ning tegema ühe valiku etteantutest. Valik avaneb rippmenüüna. Rippmenüü pakub kõiki enda juhendatavaid rühmasid, kuhu valitud õpilane sobib, arvestades rühma vastuvõtu tingimusi ja piiranguid. Muutmise põhjuse võib kirjutada vabatekstina. Peale sisestusväljade täitmist on muudatuse kinnitamiseks kaks võimalust:
nupp [Lisa] kasutatakse siis, kui on soov, et õpilane osaleks ka teises valitud ringis (õpilane jääb olemasolevasse ringi õpilaste nimekirja)
nupp [Muuda] kasutatakse siis, kui on soov vahetada õpilase rühma (õpilane eemaldatakse olemasolevast ringist ning lisatakse valitud ringi.
Lapse eemaldamine huviringist:
Juhul kui on soov laps vastavast huviringist eemaldada tuleb märkida eemaldatav laps ning klõpsata nupule [Eemalda laps huviringist]. Avaneb hüpikaken "Eemalda laps huviringist".
Selles aknas on ainult eemaldamise põhjuse sisestusväli, mis peab olema täidetud. Peale eemaldamise põhjuse märkimist ning nupul [Eemalda] klõpsamist, loetakse õpilase osalus rühmas lõppenuks alates põhjuse sisestamise kuupäevast.
Teavituste saatmine:
Õpilaste nimekirja tabelis peab linnukesega valima õpilased, kelle vanemale soovitakse teavitust saata. Korraga kõikide õpilaste vanematele teavituse saatmiseks on võimalik valida kõik rühma õpilased klõpsates veeru Jrk ees oleval linnukesel. Kui õpilaste valik on tehtud peab klõpsama nupul [Saada teavitused]. Avaneb teavituse sisestamise vorm.
Avanenud aknas on kõik väljad muudetavad:
Kirja saajad - eeltäidetud vanema e-posti aadressiga (vanema kontakti olemasolu korral ARNOs).
Kirja saatja - saatjal võimalus sisestada sobiv e-posti aadress.
Kirja teema - kirja lühikokkuvõte/pealkiri.
Kirja sisu - oluline info, mida soovitakse vanema(te)le edastada.
Kirja allkiri - eeltäidetud saatja nimega (ARNOsse sisseloginud isiku nimi, kes kirja edastab).
Teavituse saatmiseks peab klõpsama akna allservas asuval nupul [Saada teavitused].
Näita ka lahkunuid:
Nupule [Näita ka lahkunud] klõpsates tekivad nähtavale huviringi nimekirjas ka need lapsed, kelle staatuseks on "Lahkunud". Selleks, et lahkunud lapsed nimekirjast peita, tuleb klõpsata nupule [Peida lahkunud].
Huviringi laste kopeerimine järgmisse õppeaastasse
Lapsi saab kopeerida järgmise õppeaasta sama kooli suvalisse huviringi (ka mitmesse). Valitakse kas kõik lapsed või konkreetsed lapsed.
Huviringi õpilaste nimekirjas on nupp [Kopeeri järgmisesse õppeaastasse].
Nupule vajutamisel avaneb pop-up aken, kus on huviringide valik.
NB: Kopeerimine eeldab, et koolis on klassid ja lapsed juba järgmisesse õa-sse kopeeritud. Kui ei ole, siis tuleb veateade "Puudub koolikoht järgmises õppeaastas: lapse nimi".
Kui üritatakse kopeerida sama last samasse huviringi, siis tuleb veateade "Laps on juba valitud huviringis: Siiim Ruuum".
Veergude "Osalise ajaga" ja "Soovib teavitusi" andmed ei kopeerita kaasa.
Kopeeritud lapse staatus on "märkimata".
Peale lapse kopeerimist väljastatakse vanema(te)le e-maili teavitus, et lapse osaluse huviringis tuleb kinnitada või kohast loobuda.
Kohta kinnitada (või sellest loobuda) saavad lapsevanem või ametnik/kooli esindaja/huvijuht.
8.1.4 Huviringi juhendajad
Klõpsates huviringi andmete vaates nupule [Juhendajad], avaneb vaade "Huviringi õigused: XXX Kool".
Selles vaates saab vastavate nuppude abil lisada, muuta või kustutada huviringi õiguseid.
Juhendaja lisamine:
Huviringi juhendaja/kaasjuhendaja lisamiseks tuleb klõpsata nupule [Lisa]. Avaneb vaade "Huviringi õiguste lisamine: XXX Kool".
Vaates tuleb lisada eesnimi, perenimi, isikukood ning valida roll (huviringi juhendaja/huviringi kaasjuhendaja). Seejärel klõpsata nupule [Salvesta & tagasi].
Huviringi õiguste jaotisesse tekib uus kirje.
Juhendaja muutmine:
Juhendaja muutmiseks on tarvis klõpsata juhendaja rea lõpus olevale nupule [Muuda]. Avaneb vaade "Huviringi õiguste muutmine: nimi, kool".
Antud vaates ei ole eesnimi, perenimi ning isikukood muudetavad. Muuta saab kasutaja õigust vastavas huviringis (Juhendaja või kaasjuhendaja). Pärast muudatuste tegemist klõpsata nupule [Salvesta & tagasi].
Juhendaja/kaasjuhendaja kustutamine:
Juhendaja/kaasjuhendaja kustutamiseks tuleb klõpsata vastava rea lõpus olevale nupule [Kustuta]. Seejärel küsitakse hüpikaknas üle: Kustutan kasutaja kõik õigused huviringis?. Klõpsata nupule [OK]. Juhendaja/kaasjuhendaja on huviringi õiguste jaotisest eemaldatud.
9. Kooli andmed vaade
Oma kooli andmete vaatesse saab avalehelt klõpsates vastavale lingile või otsida koolide nimekirjast kool ning klõpsata selle nimele.
Avaneb kooli andmete vaade:
9.1 Kooli andmete muutmine
Kooli andmete muutmise algatamiseks on nupp [Muuda andmeid]. Avaneb kooli andmete muutmise vaade.
Kooliga seotud andmed:
Kooli nimi
Registrikood
Liik (Elukohajärgne kool, Ülelinnaline kool, HEV kool, Muu kool, Linnaväline kool)
Viimane klass koolis: Loe täpsemalt siit: Harku põhikooli vastuvõtutaotluste esitamine: Harku põhikooli vastuvõtutaotluste esitamine
Kooli aadress
Õppeperiood (Trimeste, Veerand, 5 perioodi)
Teavitus email(id): vastavalt sisestatud meilidele saadetakse kooli esindajale teavitusi (Nt: koolis on menetlemata taotlused). Kui e-maile ei märgita, siis saavad teavitused kõik antud asutuse esindajad.
Toitlustaja
Peida söökla pildid
Lisakontaktid: nähtav vanemale
Lisainfo: nähtav vanemale
Veebilehe aadress
Kooli IP
Huviringide piiramata registreerimine (õa xxxx/xx): Loe täpsemalt siit: Huviringide juhend: Huviringide juhend | 5.1. Huviringi astumise taotlused.
Huviringide piiratud registreerimine (lubatud ainult üks ring) (õa xxxx/xx): Loe täpsemalt siit: Huviringide juhend | 5.1. Huviringi astumise taotlused.
Kooli esindaja ei saa muuta järgnevaid välju: Kooli nimi, liik, viimane klass koolis, kooli aadress ja toitlustaja. Vajadusel võtta ühendust oma linna-/vallaametnikuga.
Pärast muudatuste tegemist klõpsata nupule [Salvesta & tagasi].
9.2 Koolilõuna
Koolilõuna kohta loe lähemalt siit: “Koolilõuna” Kooli esindaja juhend | 11. Koolilõuna.
9.3 Õpilaspiletid
Õpilaspiletite kohta loe lähemalt siit: “Õpilaspiletid” Kooli esindaja juhend | 13. Õpilaspiletid.
9.4 Söökla seadmed
Kooli andmete vaates on jaotis "Söökla seadmed". Kooli esindaja saab muuta ja lisada söökla seadmeid.
Jaotises olevas tabelis kuvatakse infot seadmekoodi, punkti, QR koodi ja lubatud kohta. Seadme rea lõpus oleva nupu [Muuda] abil on võimalik seadme andmeid muuta. Avaneb söökla seadmete muutmise vaade.
Selles vaates on kõik väljad muudetavad. Pärast muudatuste tegemist klõpsata nupule [Salvesta & tagasi].
Nupu [Lisa seade] abil on võimalik lisada uus söökla seade. Avaneb söökla seadme lisamise vaade. Seadme kood ning punkt on kohustuslikud.
Pärast vajalike väljade täitmist klõpsata nupule [Salvesta & tagasi].
Seade ilmub söökla seadmete nimekirja.
9.5 Pikapäevarühmad
9.5.1 Pikapäevarühma lisamine
Pikapäevarühmade nimekiri on kooli andmete lehel.
Selleks, et lisada pikapäeva rühm vajutada nupule [Lisa]:
Avanenud vaates on kõik väljad muudetavad. Lisada vajalikud andmed ning klõpsata nupule [Salvesta & tagasi].
Nupule [Kustuta] klõpsates kustutatakse vastav pikapäevarühm.
Pikapäevarühma õpilaste nimekirja näeb, kui vajutada nupule [Õpilased]:
9.5.2 Laste lisamine pikapäevarühma (kaks võimalust)
Vanem esitab taotluse
Vajutab nupule "Pikapäevarühma taotlus" ja kooli esindaja menetleb taotluse:
Vanem täidab taotluse
Taotlus on menetlemisel: ehk laps ei ole veel pikapäevarühma nimekirjas. Kui pikapäevarühma taotlus on esitatud, saab seda muuta ja tühistada, kuni kooli esindaja selle ära menetleb.
Kooli esindaja liigub peamenüüst taotluste vaatesse → valib "Pikapäevarühma taotlused" ning vajutab lapse nimele ja isikukoodile, avaneb vanema poolt esitatud taotlus.
Kooli esindaja kas kinnitab või lükkab taotluse tagasi. Kinnitamisel lisatakse laps pikapäevarühma:
Tagasilükkamisel tuleb valida põhjuse ripp-menüüst. Vajadusel võib märkuse lisada.
Kooli esindaja lisab lapse pikapäevarühma
Pikapäeva rühma õpilaste vaates on nupp [Lisa laps pikapäevarühma]. Avaneb dialoogiaken "Lapse lisamine huviringi". Tuleb lisada lapse isikukood või sünnikuupäev ning vajutada nuppu [Edasi].
Võimalik veateade: Lapsel puudub kinnitatud koolikoht! ehk siis antud lapsel ei ole teie koolis kinnitatud koolikohta (äkki on jäänud lapse taotlus veel "märkimata" staatusesse, kontrollida seda ning vajadusel kõigepealt laps kinnitada ja siis laps pikapäevarühma kinnitada).
Klõpsata nuppu [Kinnita laps pikapäevarühma].
9.5.3 Laste lahkumine pikapäevarühmast (kaks võimalust)
Vanem esitab lahkumise taotluse ning kooli esindaja menetleb (taotluse leiab taotluste vaatest)
Vanem täidab taotluse, märgib ka lahkumise kuupäeva.
Kui lahkumise kuupäev ei ole täidetud, siis taotluse esitamisel tuleb veateade "Kohustuslik väli täitmata: Lahkumise kuupäev".
Kooli esindaja näeb pikapäevarühmast lahkumise taotlused [Pikapäevarühma taotlused] nupu alt:
Klõps lapse andmete peale viib taotluse vaatesse.
Taotluse kinnitamiseks ning lapse PPR-st eemaldamiseks klõpsata nupul [Kinnita ja eemalda PPR-st].
2. Kooli esindaja määrab lapse lahkujaks ilma taotluseta
Linnutada laps → vajutada nuppu [Eemalda laps rühmast].
Seal on kolm nuppu:
1) [Lisa] - olemasolev rühm jääb alles ning laps lisatakse ka teise rühma (kui on mitu rühma, rippmenüüst valitav);
2) [Muuda] - laps eemaldatakse antud rühmast ja lisatakse valitud rühma (kui on mitu rühma, rippmenüüst valitav);
3) [Eemalda] - laps eemaldatakse antud rühmast.
10. Teatised
Avaleht → jaotis "Teatised" → klõpsata lingile "vaata teatisi". Avaneb teatiste vaade.
Teatiseid on võimalik filtreerida staatuse järgi: uus, vastatud, lõpetatud. Kui filtris on märgitud "-", siis kuvatakse kõik teatised.
Tabelis on järgmised veerud: teema, teatise saaja, esitaja, esitatud, menetleja, menetletud, staatus, laps, sisu.
Teatise rea lõpus olevale nupule [Vaata] klõpsates avaneb teatise menetlemise vaade.
Klõpsates nupule [Märgi lõpetatuks] muutub teatise staatus lõpetatuks.
Klõpsates nupule [Vasta teatisele] avaneb hüpikaken "Vasta teatisele".
Selles vaates on kõik väljad muudetavad. Väljad saaja e-mail, koopia, kirja teema ja kirja allkiri on automaatselt täidetud. Koopiasse saab lisada ühe e-maili aadressi. Pärast vastuse kirjutamist klõpsata nupule [Saada vastus].
Pärast vastuse saatmist muutub teatise olek Uus → Vastatud.
Juhul kui teatise olek on lõpetatud, pole võimalik sellele enam vastata.
11. Koolilõuna
Kooli esindaja roll toitlustamise juures hõlmab järgmisi tegevusi:
Lisaeine rühma loomine ja toitlustamise alguse sisestamine
Vaheaegade sisestamine
Tasuta toidu märkimine
Olulised eeldused selleks, et lapsed saaksid lisaeinet valida:
Toitlustaja vaates peab olema pikapäevarühma eine pakett kehtiv ning hind sisestatud. Toitlustaja saab seda teha õpilaste nimekirja vaates valides [Halda pakette]
Kui koolis tohivad pikapäevarühmaeinet (PPRi einet) süüa ka lapsed, kes päriselt PPRis ei käi, siis tuleb luua rühm "PPRi eine sööjad" lisaks tavapärastele pikapäevarühmadele. Vt juhised allpool.
Kui einet tohivad süüa ainult lapsed, kes päriselt käivad rühmas, siis on vaja toidupaketi valimiseks enne laps pikapäevarühma vastu võtta ehk taotlus menetleda.
Laps võib olla samaaegselt nii tavarühmas kui ka PPRi eine sööjate rühmas, aga piisab ühest rühmast, et tal oleks võimalus lisaeinepaketti valida.
11.1. Lisaeine rühma loomine ja toitlustamise alguse sisestamine
Lisaeine toitlustamine on seotud pikapäevarühmaga. Kui einet söövad ka need lapsed, kes tegelikult rühmas ei käi, siis tuleb luua rühm "PPRi eine sööjad". Toitlustamise algusaeg tuleb seega määrata PPRi andmetes ja kõige mugavam on seda teha kohe rühma loomise ajal.
Selleks läheb kooli esindaja kooli andmete lehele, kus on kastike "Pikapäevarühmad":
Olenevalt sellest, kas rühm on juba loodud või lisatakse uus rühm, tuleb toitlustamise aegade sisestamiseks valida kas nupp [Lisa] või [Muuda]. Avaneb rühma andmete vaade:
Sisestada lahtrisse "Toitlustamise algus" kuupäev, millest alates on võimalik lisaeinet saada. Lisaeine sööjatele rühma loomiseks valida rühma liik "PPR eine sööjad".
Märkus: peagi lisandub ka võimalus sisestada toitlustamise lõppemise aeg. Selle kohta tuleb teavitus.
11.2. Vaheaegade sisestamine
Haridusasutuse esindajal on avalehel kastike "Koolilõunata päevad":
Valides "Vaata", jõuab kasutaja "Toitlustaja kalendri" juurde, kuhu saab sisestada koolilõunata päevad. Vaheajad on juba õppeaasta alguses teada ja need saab Arnosse sisse viia. Koolilõunata päevi saab sisestada ka õppeaasta jooksul. Selleks liikuda noolekestega õige päevani ning klõpsata sellel. Avaneb hüpikaken sündmuse täpsustamiseks:
Sisestada algus- ja lõpukuupäev vastavalt vaheaja toimumisele, märkuste lahtrisse võib kirjutada "Koolivaheaeg" - seda näidatakse kalendrivaates välja.
Nädalavahetusi ja riigipühasid pole vaja kalendrisse koolilõunata päevadena märkida, need lisatakse automaatselt. Koolivaheaegu tuleks märkida alates esmaspäevast, kuna nädalavahetused on niikuinii märgitud koolilõunata päevadeks.
Märkus: Üldjuhul koolilõunata päevi ei ole vaja korraga sisestada terve õppeaasta kohta, kuid need tuleb sisestada enne toimumist – eilseks (minevikku) ei saa neid enam lisada, tänasele päevale saab lisada, aga seda tuleks teha siis pigem hommikul. Koolilõunata päevi saab sisestada ka toitlustaja ning võib eraldi kokku leppida, kes neid jooksvalt sisse kannab.
11.3. Tasuta toidu märkimine
Juhul kui osa koolilõunast on tasuline, saab kooli esindaja märkida lapsele "Tasuta toidu". Tasuta toitu on kaks varianti:
Ainult koolilõuna tasuta - lapsel on tasuta "Koolilõuna" paketi söömine või on kallima paketi söömine sellevõrra odavam (määrata saab kooli esindaja)
Kõik tasuta (sh lisapaketid) - lapsel on tasuta valitud lõunasöögi pakett (kas Koolilõuna või kallim pakett), pikapäevarühma eine ja hommikupuder (määrata saab ainult ametnik)
Tasuta toidu määramiseks tuleb minna Lapse andmete vaatesse ja sealt edasi nupuga "Muuda õppimise andmeid".
Avanenud vaates saab määrata tasuta toidu:
Tasuta toidu muutus rakendub alates valitud alguskuupäevast, mis võib olla nii tulevikus kui ka jooksva kuu piires minevikus.
Kooli esindaja ei saa märkida mitte-KOV last tasuta sööjaks:
Kui ametnik on märkinud lapsele "Kõik tasuta (sh lisapaketid)", siis kooli esindaja näeb seda, kuid muuta ei saa:
NB! Tasuta toidu kehtivuse alguskuupäeva muutmine ilma tasuta toidu väärtust muutmata, ei oma tähtsust. Kui on vaja muuta tasuta toidu algust, tuleb tasuta toit maha võtta ning seejärel uuesti lisada.
12. Nõusolekud
Kooli esindaja avalehel kuvatakse kastikest "Minu asutuse nõusolekud".
Kui vajutada "Minu asutuse nõusolekute" all olevale "Vaata nõusolekuid" lingile, kuvatakse antud kooli laste nõusolekud.
Nõusolekute vaates on võimalik nõusolekuid filtreerida:
lapse;
nõusoleku sisu;
kehtivuse;
kehtivus konkreetsel kuupäeval;
lubatud ehk kas on nõusolekule öeldud "Jah" järgi.
Võimalus on teha ka CSV eksport ehk exceli faili laadimine arvutisse, kus on kajastatud:
laps;
haridusasutus;
nõusoleku sisu;
lubatud (ei/jah);
kehtiv;
algus;
lõpp;
lisaja;
viimane muutja.
NB! CSV ekspordi sisu sõltub sellest, mis on teie valitud filtrid.
13. Õpilaspiletid
Avaleht → jaotis "Õpilaspiletid" → link "Kõik õpilaspiletid" või kooli andmete vaates jaotis "Õpilaspiletid" → link "Kõik õpilaspiletid" . Avaneb vaade "Koolilaste õpilaspiletid".
Filter "Näita" on automaatselt täidetud. Tabeli veerud on sorteeritavad.
Koolilaste õpilaspileteid on võimalik filtreerida UID, staatuse, isikukoodi, lapse nime, kehtivuse, pildi olemasolu, tüübi, klassi numbri ja selle järgi kas UID on võrdlustabelis olemas. Nupp [Eemalda filter] tühjendab kõik filtrid.
Õpilaspileti taga olevale nupule [Muuda] klõpsates on võimalik konreetse õpilaspileti andmeid muuta.
Nupule [Õpilaspiletite import] klõpsates avaneb vaade "Õpilaspiletite import".
Selles vaates on võimalik teostada õpilaspiletite importi.
Õpilaspiletite fail peab olema CSV kujul. Väljad (PEAVAD OLEMA PÄISES SELLISTE NIMEDEGA!! Järjekord pole oluline, eraldajaks olgu semikoolon): isikukood; kood; opilaspileti_number; kehtivus_algus; kehtivus_lopp
Kuupäev peab olema kujul. PP.KK.AAAA
Õpilaspileti piltide fail peab olema ZIP kujul. Sees peavad olema failid kujul isikukood.jpg
Faili maksimaalne lubatud suurus on 13G. Kui ZIP fail on sellest suurem, tuleks teha mitu ZIP faili ja importida need pärast eraldi. Pilt lisatakse õpilase kehtiva õpilaspileti juurde, kui see on olemas.
Sama faili teistkordsel impordil lisatakse ainult need õpilaspiletid, mis enne jäid lisamata; olemasolevate õpilaspiletite andmeid (kehtivusaeg, õpilaspileti number) ei muudeta.
Linnukesega "Tühista eelmised õpilaspiletid" on võimalik õpilaste eelmised õpilaspiletid tühistada päev enne lisatava õpilaspileti algust. Pärast väljade täitmist klõpsata nupule [Impordi].
Ilmub hüpikaken mis ütleb: Palun oodake. Toimub õpilaspiletite import...
Pärast impordi tegemist ilmub kollasesse aknasse teave impordi õnnestumise/mitte õnnestumise kohta.
Impordil tekkinud vigu on võimalik näha tabelis "Viimase impordi vead".
Nupule [Piltide eksport] klõpsates laetakse alla vastavate piltidega ZIP-fail.
Nupule [Excel eksport] klõpsates luuakse ja laetakse alla .xlsx formaadis fail.
Alla laetud fail sisaldab järgmiseid veerge:
Järjekorra number
UID
PAN
Staatus
Isikukood
Lapse nimi
Kehtib alates
Kehtib kuni
Sulgemise põhjus
Õpilaspileti number
Klass
Jrk | UID | PAN | Staatus | Isikukood | Lapse nimi | Kehtib alates | Kehtib kuni | Sulgemise põhjus | Õpilaspileti number | Klass |
14. Filiaalivahetus
14.1 Filiaalivahetuse reeglid
Mõlemal asutustel peab olema sama EHIS-ID (saab määrata kooli andmete lehel);
Kui seadistus ARNO_KOOL_LAPS_LIIGUTAMINE_FILIAALIDE_VAHEL on peal (salvestatud väärtus "Jah"), siis saab klassi õpilaste nimekirjas tõsta last teise majja (seda saab seadistada KOVi ametnik);
Filiaalivahetust saavad teha ametnik ja ka asutuse esindaja, kui tal on olemas mõlema maja õigused.
14.2 Õpilaste tõstmine teise filiaali
Vaade: Klassid > ühe klassi rida > [Õpilased].
Õpilaste nimekirja tabeli kohal on nupp [Õpilaste tõstmine teise filiaali].
Nupp on nähtav siis, kui kasutaja on ametnik või haridusasutuse esindaja ja asutusel leidub teine maja (sama EHIS-IDga).
Vähemalt üks laps peab olema valitud. Nupule [Õpilaste tõstmine teise filiaali] vajutamisel avaneb pop-up aken "Tõsta teise majja".
"Alates kuupäeva" saab käsitsi sisestada või kalendrist valida. Kuupäeva reeglid: Kui kasutaja on uues õppeaastas, siis vaikimisi on kuupäeva lahter täidetud 01.09.XXXX kuupäevaga. Kui on valitud jooksev õppeaasta, siis vaikimisi kuupäev on tänane kuupäev. Kui kasutaja poolt sisestatud kuupäev ei ole kooskõlas õppeaastaga, siis salvestamisel tuleb veateade "Sisestatud alguskuupäev ei ole valitud õppeaasta raames!";
"Vali kool" ripploendis on kõik filiaalid (sama liigi ja sama EHIS-ID-ga asutused);
"Paralleel": ainult sama numbriga klassid.
Andmete kinnitamiseks on nupp [Tõsta]. Juhul, kui andmed jäävad täitmata, siis [Tõsta] nupp ei ole aktiivne.
Tõstmisel kontrollitakse ega antud kuupäeval ei leidu lapsel teist paigutust. Vastasel juhul tuleb veateade "Neile on juba teine kool määratud antud kuupäevaks: Lapse nimi (Kooli nimetus)".
14.3 Lapse paigutamine
Lapse teise majja liigutamise kohta tekib paigutuslogisse kirje.
Paigutamise plokis paistab info filiaalivahetuse kohta järgmiselt:
Eelmises koolis staatus muutub lahkunuks. Lõpetamise kuupäev on üks päev enne filiaalivahetuse kuupäeva.
Ametniku vaade:
Uue kooli esindaja vaade:
Kui laps on juba järgmisesse õa-sse kopeeritud ja tehakse nüüd käesolevas õa-s filiaalivahetus, siis järgmise õa paigutamine vanas koolis samuti lõpetatakse.
Antud juhul uues koolis on vaja laps uuesti järgmisesse õa-sse kopeerida.
14.4 Lapse andmete seis pärast filiaalivahetust
Õpilase andmete kopeerimine
Lapse õppimise andmed kopeeritakse üle uuele filiaalile:
Erivajaduse andmed, Innove otsused ja nõusolekud, võõrkeeled, ujumise andmed, nõusolekud, puudumised, puudulikud aastahinded, õpilaspilet(id).
"Haridus- ja Noorteameti otsused" paistavad nii vanas kui ka uues koolis. Mõlemate asutuste otsused paistavad ainult ametnikule:
Kui lapse staatus on vanas koolis lahkunud, siis kooli esindaja ei näe enam lapse kohta otsused.
Näide: uue kooli esindaja näeb üle toodud otsust, saab muuta nõusolekut ja vaadata sisu.
Õpilaspileti kopeerimine:
Kui lapsel on kehtiv õpilaspilet ja filiaalivahetus tehakse tänase või eilse kuupäeva seisuga, siis õpilaspilet tõstetakse ringi, ehk vahetatakse kool ära.
Kui lapsel on kehtiv õpilaspilet ja filiaalivahetus tehakse tulevikus, siis kool vahetatakse ära alles siis, kui jõuab kätte vana filiaali lõpetamise kuupäev.
Kui lapsel on kaks kehtivat õpilaspiletit vanas koolis (näiteks üks hetkel kehtiv ja teine, mis hakkab tulevikus kehtima, st alguskpv on tulevikus), siis mõlema õpilaspileti juures muutub kool uue vastu.
Õpilase andmed, mis üle ei kandu
Lapse ümbertõstmisel ei kandu üle käimised koolipõhistes rühmades: PPR ja huviringid kooli moodulis. Kui lapsel on mõnes sellises rühmas koht, siis ümbertõstmine annab veateate.
Näited:
Kui laps käib pikapäevarühmas, siis üle tõstmisel tuleb veateade "Järgnevaid isikuid ei saa üle viia (sest nad on kas pikapäevarühmas või huviringi rühmas): Lapse nimi (Rühma nimetus)"
Kui laps on huviringi rühmas, siis üle tõstmisel tuleb veateade "Järgnevaid isikuid ei saa üle viia (sest nad on kas pikapäevarühmas või huviringi rühmas): Lapse nimi (Rühma nimetus)"
Antud juhul enne lapse üle tõstmist tuleb lõpetada koht pikapäevarühmas ja / või huviringis.
Huvikooli mooduli paigutused siin ei sega.
14.5 Andmete saatmine EHISesse
Filiaalivahetuse korral läheb EHISesse info nii, nagu oleks laps vahetanud paralleeli.
EHISe logisse läheb kirja päring "Klass ja õppekava", kus "Vaja saata" kuupäev on filiaalivahetuse kuupäev.
Reeglid:
EHISe päringud vanas koolis, kus "Vaja saata" on enne filiaalivahetuse kuupäeva, saadetakse veel vana filiaali alt;
EHISe päringud vanas koolis, kus "Vaja saata" on pärast filiaalivahetuse kuupäeva, saadetakse juba uue filiaali alt.
15. Õppepuhkus
Akadeemilist puhkust ehk õppepuhkust saab määrata lapsele konkreetselt tema profiililt nii ametnik kui ka kooli esindaja.
15.1 Õppepuhkuse lisamine ja haldamine
Menüüs "Lapsed" otsige ülesse nime või isikukoodi järgi laps, kellele on vaja õppepuhkus märkida. Vajutage tema isikukoodile -> jõudsite lapse profiilile.
NB! Õppepuhkuse määramiseks lapsel peab olema mittestatsionaarne õpe.
Õppevormi on võimalik muuta lapse kooli andmete muutmisvaates.
Õppevormi väljas valige ripploendist 'mittestatsionaarne õpe' või 'üksikud õppeained mittestatsionaarses õppes'.
Peale andmete salvestamist (nupp [Salvesta] lehe lõpus) Teid suunatakse tagasi lapse muutmisvaatesse, kus paistab kast "Õppepuhkus".
[Lisa] nupule vajutamisel suunatakse Õppepuhkuse muutmisvaatesse.
Algus ja lõpukuupäev on kalendrist valitav või käsitsi sisestatav. Mõlemad kuupäevad on kohustuslik.
Õppepuhkuse algust ei saa märkida rohkem kui 18 päeva minevikku.
Peale andmete salvestamist suunatakse Teid lapse profiilile.
Salvestatud õppepuhkust on võimalik muuta ja kustutada.
Kustutamine toimub õppepuhkuse muutmisvaates.
NB! Palun ärge kustutage õppepuhkust, mille te olete juba varasemalt lisanud ja mis on parasjagu aktiivne.
Sel juhul võib juhtuda, et see muudatus ei jõua Ehisesse ja seal jääb laps ikkagi õppepuhkusele. Selle asemel märkige Õppepuhkus lõppenuks.
On võimalik lisada mitu õppepuhkust.
Kui õppur on õppepuhkusel, siis muid õppimisega seotud andmed kool muuta ei saa. Saab ainult lõpetada õppepuhkuse.
NB! Kui hetkel õppepuhkusel oleva õpilasega on tehtud muudatused vahetult enne õppepuhkuse lisamist, kuid sama päeva sees, siis need saadetakse Ehisesse alles pärast õppepuhkuse lõppu.
16. Haridus- ja Noorteameti otsused
16.1 Vanema nõusoleku sisestamine
Lapse andmete vaates, jaotises "Haridus- ja Noorteameti otsused" (endine Innove Rajaleidja otsused) näeb kooli esindaja selle lapsega seotud Innove otsuseid, saab teha päringu EHIS-esse ning lisada vanema nõusoleku/mittenõusoleku vanema eest:
NB! Otsuse number jõuab EHISest Arnosse kahel moel: teeme automaatselt päringu EHISesse, kui lapsevanem logib Arnosse või kooli esindaja vajutab nuppu [Tee päring EHISesse]. Rutiinselt Arno ei küsi kõikide laste kohta, kas tema kohta on väljastatud otsuseid.
Saab vaadata ka Innove ajalugu klõpsates nupule [Vaata ajalugu].
NB! Kõik peale 01.02.2018 tehtud Innove otsused saab kätte tehes päringu Ehisesse. Kui otsus kohe ei ilmu, siis proovige palun mõne aja pärast uuesti. Kui otsus pole umbes 3 päeva jooksul päringut tehes ilmunud, võite võtta ühendust Ehise või Arno kasutajatoega.
Esialgu tuleb Arnosse Ehisest ainult otsuse number ja kuupäev. Otsuse sisu tekib siis, kui vanema nõusolek on sisestatud Arnosse ja Arno on saatnud selle Ehisesse. See protsess võib võtta mõned päevad aega. Kui vanema nõusoleku sisestamisest Arnosse on möödunud rohkem kui 5 päeva ja päring Ehisesse ei tõmba ära Innove otsuse sisu, siis on tõenäoliselt tekkinud tõrge. Võite võtta ühendust Arno (või Ehise) kasutajatoega.
Vanema nõusoleku saab lisada ka otsusele, mis on tehtud enne 01.02.2018. Sellekohane märge on näha ka vanema nõusoleku sisestamise vaates.
Kui need otsused kehtivad ka sellel õppeaastal, siis peaksid koolid kindlasti sisestama vanema nõusoleku soovituste rakendamiseks.
Puuduva vanema nõusoleku lisamiseks peab klõpsama nupul [Lisa vanema nõusolek vanale otsusele]. Avaneb vanema nõusoleku sisestamise vaade.
Otsuse numbri sisestusväljale peab kirjutama selle otsuse numbri, mille kohta nõusolek sisestatakse (otsuse kuupäevaks saab “enne 01.02.2018”). Nõusoleku andmise kuupäev on vaikimisi tänane. Kuupäeva väljal klõpsates on võimalik sisestada tegelik nõusoleku kuupäev. Kommentaari väljale on võimalik kirjutada muud infot, kui sisestaja seda soovib.
Kahte sama numbriga otsust lisada ei saa, kuid olemasoleva Innove otsuse juures saab muuta vanema nõusolekut/mittenõusolekut.
Juba sisestatud vanema nõusolekut/mittenõusolekut on võimalik muuta vastupidiseks klõpsates nupul [Muuda nõusolekut].
Avaneb vanema nõusoleku/mittenõusoleku muutmise vaade.
Kui nõusolek on olemas, siis on võimalik märkida kõiki erivajadusi.
Saab anda ka mittenõusoleku. Kui vanema nõusolek puudub või vanem ei ole nõus andma luba uue Innove otsuse vaatamiseks, siis kooli esindaja otsuse sisu ei näe. Kui mittenõusolek on antud vanale otsusele, siis kool ei saa märkida kõiki erivajadusi.
Kui lapsel on mitu kehtivat Innove Rajaleidja otsust, peab sisestama vanema nõusoleku igale otsusele eraldi.
Peale vanema nõusoleku/mittenõusoleku sisestamist on Lapse andmete vaates, jaotises Innove Rajaleidja otsused, näha otsuse number, -kuupäev ning nõusolek/mittenõusolek.
Nõusoleku muutmise vaates on soovi korral võimalik sisestada kommentaar ning muuta nõusolek mittenõusolekuks või vastupidi. Vaikimisi tekib vanema nõusoleku kuupäevaks tänane kuupäev. Vanema nõusoleku kuupäeva saab muuta, aga see ei tohi olla varasem kui otsuse kuupäev.
Innove otsusel puudub elektrooniline sisu kui:
otsus ei ole ARNOsse jõudnud;
otsus on tehtud enne 01.02.2018.a.
Kui otsus ei ole automaatselt ARNOsse jõudnud, võib kool teha päringu EHIS-esse selle küsimiseks.
NB! Kooli esindaja saab anda vanema eest nõusoleku ka uutele otsustele (mis on antud pärast 2018.aastat). Selleks vajutada nupule [Muuda nõusolekut] ning märkida vajadusel kommentaar, nõusoleku kuupäev ning vajutada nuppu [Jah, vanem on nõus]:
Vanem ning kooli esindaja saavad muuta vanema nõusolekut nii kaua kuni otsus on kehtiv. Juhul kui otsus on aegunud, siis vanem ega kooli esindaja ei saa muuta otsuse juures olevat vanema nõusolekut.
Juhul kui Haridus- ja Noorteameti otsus on aegunud, siis vastavaid HEV andmeid ei kuvata enam lapse HEV andmete jaotises.
16.2 Otsuste vaatamine/ajalugu
Innove otsuseid ja ajalugu saab vaadata klõpsates nupule:
Lapse andmete vaate jaotises Haridus- ja Noorsooameti otsused “Vaata (otsuseid ja) ajalugu" või
Lapse HEV andmete muutmise vaates “Innove otsused”.
Kui lapsel otsused ja vanema nõusolek(ud) puuduvad avaneb Lapse Haridus- ja Noorsooameti otsuste andmete vaade lapse nime ja isikukoodiga.
Kui lapsel on üks või mitu Innove otsust avaneb Lapse innove andmete vaade, millel on kuvatud järjekorras esimene otsus. Selles vaates on klõpsatavad nupud otsuse numbriga ning nupp otsuste ajaloo vaatamiseks.
Klõpsatavad nupud tagasi liikumiseks HEV andmete muutmise-, lapse andmete- või kõikide laste vaatesse asuvad lehe üla- ja allääres.
Kopeerides klassid vanast õppeaastast uude, siis üldhariduses erivajadused jäävad õppeaasta vahetudes alles, aga tugiteenused kustutatakse ära. Ehk õpilase hariduslikud erivajadused nagu näiteks ajutine õpiraskus, koduõpe, arvutamiseraskus, andekus jm samas plokis olevad erivajadused jäävad alles, aga kooli poolt märgitud ja rakendatavad erivajadused nagu toe liik (üldine-, tõhustatud- ja eritugi) ja tugispetsialistide teenused (eripedagoog, logopeed, sotsiaalpedagoog, psühholoog) ning õppekorralduslikud rakendatavad tugimeetmed nagu näiteks õpiabirühm, IÕK rakendaine jm samas plokis märgitud tugimeetmed kustuvad.
16.3 Üldise toe määramine ja HEV andmete märkimine (Innove otsused puuduvad)
Kui lapsel puuduvad Innove otsused, siis on koolil võimalik ilma vanema nõusolekut sisestamata määrata ainult üldist tuge. Üldist tuge rakendatakse õpilasele, kellel tekib takistusi koolikohustuse täitmisel või mahajäämus õpitulemuste saavutamisel. Saab märkida ka üldise toega kaasnevaid erivajadusi. Üldist tuge on võimalik märkida jaotises HEV andmed Lapse andmete vaates klõpsates nupule [Muuda].
Uussisserändaja (UA) - Märgitakse õpilase puhul, kes on pärast 24. veebruarit 2022 saabunud Eestisse sõjapõgenikuna Ukrainast ning alustab õpinguid Eesti haridussüsteemis. Märke tegemise aluseks on koolikoha taotlemise avaldus.
Avaneb Lapse HEV andmete vaade, kuhu on võimalik märkida lapse erivajadused, -toe liigi, -tugispetsialistide teenused, -õppekorralduslikud tugimeetmed jms.
Enne teenuste ja meetmete märkimist peaks läbi mõtlema, missugust abi konkreetne laps vajab ja mida koolil on võimalik pakkuda. Soovi korral on võimalik jaotistele lisada ka kommentaar.
Peale vajalike teenuste ja meetmete märkimist peab andmed salvestama. Seda saab teha, klõpsates lehe allservas oleval nupul [Salvesta] või [Salvesta & tagasi].
16.4 HEV andmete muutmine
HEV andmete sisestamiseks ja muutmiseks peab klõpsama Lapse andmete vaate HEV andmete jaotises olevale nupule [Muuda].
Avanenud vaates on võimalik vaadata valitud õpilase Innove otsusest tulenevaid erivajadused ja tugiteenused ning märkida neid, mida koolil on võimalik pakkuda. Innove otsusest tulenevad erivajaduste ja tugiteenuste märked on vastavatesse ruutudesse eeltäidetud.
Lapse õppekorralduslikud tugimeetmed:
Punase kasti sees oleva märgib kooli esindaja Arnos ja see läheb Arnost Ehisesse.
Sinise kaste sees info liigub EHISest Arnosse.
Erivajaduste ja tugiteenuste rakendamiseks peab kõik muudatused kindlasti salvestama. Lapse HEV andmete muutmise vaate kõige all asuvad klõpsatavad nupud sisestatud muudatuste salvestamiseks ning Innove otsuste avamiseks ja vaatamiseks.
16.4.1 Lapsel on ainult uus kehtiv Innove otsus
Kui lapsel on kehtiv Innove otsus, mis on väljastatud pärast 01.02.2018.a, siis kooli esindaja ei saa muuta ega lisada Innove märgitavaid erivajadusi. Kool näeb Innove soovitusi ning saab määrata sobivat tuge ja meetmeid.
Pildil on kooli määratavad erivajadused ning täiendavalt otsusest tulenev hariduslik erivajadus, mida kool ei saa ära võtta.
Otsuse ülejäänud soovitused on näidatud linnukestena toe liikide, tugispetsialistide teenuste, õppekorralduslike tugimeetmete ning kooliväliste spetsialistide teenuste juures. Kui Innove otsuses on soovituse juures kommentaar on seda võimalik vaadata klõpsates nupule "Vaata kommentaare". Kui soovituses kommentaar puudub, siis puudub ka vastav nupp. HEV muutmise vaates on soovi korral võimalik lisada koolipoolne kommentaar tugispetsialistide teenuste, õppekorralduslike tugimeetmete ning kooliväliste spetsialistide teenuste rakendamise kohta. Vastav jaotis lõpeb kommentaari väljaga.
Tugispetsialistide teenused: Innove soovitused on toodud hallide linnukestena, kuhu kõrvale kool saab märkida, milliseid teenuseid ta rakendab. Täiendavalt saab lisada kommentaari, mis saadetakse ka EHISesse.
Õppekorralduslikud tugimeetmed: Innove soovitused on toodud hallide linnukestena, kuhu kõrvale saab kool märkida, milliseid teenuseid ta rakendab. Täiendavalt saab lisada kommentaari, mis saadetakse ka EHISesse.
Kooliväliste spetsialistide teenused: lisada saab kooli poolt rakendatud teenuse linnukese ning kommentaari, mis saadetakse ka EHISsse.
Kõik kooli poolt märgitud rakendatud meetmed ja kommentaarid saadetakse pärast salvestamist öösel EHISesse. Salvestamise hetkel rakenduvad samad piirangud, mis EHISes sisestamisel. Lühikokkuvõte piirangutest allpool.
16.4.2 Lapsel on ainult vana kehtiv Innove otsus
Kui lapsel on kehtiv Innove otsus, mis on väljastatud enne 01.02.2018.a, siis pärast vanema nõusoleku sisestamist saab kool sisestada kõiki erivajadusi ning saab määrata ja eemaldada sobivat tuge ja meetmeid. Otsuse elektroonilist sisu EHISest ARNOsse ei tule - see tuleb kooli poolt sisestada.
Valitavate erivajaduste nimekiri on pikem, kuna vana otsuse sisu sisestab kool. Eelduseks on vanema nõusolek otsuse sisu rakendamiseks.
Valitavate tugimeetmete juures Innove linnukesi ei ole, kuna otsuse elektrooniline sisu EHISes (ARNOs) puudub. Juhinduda tuleb vana otsuse sisust, mis on koolile varem saadetud (sageli paberil). Salvestamisel rakendatakse täiendavaid kontrolle andmete korrektsusele, need on kirjeldatud allpool.
Kooli poolt märgitud rakendatud meetmed ja sisestatud kommentaarid saadetakse pärast salvestamist öösel EHISesse.
16.4.3 Lapsel on nii vana kui ka uus kehtiv Innove otsus
Kui lapsel on kehtiv vana otsus, väljastatud enne enne 01.02.2018.a ning lisaks ka uus elektrooniline Innove otsus, mis on väljastatud pärast 01.02.2018.a, siis otsuste rakendamiseks peab jälgima, et oleks olemas vanema nõusolek uuele otsusele ning sisestama vanema nõusoleku vanale otsusele. Lapse HEV andmete muutmise vaates kuvatakse:
uue otsusega seotud erivajadusi ja soovitusi hallide linnukestena - neid ei saa muuta;
vana otsusega seotud erivajadusi - neid saab kool eemaldada (kui vanema nõusolek on olemas). Vana otsusega seotud erivajaduse eemaldamisel kaob see valik nimekirjast ära.
Kui vana otsusega seotud erivajadus eemaldatakse või muudetakse tugimeetmeid, saadetakse need öösel EHISesse. Sarnaselt eespool kirjeldatule, võib lisada ka kommentaare. Salvestamisel rakendatakse samad kontrollid, mis EHISesse sisestamisel ning nende reeglite kokkuvõte on allpool.
Märkus: Erinevalt uutest otsustest, mille puhul teeb ka nõustamismeeskond HEV märked, saab vanade puhul HEV andmeid õpilasele märkida vaid kool ja seetõttu kuvab EHISe HEV väljund vanade otsustega õpilaste puhul erivajaduste ja tugiteenuste veergudes ainult "k" mis viitab, et märge on tehtud vaid kooli poolt. Nii peabki olema, st "x" ehk kooli ja nõustamismeeskonna märgete kattuvust ei saa tekkida.
16.4.4 Vanem ei ole nõus otsuse sisu rakendamisega (mittenõusolek)
Kooli esindaja ei saa lisada ega eemaldada Innove märgitavaid erivajadusi. Lapsele ei ole võimalik määrata tõhustatud tuge ja erituge - nende rakendamiseks on vajalik otsus ja vanema nõusolek. Erivajaduste sisestamisel kehtivad piirangud: näidatakse vaid kooli poolt muudetavaid erivajaduste liike.
Erivajaduste nimekirjas kuvatakse vaid neid, mida kool saab ise muuta. Ilma Innove otsuseta ja vanema nõusolekuta saab tugiteenustest määrata üldist tuge. Kuna otsused puuduvad, siis Innove lahtrid on tühjad.
Tugimeetmete juurde on võimalik ka siin lisada kommentaare. Andmete täiendamisel saadetakse muudatused öösel EHISesse. Salvestamisel rakendatakse kontrollid alljärgnevalt.
16.5 HEV andmete muutmise ja salvestamise kontrollid
Kui lapsele on määratud hariduslik erivajadus, siis tuleb valida ka tugiteenuste toe liik (see hõlmab ka näiteks koduõpet, andekust ja välismaal õppimist);
Tugiteenuste toe liikidest tuleb märkida korraga vaid üks;
Kui puudub otsus või vanema nõusolek otsuse rakendamiseks, tohib kool määrata vaid üldise toe;
Õppekorralduslike tugimeetmete IÕK rakendamisel üksikutes ainetes, õppeainetest vabastamisel või õpitulemuste vähendamise all, tohib valida vaid õppekava alusel kohustuslikke aineid. Valikaineid ei saa tugimeetmete all valida.
17. Klassikursuse kordaja
EHISes ei ole ranget õppeaasta alustamist ja lõpetamist. On ainult nõue, et õpilasega peab ajavahemikul 15.05 kuni esimese kinnitamiseni sügisel septembris olema tehtud klassi muudatus või klassikordamise märge. See muudab ära õpilase juures oleva õppeaasta numbri.
9 ja 12 klassi kordaja
Selleks, et jätta last klassikursust kordama on vaja algul kopeerida järgmisesse õppeaastasse klassid 1-8 või 10-11, sest kopeerimisel uude õppeaastasse tekivad siis ise 9 ja 12 klass. Menüüs Klassid -> nupp Kopeeri klassid. Kui klassid on kopeeritud, siis jooksvas ÕAs teha 9 või 12 klassi nimekiri lahti (kus nimekirjas on laps, kes jääb klassi kordama) -> linnutada laps ja vajutada nuppu "Valitud õpilane" (Kopeeri õa-sse XX/XY [Valitud õpilane]) → avaneb pop-up aken, kus on vaja valida õige klassi number, kindlasti peab olema linnutatud "Jääb klassikursust kordama" (see on ka vaikimisi peal), kontrollida üle õige üleviimise kuupäev (enne 31.08.2021, sest augusti viimasel kuupäeval andmed lähevad EHISesse) ja vajutada [Kopeeri järgmisesse õppeaastasse]. Laps ilmub (järgmises) ÕA XX/XY kopeeritud klassi nimekirja.
Kui tegu ei ole 9 ja 12 klassi kordajaga tuleb kõigepealt käesolevas õa lapse andmete vaatest märkida külge klassi kordamine:
Lapse andmete vaate kaudu märkida kordama jäämine. Vali jooksvas õppeaastas lapse juures "muuda andmeid" → "Paigutamine" tabelis on nupp [Muuda õppimise andmed] → Lapse kooli andmete muutmine -> märkida linnuke "Jääb klassi kordama" ja siis kopeerida klassid järgmisesse ÕAsse ja siis uuel ÕAl üle viia last õigesse klassi.
Kui klassid lastega on juba kopeeritud järgmisesse ÕAsse ja siis selgub, et laps jääb klassi kordama
On vaja minna järgmisesse ÕAsse, lapse andmete vaates vajutada "Muuda andmed" ja plokkis "Paigutamine 202X/2Y" vajutada "Muuda õppimise andmed". Järgmises vaates linnutada "Jääb klassi kordama", valida õiget klassi (kus hakkab käima uues ÕAs) ja siis salvestada.
18. Välisriiki õppima mineja
Kindlasti tuleb märkida HEV-andmete all hariduslikud erivajadused: Õppimine välisriigis ja Tugiteenuste toe liigid: Üldine tugi ning salvestada. Kõike seda teha selles õppeaastas, kus ta reaalselt välismaal õpib. Kui ülejärgmisel õppeaastal tuleb õppuril jätkata klass noorematega koos õppimist, siis tuleb ta märkida klassikordajaks (juhend 4.1.8.) Kindlasti tuleb ka HEV andmetest siis ka tunnused käsitsi eemaldada.
Varasemalt pidi märkima ka õppevormi teiseks aga nüüd seda vaja teha ei ole, EHISe vastus 18.06.2021: Kord on muutunud ning enam õppevormi muutma ei pea, seega tuleb lihtsalt õpilasele HEV andmetesse tunnus „Õppimine välisriigis“ ja „üldine tugi“ lisada. Õpilase naasmisel tuleb need tunnused eemaldada.
=>
19. Laste koolist lahkumine/lõpetamine ja lõpetamise põhjuste selgitused
19.1 Koolist lahkunud lapsed tabel
Kooliesindaja näeb avalehel tabelis "Koolist lahkunud lapsed" tooltipist selgitust (märkust) koolist lahkumise põhjus, mis oli lisatud vabas vormis:
9.klassi ja 12. klasside ehk kooli lõpetamine
Kooli esindaja läheb EHISesse ja väljastab lõpudokumendid;
Kooli esindaja märgib KINDLASTI KA Arnos lapsed lõpetanuks põhjusega "Kooli lõpetamine" - saab korraga märkida 1 paralleeli kaupa klassi nimekirja vaatest;
Lapsevanem ei pea taotlust tegema.
Kui Laps läheb teise kooli ehk siis liikumine vaheklasside vahel (nt lõpetab 6.klassi):
Lapsevanem teeb koolist lahkumise taotluse ja kooli esindaja menetleb selle. Nii saadetakse lõpetamine ka EHISesse (laps jääb klassi nimekirja vaates staatusesse: teise kooli ülemineku ootel);
Vajadusel saab seda teha ka kooli esindaja vanema eest (nt laekub taotlus paberkandjal).
Mingisugune Muu põhjus
Kooli esindaja saab lapsele märkida koolist lahkumise klassi nimekirja vaatest ilma taotlust tegemata.
NB: Kui vanem (või kooli esindaja ise) on esitanud koolist lahkumise taotluse, siis tuleb kindlasti taotlus menetleda, mitte liikuda klassi nimekirja vaatesse last lahkujaks märkima, kuna vastasel juhul jääb lahkumise taotlus ülesse ja seda ei ole võimalik enam menetletuks saada.
Lõpetamise põhjused
lahkus välismaale - andmed liiguvad EHISesse;
omal soovil - Kui laps on koolikohuslane, siis ei saa sellist põhjust valida. Andmed liiguvad EHISesse;
surm - andmed liiguvad EHISesse;
teise kooli üleminek - koolikohuslane laps jääb vana kooli nimekirja seni kuni uus kool ta vastu võtab (siin on oluline jälgida vanast koolist lahkumise kuupäeva ja uues koolis alustamise kuupäeva). Andmed liiguvad EHISesse;
õpib mujal - andmed liiguvad EHISesse;
ümberkorraldamine - andmed liiguvad EHISesse;
koolist väljaarvamine (mittekoolikohuslane) - andmed liiguvad EHISesse;
lõpetanud välismaal - Saab valida juhul kui koolikohustuslikus eas õpilane on Eesti kooli õppima võetud, kuid ta omandab samaaegselt põhiharidust välisriigis (nt e-õppe vormis). Hetkel saab valida ainult kooli esindaja, lapsevanem taotlusel valida ei saa. Andmed liiguvad EHISesse;
kooli lõpetamine - lõpudokumendid väljastatakse EHISe kaudu ja andmed ei liigu EHISesse, välja arvatud IB õppe ja lisaõppe puhul, kus andmed liiguvad EHISesse.
Olenevalt seadistusest (kool_koik_lahk_pohjused → Jah/Ei) ei pruugi kooli esindaja lapse lõpetajaks märkimisel näha kõiki võimalikke põhjuseid.
Koolikohuslaste korral ei saa ametnik/kooli esindaja klassi nimekirjast last lahkunuks märkimisel sisestada järgmiseid põhjuseid:
omal soovil
õpib mujal
ümberkorraldamine
koolist väljaarvamine (mittekoolikohuslane)
lõpetanud välismaal
kooli lõpetamine
Info ametnikule ja kooli esindajale, kui valitakse lahkumise põhjuseks "teise kooli üleminek":
NB: kui tegemist on koolikohuslasest õpilase lahkumisega ja põhjuseks on märgitud "teise kooli üleminek", siis läheb õpilane "ootel" staatusesse "Dokumendid väljastatud". Lõplikult lahkunuks loetakse õpilane alles siis, kui ta on Ehises kinnitatud teise kooli (see info jõuab ka Arnosse ja lapse staatus Arnos muutub siis "Lahkunuks"). Arno poolel kinnitatakse selline õpilane automaatselt vanasse kooli tagasi, siis kui ta on olnud "Dokumendid väljastatud" staatuses rohkem kui 3 kuud suvel või 1 kuu muul ajal. Tegemist on reegliga, mis ütleb, et koolikohuslane ei tohi olla ilma koolita.
Sellisel juhul tuleb laps uuesti lahkunuks märkida "Klassi õpilaste nimekirjast" nupuga "Märgi lahkunuks". Kui lahkumise põhjuseks valida "teise kooli üleminek", siis jääb laps jälle kuni 1 või 3 kuuks (olenevalt märkimise ajast) staatusesse "Dokumendid väljastatud" ja kui ta 1 või 3 kuu (olenevalt märkimise ajast) pärast ei ole Ehises ühtegi kooli kinnitatud, siis kinnitab Arno lapse uuesti automaatselt teie kooli. Samas kui laps on koolikohuslane, siis ei saa teda ka "omal soovil" välja arvata. Küll aga kui kui koolikohuslane kolib välismaale, siis võib põhjuseks märkida "lahkus välismaale" ja sellisel juhul automaatne tagasi kinnitamine ei aktiveeru.
Kui lapse koolist lahkumise kuupäev on varasem kui lapse alguskuupäev, siis muutub lapse staatus kohe "Lahkunuks" - seda kasutada olukorras, kus lapsele kinnitati küll koht koolis, kuid laps päriselt sinna õppima ei lähe.
Muudetud sõnastust "Märgi lahkunuks ka tulevastel õppeaastatel "-> Märgi lahkunuks ka teistel õppeaastatel.
20. Muud süsteemi osad ja võimalused
1. Menüüvalik "Abi" lehel on esitatud erinev abimaterjal.
2. Lehe päises on alati tagasilingid eelmisesse vaatesse või seotud objekti lehele.
3. Süsteemist väljalogimiseks on menüüvalik 'Välju'.
4. Kui õppeaasta tööjärg on väiksem kui "automaatne paigutamine tehtud", siis kooli esindajale kuvatakse teatud toimingute tegemisel (nt lapse andmete muutmine või lapse profiili vaatamine) veateadet: "Õppeaasta tööjärg ei võimalda antud tegevust. Palun pöördu abi saamiseks ametniku poole".
Asukoht: Admin → Õppeaastad → nupp [Muuda] → Kooli tööjärg